• $13,3374
  • €15,1065
  • 761.243
  • 1857.4
29 Nisan 2014 Salı

Kılıç‘ın yeni gömleği nerede dikildi?

Türkiye toplumu yargısal vesayetin siyasetin üzerine adeta bir kâbus gibi çöktüğü yılları çok iyi biliyor. Yargıçların brifing almak üzere 28 Şubat cuntacılarının ayağına koştuğu o günlerden başlayarak 12 Eylül 2010 referandumuna kadar olan süreci hafızalarımızda canlandırdığımızda, yargının DNA'larıyla nasıl oynandığını ve tam da bu yüzden adalete olan güvenin nasıl sarsıldığını çok net olarak görebiliriz.

BU YAZIYI SPİKERDEN DİNLEMEK İÇİN TIKLAYIN
Türkiye son üç dört yıldır yargıda vesayetin bittiğini, yargı kurumlarının kendi işlerine baktığını ve asla siyaseti terbiye etmek gibi bir heves içinde olmadıklarına inanmıştı. Birkaç yıllık sükunet de bunu gösteriyordu. Ta ki yargıdaki paralel yapılanma adalete fitne karıştırıncaya kadar...
Anladık ki 12 Eylül 2010 referandumuyla bittiğini sandığımız yargısal vesayetin yerine yeni bir vesayet ikame olmuş. Bu elbette Türk yargısı adına büyük bir talihsizlik.
Tam yargıdaki paralel tehlike ile nasıl mücadele edileceğini tartışırken, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç bir bakıma eski Türkiye'nin vesayet ayarlarına geri dönüldüğünü ilan eden o ünlü konuşmasını yapıverdi.
Hem de ne konuşma... Bir Anayasa Mahkemesi Başkanı'na yakışmayacak bir üslupla siyasi iktidarı, siyasetçileri azarladı, AYM'nin millet iradesinin de üstünde bir güç olduğunu ve yüksek yargının adeta siyasi iradeyi hizaya getirmek gibi bir yetkisinin olduğunu hepimize bir kez daha hatırlattı.
Haşim Kılıç'ı dinlerken Türkiye'nin en yüksek mahkemesinin başkanını değil, bir muhalefet partisinin liderini dinliyor gibiydik sanki. O'na göre milletin oylarıyla iktidar olan hükümet üyeleri de, bütün vekiller de ülkeyi yönetme selahiyetine sahip değildir. Her şeyin en iyisini ve en doğrusunu AYM üyeleri bilir ve zaten güç de yüksek mahkemenin elindedir.
İşin en dramatik tarafı, Haşim Kılıç gibi geçmişteki demokrasi profili düzgün bir ismin böyle bir konuşma yapmış olmasıdır. Hele de Türkiye demokrasisinin ağır bir paralel tehdit yaşadığı günlerde böyle bir konuşmanın yapılmış olması kelimenin tam anlamıyla Haşim Bey adına büyük bir talihsizliktir. Belirtmek zorundayım ki bu konuşma, paralel yapıyı koruyup kollayan bir içeriğe sahiptir.
Bütün bunları bir yorum babında söylemiyorum, Başkan Kılıç'ın konuşmasını bütün olarak okuduğumuzda siyasetin ve siyasetçinin ne işe yaramaz bir kurum olduğunu, tek saygın makamın AYM olduğunu rahatlıkla görebiliriz. Aslında AYM Başkanı konuşmasında gerektiğinde anayasa maddelerini bile askıya alarak, yasaları geçersiz kılarak yeni kararlar ihdas edebileceklerini söylüyor ki bu durum hem hukuk devleti açısından hem de parlamenter sistem açısından gerçekten endişe verici.
Eski Türkiye'de de durum aynen böyleydi... Neredeyse her gün bir yüksek yargı başkanı dokunulmazlık zırhının arkasından siyasete ateş eder, yürütmeye ayar çeker, parlamentonun iradesini gasp ederek ülkeye nizamat verirdi.
AYM Başkanı Kılıç sadece siyasetçilerle güç yarıştırmıyor aynı zamanda çok tehlikeli bir polemik yarışına da giriyor. Düşünebiliyor musunuz bir Anayasa Mahkemesi Başkanı, "Bizler, gücün ve şartların etkisiyle gömlek değiştiren bir karakterin sahibi olamayız" ifadeleriyle doğrudan Başbakan Tayyip Erdoğan’a ve arkadaşlarına mesajlar gönderiyor ve kelimenin tam anlamıyla siyaset yapıyor.
Her ne kadar bu ifadelerle "Kimseyi kastetmedim" diyorsa da laf ağızdan çıkmıştır bir kere... Eminim ki bundan sonra Haşim Kılıç'ın 'yeni siyasetçi gömleği'ni kimlerin diktiği ve markasının ne olduğu sorgulanacaktır. Eğer giydiğiniz yargı gömleğini unutarak ya da yok farz ederek siyasete heveslenmişseniz artık meydandasınız demektir. Üstelik bundan sonra Anayasa Mahkemesi’nin bütün kararları da bu yeni gömleğe göre değerlendirilecektir.
Dolayısıyla kimse “hukukun üstünlüğü” kavramının arkasına saklanarak AYM Başkanı’nın siyaseti itibarsızlaştırmayı hedefleyen sözlerine kılıf aramaya kalkmasın. Temel görevi adalet dağıtmak olan bağımsız ve tarafsız yargıya kimsenin bir itirazı yok, olamaz da. Burada eleştirilen hukuk gömleği yerine siyaset gömleğini tercih eden Haşim Kılıç’ın siyasi mesajlarıdır.

<p class='MsoNormal'>Peki, Başkan Erdoğan grup konuşmasında hangi mesajları  verdi? Asgari ücretin n

Başkan Erdoğan açıkladı: Asgari ücrette tarihi zam

Harran Sarayı'nın 9 asırlık salonu gün yüzüne çıkarıldı

2. el dükkanından aldı servet sahibi oldu

Kolanın daha önce duymadığınız 8 farklı kullanım alanı