• $13,4935
  • €15,2594
  • 800.831
  • 1945.07
19 Şubat 2013 Salı

BDP 'postacı' olmaktan çıkabilecek mi?

BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık da partisince düzenlenen toplantıda 'görüşmelerin bütününü kamuoyuna yansıtmak şimdilik ters gelebilir. Çünkü henüz olgunlaşmadı. Ama Türkiye'de barış isteyen tüm halklar görüşmelerde ne konuştuğunuzu, tartıştığınızı bilmek istiyor. PKK da bu barış görüşmelerini engellerse yakasına yapışırız' diye konuşmuş. 

İKTİDAR CEPHESİ

İki taraf açısından da zor bir süreç.  Ancak, Türkiye kamuoyu açısından durumun giderek şeffaflaşması gerekiyor. İktidar cephesinden ise görünen şu: MİT aracılığıyla Öcalan'la sürdürülen görüşmeler belli bir aşamaya gelmiş; en azından bunlar konuşulmuş durumda. Türkiye kamuoyunun da ikna edilmesi, itirazların en aza indirilmesi için de belli bir süre gerekiyor. (Bunu bazılarının öne sürdüğü gibi Türk sorunu olarak görenlerden değilim.) AK Parti'nin Karadeniz bölgesi milletvekillerinden başlayarak diğer bölgelerin milletvekilleriyle istişare toplantılarını buna bağlamak gerekiyor. 
BDP'NİN KONUMU 
Öcalan'la görüşmelerin belli bir bölümünü biliyoruz. Detaylar da yakında ortaya çıkacaktır. Bu noktada AK Parti kendi kitlesine olanları anlatmaya çalışırken BDP de Sırrı Sakık'ın sözlerinde olduğu gibi daha fazla 
inisiyatif almak, görüşmelerin detayına hakim olmak istiyor. Çünkü bu süreçte güven unsuru çok önemli. Evet, Öcalan BDP ve PKK üzerinde söz sahibi. Ancak, BDP'nin daha fazla bilgi sahibi olması gerekiyor. Kısacası 'postacı' 
konumunda olmaması lazım. İşte o takdirde 'PKK'nın yakasına yapışabilirler'. Sorun yakasına yapışmak da değil. Sorun belli bir noktadan sonra görüşme sürecinin Öcalan'dan BDP'ye çevirilmesi, hükümetin BDP'ye süreçte daha fazla yer vermesi. Peki BDP bu güce sahip mi?  

ÇİÇEK BAHÇESİ DEĞİL

Dünyada benzer örnekler mevcut. İRA'nın yasal kolu olarak bilinen Sinn Fein İngiliz hükümetiyle masaya oturduğunda, inisiyatif almış ve süreci yönetmiştir. İrlanda'da bir noktadan sonra IRA ile kendisine mesafe koyan Sinn Fein, 'görüşmelerin IRA ile değil kendileriyle yapılmasını' istemiştir. Bu süreçte IRA'nın silahlı kanadıyla ciddi bir mücadele verilmiş, kazanan Sinn Fein yani örgütün 'yasal' kolu olmuştur. BDP'nin PKK'ya mesafe koyup koyamayacağını bilemeyiz. Ancak BDP'lilerin mesafe koyabilmesinin şartı muhataplardan biri olarak alınmasıdır. Öte yandan, böylesi önemli bir dönemde detayları tartışmak varken İmralı'ya kimi gidip gitmeyeceği, izin verilip verilmeyeceğinin günlerce tartışılması zaman kaybıdır. Hükümet BDP'yi de muhatap olarak görmelidir. BDP de bu inisiyatifi yüklenebilmelidir. Çünkü asgari konsensus çerçevesinde uyumlu giden sürecin akamete uğraması halinde geriye dönüş çok zordur.    
Geçenlerde İngiliz The Guardian gazetesindeki bir yorum IRA ve PKK süreçleri karşılaştırılıyor, çözüm açısından IRA'nın durumunun PKK'ya göre 'bahçede çiçek toplamaya' benzetiliyordu. 
Evet, iş kolay değil. Bu hafta muhtemelen İmralı görüşmesinden bahar ayında sınır ötesine çekilme kararı çıkacaktır. Önemli bir adımdır. Ama asıl adımlar daha sonra yasal alanda atılacak olanlardır. 

 

<p>İstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaştırma Sistemleri Uzmanı  Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı araç içinde

Yolda kalan sürücüler araç içinde ne yapmalı?

256 yaşında ölen adamın sırrı açıklandı!

Rusya'nın en korkutucu köyü! Kimse gitmeye cesaret edemiyor

Akbabalar evcil köpeklerin peşine düştü! Korku dolu anlar