• $ 5,7593
  • € 6,4084
  • 277.039
  • 99517.6
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

Türkiye'nin uzanma hareketi ve dışbükey muhalefet...

S-400 Hava Savunma Sistemleri’nin Türkiye’ye tesliminde son evreye girmiş bulunuyoruz. Dün itibarıyla uzman Rus heyet Türkiye’ye geldi. Sanırım resmi devreye alma tarihi hain FETÖ darbesinin üçüncü yıldönümü olan 15 Temmuz’da olacak.

***

Ne kadar anlamlı değil mi? FETÖ’nün arkasındaki güçleri düşündüğünüzde, S-400’lerin Türkiye için nasıl bir devrimsel adım olduğu ortaya çıkmakta. Cumhurbaşkanı Erdoğan siyaset hayatına başladığı günden beri hiçbir hizmet yapmamış olsa, sadece hava savunma sistemi olmayan ülkesine yapmış olduğu bu hizmet tarihe geçmesi için yeterli olurdu.

***

Neden olurdu? Çünkü böyle bir siyasi iradeyi gösterecek bir politikacının bu kararları alıp uygulayabileceği anayasal yetkilere, milletin desteğine, zekâya ve cesarete sahip olması gerekirdi. Bu dördüne bir de konjonktürü eklemek gerekir. O yüzden S-400 meselesinin ehemmiyetini doğru kavramalıyız.

***

Şüphesiz bunun bir bedeli olabilir. Ancak bir yanlış anlamayı da düzeltmekte fayda var. Bu bedeli temmuzun 15’inden sonra ödetmeye başlayacaklar gibi bir beklenti yanlış olur. Bu bedeli bize Gezi ile başlayan ve 15 Temmuz’la devam eden ve sonrasındaki ekonomik saldırılarla zaten ödetiyorlar. S-400 burada bir dönemeç; sürecin tamamının karakteri ise Türkiye’nin büyük devlet olma noktasına yaptığı uzanma hareketidir.

***

Eh peki, siyasi ve ekonomik bedellerini ödediğimiz çok stratejik bir “malı” birkaç taksit daha kaldı diye neden almayalım ki?

***

2. Dünya Savaşı’ndan sonra hem CHP, hem de DP’nin Amerikan yardım pastasından pay almak için nasıl Yunanistan ile rekabete girdiğini hatırlarız. Türkiye’deki Batıcılaşma’nın karakteri ise buna çok uygundu. Artık bu mahkûm psikolojiden çıkmak zorundayız.

***

Türkiye’nin muhalefetinin de artık ABD, İngiltere ve AB’ye değil, kendi devletlerine muhabbet beslemesi gereklidir. Milletinizi ayırmadan gerçekten seviniz. Muhafazakâr/Seküler, Sünni/Alevi, Türk/Kürt noktasında kimse popülist politika yapmamalıdır. Muhalefet artık Erdoğan düşmanlığının ekmeğini yemeği bırakmalı, ülkenin bekası için yük almalıdır.

İnanınız bunun tersi bir tutum bu milletten tokadı yer. Bu tüm partiler için geçerlidir.

<p>İstanbul´da bir fotoğrafçının yanında çırak olarak çalışmaya başlayan ve 1972 yılında açtığı ´Şir

´Şirin Baba´ 7 Milimetrelik Bıçağıyla Guiness´e Girmeyi Bekliyor

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Bilim insanları açıkladı! Bu besinleri tüketmek hayat kurtarıyor

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları