• $28,9919
  • €31,2252
  • 1866.62
  • 7913.76
18 Kasım 2023 Cumartesi

Batı aklı iflas etti

Dünyamız tarihte çok sayıda barbarca ve yıkıcı işgal gördü. Moğolların önüne gelen her şeyi biçen istilasına, insan eti yiyen çapulculardan kurulu Haçlı ordularının vahşetine, Hiroşima'da geride tek bir canlı bırakmayan Amerikan saldırganlığına şahit olduk.

Ancak kendisine ordu diyen bir terör yapılanmasının hastanelere ve içinde tedavi gören yaralılara karşı açtığı savaşı ilk defa görüyoruz. Gazze'deki Şifa Hastanesi, 40 gün süren ağır bombardıman sonunda İsrail askerleri tarafından işgal edildi. Bu sözde askerler öyle büyük bir zafer kazanmış olmalılar ki, ilk yaptıkları iş hastanenin çatısına kendi bayraklarını asmak oldu.

Tüm sözlerin ve insanlığı bugüne taşıyan tüm yasaların tükendiği bu vahşet karşısında dünya pek çok şeyi yeniden tartışmak zorunda. ABD ve tüm Batılı kurumların desteğiyle gerçekleşen bu saldırı sonrasında artık neyin "terör eylemi" olarak tanımlanacağı bilinmiyor.

Bugüne kadar Gazze'de 25 hastane, 52 sağlık merkezi ve 55 ambulans vuruldu. Kudüs Hastanesi saldırısında yaralılar sedyelerinden sürüklenerek bilinmez yerlere götürüldü. Endonezya Hastanesi adeta kan gölüne dönmüş durumda. Elektrik ve yakıt tükendiğinden kuvözdeki bebekler tüm dünyanın gözleri önünde can verdiler.

Eğer tüm bunlar birer terör eylemi değilse, terör nedir? Yaralanan düşman askerinin dahi tedavi edilmesini öngören yasaları hazırlayanlar, Filistinli sivillerin hastaneler içinde öldürülmesi karşısında hiçbir şey yapamıyor, hatta destekliyorsa bundan sonra hiçbir olayı terör eylemi olarak tanımlayamazlar. Bunun nasıl korkunç sonuçları olacağını hayal bile edemeyiz.

Batı'daki en önemli 10 entelektüelden birisi olarak kabul edilen, demokratik toplum tartışmalarına pek çok yeni kuramlar hediye ederek çağdaş felsefenin kilit taşlarından birisi haline gelen Jürgen Habermas'ın dahi İsrail barbarlığına destek mektubu yazdığı bir çağda Avrupa aklı ölmüştür.

İşte Batı'da gençlerin, yazılmasından tam 21 yıl sonra Usame bin Ladin'in ABD'ye yazdığı mektubu arşivlerden çıkararak heyecanla okumaya başlamasını sağlayan şey bu umutsuzluk hali değil midir?

Batı'nın tüm değerler manzumesinin Gazze duvarına çarpıp yok olmasıyla birlikte, kendilerine bugüne kadar öğretilen her şeyin koca bir yalan olduğunu idrak etmeye başlayan Batılı insan, Müslüman halkların neden ABD'ye ve onun emperyal politikalarına karşı direndiğini eski bir mektuptan okuyarak anlamaya çalışıyor.

Okuyanların kendi ifadeleriyle "tüm dünyasını altüst eden" mektupta bizler için yeni bir şey yok. Fakat aslında bir fanusta yaşayan Batılı insan için çok şey var. Mektupta, ABD'yi yönetenlerin en başta kendi halkını ifsat ettiği vurgulanıyor. Uyuşturucu ticareti, kumar, faize dayalı sömürü düzeni, kadınların meta haline getirilmesi, endüstriyel atıklar ve gazlarla doğanın kirletilmesi, Kyoto Protokolü'nün imzalanmaması, İslam dünyasındaki dikta yönetimlerin desteklenmesi, seçimle işbaşına gelen yöneticilerin ABD destekli askeri darbelerle devrilmesi ve beyazları üstün gören ırkçılık gibi ABD yönetimlerinin pek çok politikası savaşların sebebi olarak gösteriliyor.

Batılı insanın tüm bu hakikatleri ülkelerindeki binlerce üniversite ve düşünce enstitüsünden değil de, kendi yönetimlerinin gelmiş geçmiş en büyük terörist olarak tanımladığı birisinden duyup aydınlanması da tarihin cilvelerinden birisi olsa gerek.

Habermas'ın dâhil olduğu Frankfurt Okulu çöktü. Gazze Okulu'nu ise yepyeni bir nesil inşa ediyor.

<p>Kocaeli'nin Gebze ilçesinde palet fabrikasında çıkan yangına müdahale ediliyor.</p><p>Barış Mahal

Kocaeli'de palet fabrikasında yangın çıktı

BİM 12 Aralık 2023 aktüel ürünler kataloğu

Gazze güneş batmadan karanlığa gömülüyor... İşgalci İsrail'in durmayan vahşeti

İşgalci İsrail'den Gazze'ye yeni saldırı