• $32,1823
  • €34,9874
  • 2506.09
  • 10895.3
4 Ekim 2022 Salı

Aday açıklansa ne olacak?

Kılıçdaroğlu aynen böyle söyledi, 6'lı masanın toplantısından sonra katıldığı kendi partisinin televizyon kanalında: "Adayı açıklasak ne olacak? Bu kadar sorunun çözümü için ne yapacak?" dedi.

Artık bir yılan hikâyesine dönen Altılı Masa'nın adayının kim olacağı konusunda Kemal Bey oldukça çaresiz görünüyor. Şimdiye kadar adayın belirlenmesiyle yıpranma sürecinin de başlayacağını söylüyordu. Artık bunun da ilerisine geçip, "şimdi açıklanması halinde masanın devrileceğini" itiraf ediyor. Gerekçe ise her partinin seçime kadar "ayrı telden çalacağını" düşünmesi.

Toplantıda, altına imza atarak taahhütte bulundukları tek konu adayın "ortak" olacağı. Bu durumda her partinin kendi adayıyla seçime girmesinin de önü kapanmış oldu. Fakat bu sözlerinde durup durmayacaklarını da zaman gösterecek.

Kılıçdaroğlu'na göre bu ortaklık Türkiye tarihinde ilk kez gerçekleşmiş. Belli ki Kemal Bey'i hafızası yine yanıltmış. Çünkü daha sekiz yıl önce Ekmeleddin İhsanoğlu'nu aralarında MHP, DSP, BTP, LDP, BBP ve DYP'nin de olduğu toplam 14 partinin "ortak adayı" olarak cumhurbaşkanlığı seçiminde yarıştırmıştı.

"Ekmek için Ekmeleddin" sloganıyla yaptıkları kampanyada, 6'lı masadan çok daha geniş bir koalisyona sahiplerdi. Öyle ki, henüz MHP bölünmediği için şimdiki İyi Parti'nin kurucularının da içinde yer aldığı ittifakta Devrimci Halk Partisi ve Türkiye Sosyalist İşçi Partisi gibi aşırı sol yapılar dahi vardı. Sonucu hepimiz biliyoruz.

Adayı ne zaman açıklayacakları sorulduğunda "seçim zamanını açıklasınlar, biz de adayımızı aynı gün açıklarız" diyor Kemal Bey. Oysa Cumhurbaşkanı son iki yıldır "seçimlerin zamanında yapılacağını" söylüyor. Demek ki takvim belli. Eğer Kılıçdaroğlu'nun takvimden anladığı yasal süre ise, o zaten seçimlerden sadece 60 gün önce başlıyor. Bu sürenin ne kadar riskli olduğunu kendisi bilmiyor mu?

Eğer unuttuysa, 2014 seçimlerinde bozguna uğrayan Ekmeleddin Bey'in yenilgisini ilan ettiği basın toplantısına bakabilir. CHP'li Engin Özkoç ile birlikte sahneye çıkan ortak aday, iki ayda yapacaklarını anlatamadığı için böylesi bir mağlubiyete uğradığından şikâyet ediyordu, Özkoç'un o meşhur ağlamaklı yüz ifadesi eşliğinde.

Kılıçdaroğlu'na göre adayları seçime girdiği andan itibaren partisiyle ilişiğini kesecek. Çünkü Türkiye'yi yönetecek birisinin "partili" olmaması gerek. O zaman partiler ne işe yarıyor? Kapatın gitsin.

Çok partili hayata geçtiğimiz 76 yıldır ülkeyi partisiz insanlar mı yönetti? Öncesini söylemiyorum bile. Çünkü 1946 öncesinde valiler bile CHP'li olmak zorundaydı. Kendi siyasi geçmişleri "tek parti-tek adam rejimi"nin güzide örnekleriyle dolu bir parti için, halkın çoğunluğunun oyuyla seçilmiş icracı bir cumhurbaşkanı neden tek adam oluyor, bunun izahı var mı?

CHP'nin parti bültenine astronomik ücretle transfer olan sunucu soruyor: "Projeniz var mı, ilk yapacağınız iş ne olacak?" Erdoğan'ı ülkenin sorunlarını bilmemekle, devleti tanımamakla itham eden Kemal Bey cevap veriyor: "Çiftçinin borcunun faizini sileceğiz." Oysa çiftçilerin Ziraat Bankası'na olan borçlarının faizleri şubat ayında; Tarım Kredi'ye olan borçlarının temerrüt faizleri ise 30 Eylül itibarıyla zaten silindi.

Röportajdan Kılıçdaroğlu'nun yazı yazdığı kağıtların arkasını kullanacak kadar tasarruflu olduğunu, iktidara gelmeleri halinde Cumhurbaşkanlığına ait uçakları israf sebebiyle satacağını da öğreniyoruz.

İnsan merak etmiyor değil: Şu açlık temalı video için 110 bin liraya kiraladıkları otel odasındaki kâğıtların arkasını da kullandı mı acaba? Merak bu ya, Kemal Bey röportaja CHP'nin tahsis ettiği milyonlarca liralık zırhlı aracıyla mı, TBMM'den isteyip aldığı lüks makam aracıyla mı gitti? Yoksa üçüncüsüyle mi?

<p>Fransa'da Rouen Açıkhava Festivali'nde sahne alan sanatçı Sinan Akçıl, binlerce insanın katıldığı

Sinan Akçıl soykırımcı Netanyahu'ya seslendi

Donmuş tavuk çözenler dikkat! Eğer sıcak suda bekletilirse…

Kayseri'de kamyonetler çarpıştı! 1 kişi yaşamını yitirdi, 4 kişi de yaralandı

''Türkiye'de Yılın Otomobili'' yarışmasının test sürüşleri gerçekleştirildi