• $16,6885
  • €17,5406
  • 971.811
  • 2405.36
25 Kasım 2012 Pazar

Emlak vergisinde son haftaya giriyoruz

2012 yılı emlak vergisi ikinci taksit ödemesinde yarın son haftaya giriliyor. Konu, evi, işyeri, arsa ve arazisi olan 22 milyon civarında emlak vergisi mükellefini ilgilendiriyor. 30 Kasım Cuma akşamına kadar ödenmeyen emlak vergisi için aylık yüzde 1,40 oranında gecikme zammı uygulanacak.
KİMLER EMLAK VERGİSİ ÖDEMİYOR?
Türkiye sınırları içinde, brüt 200 metrekareyi aşmayan tek konuta sahip olan;
- Emekli, dul veya yetim aylığından başka geliri olmayan emekliler ile dul ve yetimler,
- Kendisine bakmakla mükellef kimsesi olup 18 yaşını doldurmamış olanlar hariç olmak üzere hiçbir geliri olmayan ev kadınları ve işsizler,
- Gaziler,
- Şehitlerin dul ve yetimleri,
- Özürlüler,
emlak vergisi ödemiyor. Ancak bu kişilerin emlak vergisi ödememeleri için bazı koşullar aranıyor.
23 BİN LİRAYI AŞMAYAN GELİR
Emekli, dul veya yetim aylığından başka geliri olmama şartı aranan emeklilerin, dul ve yetimlerin, ev hanımı ve işsizlerin, 23 bin liraya kadar olan mevduat faizi, repo, bono ve tahvil faizi, temettü ve kar payı gibi menkul sermaye iradı gelirleri, sıfır oranlı emlak vergisi uygulamasından yararlanmalarına engel olmuyor. Söz konusu gelirlerin 23 bin lirayı aşması halinde indirimli emlak vergisi uygulamasından yararlanılamıyor.
BİZZAT OTURMA ŞARTI ARANMIYOR
İndirimli vergi oranı uygulamasından yararlanmak için konutta bizzat oturma şartı aranmıyor. Sahip olduğu tek konutunu kiraya verip, kirada oturanlar da sahip oldukları tek konutları için emlak vergisi ödemiyor.
YAZLIKLARIN DURUMU
Belirli zamanlarda dinlenme amacıyla kullanılan yazlık türü konutlar için indirimli (sıfır oranlı) emlak vergisi uygulamasından yararlanılamıyor. Tek bir eve yazlık olarak sahip olunsa da emlak vergisi ödenmesi gerekiyor. Ancak yazlık evde sürekli oturulması ve başka evin de olmaması halinde yazlık ev için de emlak vergisi ödenmiyor. Bu durumda ikamet kaydının, yazlık evin bulunduğu yer muhtarlığında olması gerekiyor.
HİSSELİ KONUT
Brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek konuta hisse ile sahip olunması halinde indirimli vergi oranı, hisseye isabet eden kısma uygulanıyor. Birden fazla konuta hisse ile sahip olanlar ise bu kolaylıktan yararlanamıyor.
GELİR GETİRMEYEN İŞYERİ VE ARSA
Tek konutun dışında gelir getirmeyen işyeri, arsa ve araziye sahip olunması, indirimli emlak vergisi oranı uygulamasına engel değil. Bu durumda da tek konut için emlak vergisi ödenmiyor. Ancak gelir getirmeyen işyeri, arsa ve arazinin emlak vergisinin ödenmesi gerekiyor.

2012 yılında alınan evin vergisi
2012 yılında alım satıma konu olan gayrimenkullerin emlak vergisinin satıcı tarafından ödenmesi gerekiyor. Buna göre gayrimenkul, ikinci taksit ödeme süresinden önce satılmış olsa da ikinci taksitin satıcı tarafından ödenmesi gerekiyor.
Ancak 2012 yılında alım satıma konu olan gayrimenkulün 2012 yılı vergisinin satıcı tarafından ödenmesi gerekmekle birlikte, ödenmeyen emlak vergisinden alıcı da satıcı ile birlikte müteselsilen sorumlu.
Özellikle 2012 Mayıs ayından sonra satın alınan gayrimenkullerin emlak vergisi ikinci taksitinin satıcı tarafından ödenip ödenmediği alıcı tarafından takip edilmeli. Zira satıcı tarafından ödenmeyen ikinci taksit, alıcıdan tahsil edilebilecek.

Konutunu kiraya verenin kirada oturması gerekiyor
Emlak vergisi ile ilgili daha önceki açıklayıcı yazınızı okudum. Emekli maaşından başka geliri olmayan diyorsunuz ama alt tarafta da yıllık 23 bin liraya kadar ek geliri olanlarda vergiden muaf diyorsunuz. Ben emekliyim, annemle beraber oturuyorum. Üzerime olan tek daire kirada, aylık 800 lira kira gelirim var. Bu durumda benim emlak vergisi ödemem gerekiyor mu? Belediyeye gittim kirada olduğu için ödeyeceksiniz derler.
 Orhan Erdoğan
23 bin liralık mevduat faizi, repo, bono ve tahvil faizi, temettü ve kar payı gibi menkul sermaye iradı geliri, geliri olmama kuralının istisnasını oluşturuyor. Yani 23 bin liraya kadar olan menkul sermaye iradı geliri, sıfır oranlı emlak vergisi uygulamasından yararlanmak için aranan geliri olmama şartını bozmuyor. Sizin durumunuza gelince, elde ettiğiniz gelir menkul sermaye iradı değil gayrimenkul sermaye iradı, dolayısıyla istisna kapsamındaki gelir değil.
Aslında sahip olduğu tek meskeni kiraya verip kirada oturanlar da, sahip oldukları tek konut için emlak vergisi ödemiyorlar. Ama siz tek konutunuzu kiraya vermiş olmakla birlikte kirada oturmadığınız için söz konusu istisnadan yararlanamıyorsunuz. Kirada oturuyor olsaydınız siz de emlak vergisi ödemeyecektiniz.

GÜNÜN SÖZÜ
'Bilgili insanlarla konuşmak ve onlara danışmak, onların bilgilerine ortak olmaktır.'  Emil Kraepelin

<p>Akşam  Gazetesi Spor Yazarı Şafak Gözen, transfer pazarında yaşanan son gelişmeleri Orçun Özateş

TRANSFER AKŞAMI'NDA BU HAFTA

Esrarengiz Höyük! Türkiye'de başka örneği yok

Fenomen baba-oğul yine herkesi şaşırttı! Eski atarinin içinden bakın ne çıktı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (30 Haziran 2022)