• $13,5082
  • €15,2669
  • 802.24
  • 1945.07
31 Ocak 2017 Salı

Cumhurbaşkanı gitti FETÖ’cüler kaçtı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’la 4. Afrika seferine çıktık. Tanzanya, Mozambik ve Madagaskar’ı ziyaretten oluşan bu seferde toplam 20 anlaşma imzalandı. Çin hakimiyetinin olduğu bu 3 ülke de, tam anlamıyla yatırım için bulunmaz bir fırsat. Sohbet ettiğimiz Türk işadamlarının ortak görüşü, biraz kıpırdamayla bu ülkelerdeki Çin hakimiyeti sona erdirilebilir. İnsanların barakalarda ve imkansızlıklar içinde yaşadığı Afrika ülkelerinde Türkiye’nin iz bırakmaması için hiçbir neden yok. Bu noktada Türk işadamlarına büyük görev düşüyor.

Yatırım ve ticaretin yanı sıra, bu ülkelere yapılan ziyaretlerin en önemli nedenleri arasında FETÖ var. Afrika ülkelerinin neredeyse tamamında konuşlanmış durumda olan terör örgütüyle mücadelede, bu ülkelere yapılan ziyaretlerin çok büyük önemi var. Son Afrika seferinde de bu görüldü.

3 ayda iyi çalışma

FETÖ, okul ve militanlarıyla Tanzanya’da çok güçlü. Burada yapılan görüşmelerde karşılaşılan direnç de bunun en önemli göstergesi.

Mozambik’te de 700-800 civarında FETÖ militanı var. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geleceğini öğrenen terör örgütü militanları, ‘bizi tutuklayıp götürürler’ korkusuyla ülkeyi terk etmiş.

Son Afrika seferinin en verimli geçtiği ülke ise Madagaskar oldu. Bunu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dönüşte uçakta yaptığı açıklamalardan da anlamak mümkündü.

Bu arada, FETÖ okullarına alternatif olarak devlet tarafından oluşturulan Maarif Vakfı’nın da çok ciddi çalışmalar yürüttüğünü söyleyebilirim. 2.5-3 aylık süre zarfında FETÖ’nün güçlü olduğu 30 ülkeyle görüşmeler yapan vakıf yöneticileri 5 ülkeyle anlaşmaya imza atarken, 10 ülkeyle de anlaşma aşamasına gelmiş.

Sinsi ‘hayır’cılara dikkat!

Cumhuriyet tarihinin dönüm noktası anlamına gelen referanduma sayılı günler kala kartlar açık oynanmaya başladı. Cumhurbaşkanlığı sistemine ‘evet’ diyecekler ile ‘hayır’ diyecekler oylarının rengini gizlemeden, açıkça ortaya koyuyor. İnanın referandumda delikanlıca ‘hayır’ oyu kullanacağını söyleyenleri anlayabiliyorum. Çünkü, bu kesim ağzınızla kuş tutsanız, ‘Erdoğan nefreti’ nedeniyle Nuh der peygamber demez! Bunların ülkenin yarınıyla ilgili çok fazla kaygılandıklarını da sanmıyorum. Bütün bunlara rağmen kararlarını anlamaya çalışıyorum.

Ancak, öyle bir ‘sinsi’ kesim var ki, bunlar beni daha çok korkutuyor. ‘Evet’çi gibi görünen, kamuoyunda iktidara yakınmış gibi izlenim oluşturup, arkadan hançerlemek için fırsat kollayanlardan bahsediyorum. İşte bunlar, net ‘hayır’cılardan çok daha tehlikeli. Çünkü bunlar bürokratik oligarşiden beslenen, istikrarsızlıktan medet uman, koalisyon sevici, idarei maslahatçı yani renksiz, kokusuz, maskeli tipler.

Adres mi istiyorsunuz, gözlerinizi biraz açın, görürsünüz!

<p>İstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaştırma Sistemleri Uzmanı  Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı araç içinde

Yolda kalan sürücüler araç içinde ne yapmalı?

256 yaşında ölen adamın sırrı açıklandı!

Rusya'nın en korkutucu köyü! Kimse gitmeye cesaret edemiyor

Akbabalar evcil köpeklerin peşine düştü! Korku dolu anlar