• $31,5321
  • €34,2508
  • 2124.36
  • 8934.73
31 Aralık 2022 Cumartesi

Bizim yüzyılımız başladı

2022'yi 40 yıldır birikmiş sorunları çözmüş olarak kapatıyoruz. Cumhurbaşkanımız memurların 3600 ek gösterge mağduriyetini ortadan kaldırdıktan sonra Kılıçdaroğlu'nun SGK müdürü, CHP'li Yaşar Okuyan'ın Çalışma Bakanı olduğu dönemde çıkartılan kanunla hakları ellerinden alınan milyonlarca çalışanın EYT sorununu da çözdü.

Erdoğan bu müjdeyi paylaştığı saatlerde Kılıçdaroğlu ise Okuyan'la buluşarak adeta hakkını gasp ettikleri milyonlara nispet yapıyordu. Sorunu çıkartanların kendileri olduğu gerçeğini unutarak yıllardır emeklilikte yaşa takılan çalışanların sorunlarını dillerine dolayanlar, sorun çözüldükten sonra şimdi de bu büyük mali yükün karşılanamayacağını söylüyorlar.

"Patates soğan, güle güle Erdoğan" nakaratını tekrarlamakla muhalefet yaptığını sanan, bir yıldır defalarca toplanıp ortaya tek bir somut proje koyamayanların ne ülkedeki mali durumdan ne de hayata geçirilen büyük yatırımlardan haberdar olması mümkün.

Birisi "oğlunun" sırtını sıvazlayıp, "partimin içine karışma" derken, diğeri "fena çarparım" diye cevap veriyor. Seçime birkaç ay kalmasına rağmen hala adayını belirleyememiş, ülkeyi nasıl yöneteceğini dahi kararlaştıramamış bir muhalefetten halkın da beklentisi iyice azalmış durumda.

2022 onlarca yıllık özverili çalışmaların artık büyük ölçüde tamamlandığı ve hayata geçirildiği müjdeler yılı oldu. Sadece birkaç örnek dahi Türkiye'nin büyüklüğünü idrak etmemize yardımcı olacaktır. Ülkemizin dış ticaret açığındaki en önemli kalemi olan enerjiye büyük yatırımlar yapıldı. Yapılan 500'den fazla hidro elektrik santralden sadece birisi olan Yusufeli çarpıcı bir örnek. Dünyanın en yüksek üçüncü barajı olarak kayıtlara geçen ve 2,5 milyon evin elektrik ihtiyacını karşılayacak olan baraj 2022'de tamamlandı. İnşası tam 9 yıl sürdü ve 2 milyar dolara mâl oldu.

1 trilyon dolar değerindeki doğalgaz rezervi keşfi ise adeta ülkemize bahar getirdi. 3 bin 500 dönüm arazi üzerine kurulan Zonguldak Filyos Doğalgaz Tesisleri'ne ulaştırılacak doğalgazın çıkartılması işlemi için 3'ü sondaj gemisi olmak üzere 16 gemi ve 4200 personel aralıksız çalışıyor. 170 km uzunluğundaki doğalgaz hattının inşasında sona gelindi ve mart ayında ülkemizin ilk yerli doğalgazına kavuşacağız. İnsanımızı, nesillerimizi refaha kavuştururken, adeta bir bağımsızlık meşalesi gibi parlayacak.

Silivri'de inşa edilen ve bu ay hizmete alınan Avrupa'nın en büyük doğalgaz depolama tesisi ülkemizin ihtiyacının dörtte birini karşılayacak. Üstelik tesis, içinde kurulan rüzgâr türbinleri sayesinde ihtiyacı olan elektriği de kendisi üretiyor. İhracatımız hedeflenen 250 milyar dolar seviyesinin üzerine çıktı. Merkez Bankası rezervleri 129 milyar dolara ulaştı, altın rezervimiz ise 765 tona. Böylece sadece 2022'de 150 ton artış sağlanmış oldu.

Savunma sanayiinde gerçekleşen devrimleri yazmaya kalem yorulur. İlk insansız uçağımız Kızılelma, Karabağ'ı özgürleştiren Bayraktar TB2, Akıncı, milli tanklar ve insansız deniz araçlarımız Albatros, Ulaq, Marlin, Yunanistan'ı telaşa sürükleyen uzun menzilli füzemiz Tayfun...

Tüm bunlar sadece parayla yapılabilseydi, petrol kralları dünyanın en büyük sanayi ülkeleri olurdu. Bu büyük devrimler güçlü bir siyasi irade, halkına güven veren liderlik ve inançlı bir millet sayesinde mümkün oldu. İşte bu yüzden 2023 Türkiye'nin yüzyılı olacak.

Cumhuriyetimizin 100. yılında tarihteki görkemli yerine yeniden kavuşacak olan Türkiye'ye merhaba. Hoş geldin 2023. Hoş geldin bizim yüzyılımız.

<p>Beylikdüzü'nde denetim yapıldığı sırada 'Dur' ihtarına uymayan abartı egzozlu ve kasksız motosikl

Beylikdüzü'nde film sahnelerini aratmayan kovalamaca

ABD'yi kar fırtınası vurdu: Otoyollar kapalı

Gazze'ye uçaklarla insani yardım bırakıldı

BİM'de bu Salı neler var? BİM 5 Mart 2024 aktüel ürünler kataloğu