• $13,368
  • €15,1382
  • 789.962
  • 2014.21
20 Ağustos 2013 Salı

Erdoğan’dan anayasa için hodri meydan

Cumartesi günü, Başbakan Tayyip Erdoğan’ı katıldığı dar kapsamlı bir toplantıda dinledim. Yeni anayasa konusunda, adeta kelimelerin altını çize çize şunları söyledi: “Biz millete yeni ve sivil bir anayasa konusunda söz verdik. Bütün muhalefet partileri de aynı sözü verdiler. İki yıla yakın süre içinde komisyon sadece 48 madde üzerinde uzlaşma sağlayabildi, şimdi bu 61 maddeye çıktı. Kimse bizim başkanlık sistemi önerimiz üzerinden bahane üretmesin. Ben de arkadaşlarım da çok açık ifade ettik, başkanlık sistemi önerimiz olmazsa olmazımız değildir. Uzlaşılan 48 madde için söylemiştim, gelin bunları oylayıp gerçekleştirelim ama ipe un serdiler. Şimdi çağrımı tekrarlıyorum, gelin uzlaştığımız 61 maddeyi oylayalım, bir hafta içinde gerçekleştiririz. Eğer muhalefet bu uzlaşmadan da kaçarsa, millete bunun hesabını veremezler.” 
Şimdi hodri meydan... Eğer CHP, MHP ve BDP ‘sivil anayasa’ konusunda millete verdikleri söze gerçekten sadıksalar, içinde bulunduğumuz günler son fırsat günleri. 
Böylesine sivil bir anayasadan kaçan, bu anayasaya harç koymaktan imtina eden veya inandırıcılığı olmayan bahanelerle mani olan partinin gelecekte ülkenin kaderi üzerinde söz sahibi olmasından söz edilemez. İnanmayanlar, 2002 seçiminden itibaren kurulan sandığın sonuçlarına bakabilirler. Herhalde son on yılda yaşadığımız seçim sonuçlarından daha açık ve net bir mesaj olamaz. 
Muhalefetin şu andan itibaren arkasına saklanabileceği hiçbir sahici mazereti kalmamıştır. Eğer CHP ve MHP’nin söyleneni anlama gibi bir sıkıntısı yoksa, Başbakan Erdoğan bir kez daha üzerine basa basa, “Başkanlık sistemi teklifimiz olmazsa olmazımız değildir” diyerek, bütün kaçış yollarını kapatmıştır. Yani, muhalefet için deniz bitmiştir. Ya paşa paşa ‘sivil anayasa’ya engel olmaktan vazgeçecekler ya da sandıkta hesap vermeye hazır olacaklar. 
CHP’li ulusalcıların ve özellikle de MHP’nin, “Anayasa’dan Türk sözünü çıkarıyorlar, bayrağın adını değiştirmek istiyorlar” diyerek ortalarda yalancı pehlivan gibi dolaşmaları da, kelimenin tam anlamıyla ‘sivil anayasa’ya karşı açık bir sabotajdır. 
Zira AK Parti’nin hazırladığı taslak metnin “Başlangıç” kısmında yer alan “... kültürel zenginliğimizin kaynağı olan etnik ve dini farklılıklarımıza saygı duyarak müşterek tarihimiz ve değerlerimiz etrafında birlikte yaşama arzusuyla hareket eden biz Türk Milleti” ifadesi, CHP ve MHP’nin bu konudaki yalanını en bariz şekilde ortaya koymaktadır. 
Ayrıca, bir kez daha hatırlatmakta yarar var, bilindiği gibi PKK lideri Murat Karayılan bile bu realiteyi fark etmiş olmalı ki bir kaç ay önce Kandil’de görüştüğü Türk basın mensuplarına “Anayasada Türk Milleti ifadesinin yer almasına itirazımız olmaz” diyerek önemli olanın millet kavramının tanımında uzlaşılması olduğunu söyleme akıllılığını gösterebilmiştir. 
Bütün bunlara rağmen eğer hala birileri “anayasadan Türk sözü çıkarılıyor” yalanını sürdürmeye devam ediyorsa, burada başka bir şeytani hedefin olduğunu düşünmek gerekecektir. 
Aslında herkes biliyor ki, gerek MHP gerekse CHP iki yıldır darbe anayasasının ruhunu oluşturan hiçbir temel maddede uzlaşmaya yanaşmadı, kırmızı çizgilerinden zerrece taviz vermediler ama her seferinde başkanlık sistemi bahanesinin arkasına sığınarak tam anlamıyla bir Ali Cengiz oyunu sergilediler. Kusura bakmayın, sizin yaptığınıza ‘sivil anayasa’ değil, darbe anayasasına ‘iman tazeleme’ denir. 

 

<p> </p>

Meteoroloji'den İstanbul'a yoğun kar yağışı uyarısı

67 yıldır banyo yapmayan dünyanın en pis insanı! Doktorları hayrete düşürdü!

Boğa'nın gazabı! Herkes kaçarken o kamerasını açtı ve...

Dev timsahı kepçeyle durdurabildi! Yaklaşık bir ton ağırlığında