• $8,4705
  • €10,2921
  • 501.151
  • 1441.33
17 Mart 2015 Salı

DAEŞ de Esad da katil

2. Dünya Savaşı’ndan sonraki en büyük felaket olan Suriye’deki katliamın 4. yıldönümü. Geçen bu süre zarfında halkını katleden Esad’la ilgili ‘Şam yönetimi derhal gitmeli’ açıklamasından başka kılını dahi kıpırdatmayan ABD yönetimi, ağız değiştirmeye başladı. Önce CIA, arkasından Dışişleri Bakanı Kerry, Esad’a yönelik sıcak açıklamalarda bulundu. CIA Başkanı Brennan, Washington yönetiminin Suriye'de DAEŞ gibi örgütlerin hakim olması tehlikesi nedeniyle rejimin yıkılmasını istemediğini söyledi. Kerry de, “Esad’la müzakere etmek zorundayız” dedi.

Kısacası Washington, ölümü göstererek sıtmaya mahkum etmeye çalışıyor. 4 yıldır Esad rejimiyle ilgili Türkiye’nin haykırışlarına kulak tıkayan ABD yönetimi, bugün de çok büyük bir strateji hatası yapıyor. Bölgede, DAEŞ ve benzeri terör örgütlerinin üremesine neden olan Esad rejimini yok etmek yerine, müzakere yolunu seçmeyi tercih ediyor.
Analizlere gerek yok, rakamlara dahi baktığımızda Esad rejimi ile DAEŞ’in katliamları arasında hiçbir fark olmadığını görüyorsunuz. Bu tablo bile ABD’nin büyük bir strateji hatası yaptığını ortaya koyuyor.

İşte Esad katliamının 4 yıllık bilançosu:
- 300 bin ölü
- 18 bini çocuk
- 11 bini işkence kurbanı
- 80 bin kayıp
- 103 kez kimyasal gaz kullandı
- Sorgu yöntemi: Tecavüz
Bu da DAEŞ katliamının bilançosu:
- Musul’da 3 bin 150 sivil, asker ve mahkûmu öldürdü. Binlerce kişi kayıp. 500 bin kişi evlerini terk etti.
- Şengal’de en az 3000 kişiyi öldürdü. 300 çocuk ve yaşlı da Sincar dağlarında açlıktan hayatını kaybetti. 300 bin dolayında kişi köylerden kaçarak dağlara, Kuzey Irak ve Türkiye’ye sığındı.
- 5000-7000 arası Ezidi kadın ve çocuk kaçırıldı.
- Kobani’de 426 kişiyi öldürdü. 10 binlerce kişi evlerini terk etti.
- 1000 peşmergeyi öldürdü.
- Çok sayıda yabancı gazeteciyi, yardım gönüllüsünü kafasını keserek ve diri diri yakarak öldürdü. Hâlâ elinde yüzlerce rehine bulunuyor.
Evet, bu tabloya baktığımızda birbirinden daha vahşi iki katil profili karşımıza çıkıyor.

MUHALİFLERİ NİYE EĞİTİYORSUNUZ?

Konunun bir başka boyutu daha var tabii.
Türkiye’nin eğit-donat önerisi doğrultusunda yapılan anlaşma çerçevesinde ABD ve Türkiye, Esad rejimine muhalifleri eğitmeye başladı. Bu nasıl bir çelişki? Bir yandan "Esad’la müzakere" diyeceksiniz, bir yandan da Esad’ı göndermek için mücadele eden muhalifleri eğiteceksiniz.
Kimi kandırıyorsunuz Allahaşkına?

<p>İsrail ordusu, Gazze'de içinde Amerikan merkezli haber ajansı Associated Press (AP) ile Katar mer

İsrail Gazze'de medya binasını bombaladı

Yer siyah, gök beyaz; şampiyon Beşiktaş!

Filistinlilerin evleri yerle bir oldu

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, emekli öğretmenlerle çevrim içi bayramlaştı