• $28,9919
  • €31,2252
  • 1866.62
  • 7913.76
7 Kasım 2023 Salı

CHP'nin lideri mi değişti?

Türkiye'nin ana muhalefet partisinin başındaki kişi 13 yıldır sıkı sıkıya sarıldığı koltuğunu "asla yanlız yürümeyeceksin" pankartı altında terk ederken, pankarttaki derin "yalnızlık" kadar bile konuşulmadı.

CHP'deki bu "değişim" denen şey o kadar halkın umurunda değil ki, Ankara Vali yardımcısının usulen karşıladığı ABD Dışişleri Bakanı Blinken'ın Türkiye ziyaretiyle "umursamazlık" konusunda yarışabilir.

Antony Blinken İsrail'in işgali altındaki topraklara "Yahudi" kimliğiyle geldiğini söylemişti. Özgür Özel'in partinin başına hangi kimliğiyle geldiğini henüz bilmiyoruz. Bildiğimiz tek şey tıpkı selefi gibi kongre salonunda adeta bir dini ritüeli yerine getirir gibi PKK'nın siyasi sözcüsüyle, Gezi terörünün cezaevindeki liderlerine selam göndermesi oldu.

Kandil tepelerinden Pensilvanya düzlüklerine kadar dünyanın tüm coğrafyalarının desteğini arkasına almasına rağmen Erdoğan dağını devirmeyi başaramayan Kemal Bey'in eksik bıraktığı ne vardı ki, Özgür Özel o boşluğu doldursun?

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "yalnızlık müzesi"ne kaldırdığı son parti lideri olarak Türk siyaset sahnesine veda ederken, kendisini birkaç ay öncesine kadar yere göğe sığdıramayan taraftarlarından daha fazla merhamet gördü iktidar cephesinden. Hiç olmazsa bu vedasını CHP'liler gibi ağır sözlerle hicvetmediler.

Kılıçdaroğlu seçimlerden önce ısrarla altını çizdiği Alevi kimliği yüzünden tepkilerin odağı haline gelmemek için dindarlara kerhen saygı, yine aynı kimliği nedeniyle ezilen toplum kesimlerine bir parça empati duyabiliyordu. Özel'in böyle bir mecburiyeti de yok.

Bu nedenle "Cumhuriyet'in kurucu değerlerine dönmek" gibi parlak fakat içi boş birkaç slogan eşliğinde HDP'ye selam çakan isimleri başköşeye yerleştirmekten imtina etmedi.

Özel'i Türkiye kamuoyu, devletin daha 15 Temmuz öncesinde Fetullahçı Terör Örgütü'ne yönelik operasyonlarına yönelttiği eleştirilerle tanıdı. 2015'de kendi seçim bölgesi Manisa'da örgütün üst düzey liderlerine yönelik yapılan göz altılara öfkelenmiş ve soluğu Emniyet'te almıştı.

Şöyle diyordu Özel basına yaptığı açıklamada: "Manisa'daki bir inanç grubuna, bir cemaate, kendilerini 'Hizmet Hareketi' olarak ifade eden kişilere yapılmış operasyondan sonra bugün Emniyet Müdürlüğü'nde gözaltında olanları ziyaret ettim ve dört tanesiyle görüştüm."

Darbeden sonra Özgür Özel'in "bir inanç grubu" hakkındaki kanaatleri değişti mi bilinmez ama Diyanet İşleri Başkanlığımızın çocuklarımızı FETÖ gibi din maskeli ihanet şebekelerinin tasallutundan korumak için açtığı Kur'an Kursları karşısında "ortaçağ karanlığı" diyerek geçirdiği öfke nöbeti bize bazı ipuçları verebilir.

CHP'de gerçekten bir değişim olur mu? Bunca yenilgiden sonra hala "nerede hata yapıyoruz" diye sormak yerine kendilerine oy vermeyen milyonları suçlayan bir partide değişim mümkün mü? En az kongre salonuna astıkları pankarttaki Türkçeye mesafeleri kadar Türk Milleti'ne uzak iken bu nasıl mümkün olur?

<p>Avrupa'nın en göden kış turizmi destinasyonu olan Palandöken Kayak Merkezi 2023-2024 kayak sezonu

Palandöken'de kış sezonu büyük bir coşkuyla açıldı

Rıza Çalımbay ve İsmail Kartal tercihini yaptı! İşte dev derbinin 11'leri...

Dikkat: Bu otomobiller 350 bin TL ile 450 bin TL arası! Kaçıran adeta pişman oluyor

Gaziantep sise büründü