• $8,4705
  • €10,2921
  • 501.151
  • 1441.33
26 Aralık 2013 Perşembe

Kırmızılı Kadın-Duran Adam ve Kutu

Her iki proje de birbirine ne kadar benziyor. ‘Gezi olayları’nda uygulanmaya çalışılan projeyle bugün yolsuzluk adı altında başlatılan ‘derin operasyon’un o kadar benzer tarafları var ki. Bir kere her iki olayın da çıkış noktaları ve hedefleri aynı. Yurtdışındaki güçlerin ve bu güçlerin yurtiçindeki uzantılarının başlattığı bu olaylardaki tek hedef Başbakan Erdoğan. AK Parti üzerinden başlatılmaya çalışılan karanlık kampanyalarla Başbakan Erdoğan’ı yıpratma sevdası.
Her iki projenin uygulama şekline baktığımızda kendilerini ele veren benzerlikleri görmek hiç de güç değil. Gezi olayları sırasında bir yandan belli bir kesim terör estirirken, belli bir kesim de ‘Kırmızılı Kadın’, ‘Duran Adam’, ‘Tencere eylemi’ ve buna benzer birçok argümanı, eylemler tüm yurda yayılsın diye, kullanıma soktu. Aynı argümanlar bugün yine sahnede. Bu kez de ‘kutu’ sembolize edilmeye çalışılıyor.
Belli bir kesim, buna medyanın bir kısmı da dahil, Gezi olaylarında olduğu gibi bu tip eylemleri gündeme ve sütunlarına taşıyarak, yurt sathına yaymaya gayret ediyor. Kimlerden bahsettiğimi olayı yakından takip edenler anlayacaktır.
İşte bu tür acemilikler olayın perde arkasındakileri ve gerçek hedeflerini net bir şekilde ele veriyor. ‘Yolsuzlukların üzerine gidiyoruz’ nidalarıyla yola çıkanların ve yanlarında konumlandıklarının geçmişine baktığımızda gerçek niyetlerinin bu olmadığı, yapılan acemiliklerle deşifre oluyor.
Bu arkadaşların geçmişiyle ilgili merak ettiklerinizi başka bir yazıya bırakıyorum! Bugün itibarıyla her perşembe günü bu köşede buluşup dertleşeceğiz.

İSTANBUL'DA İŞLEM BİTMEDİ

‘Derin operasyon’un patlak vermesiyle birlikte özellikle İstanbul Emniyeti’nde tepeden tırnağa ciddi değişiklikler yapıldı. Amirlerine dahi haber vermeden operasyonun fişini çeken şube müdürleriyle birlikte yaşananlardan haberi olmayan
İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın görevden alınarak merkeze çekildi. Peki, İstanbul’daki bu görevden almalar bununla mı sınırlı kalacak? Aldığım bilgiler görevden almaların devam edeceği yönünde. Hem de daha üst düzeyde.

BU NASIL BİR PAZARLIK?

Bugün yan yana olanların dünkü hallerini düşündükçe aklım almıyor. Bu nasıl bir ittifaktır, nasıl bir pazarlıktır? Dün boğaz boğaza gelenler bugün aynı hedefe hizmet ediyor. Medyanın belirli bir kesimi, bazı savcılar, politikacılar, işadamları. Böyle bir ittifakın çok kısa sürede kurulmasına ihtimal vermiyorum. Uzun bir süredir yapılan pazarlığın bir sonucu olduğu çok açık. Çünkü dershane tartışmalarının yapıldığı günlerin tam ortasında Taraf gazetesinde 2004 MGK kararlarının yayımlanması, ardından bu kararların işine gelen gazetelerde, daha önce bilinmiyormuş gibi, sayfa sayfa yayımlanması tesadüfle açıklanamaz.
İnsanın aklına, bu ittifakın arkasında ‘kim ne kadar kazanıyor?’ sorusu gelmiyor değil.

<p>24 TV Londra Temsilcisi Tayfun Salcı protestoların yaşandığı bölgeden Akşam TV'den Duygu Gecü Yüz

Londra'da İsrail Büyükelçiliği'nin duvarına tırmandılar

Yer siyah, gök beyaz; şampiyon Beşiktaş!

Filistinlilerin evleri yerle bir oldu

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, emekli öğretmenlerle çevrim içi bayramlaştı