• $13,5739
  • €15,3666
  • 780.472
  • 1981.04
3 Nisan 2018 Salı

Şişli’deki anlamlı iftar...

Bizler çocukken, bayram zamanı geldiğinde içimizi hoş bir heyecan kaplardı. Çocuklar etraflarını çok iyi gözlemlediğinden, ortamda yaşanan değişimi algılardık. Tabii bu değişim bizim hoşumuza giden türdendi. Kokuya duyarlı olduğum için, ben bayramları Ramazan pidesi, Paskalya çöreği kokusu olarak kodlamıştım. Bayramların eğlenceli tarafı ise pide ve çörek almak için kuyrukta bekleme görevinin bizlere tevdi edilmiş olmasıydı.

İnsan çocukluğunda yaşadığı, edindiği alışkanlıkları devam ettirme konusunda güçlü bir eğilim taşır. Kentleşmeyle birlikte bu yakın temasın azaldığı söyleniyor ve kısmen bu doğru da. Buna dikkat etmeliyiz. İnsanı insan, toplumu toplum yapan şey daha çok para kazanması değil, bu değerlerini nesilden nesile aktarmasıdır çünkü.

Tabii Müslüman komşularımızla çok iyi ilişkilerimiz vardı. İlişkiden öte bir aileydik biz. Birbirimizin bayramlarını kutlar, nezaket konusunda yarışırdık. Tabii Ramazan ve Büyük Oruç’ta verilen iftarlara icabet etmek de bu kardeşliğin en güzel tezahürlerinden biriydi.

Büyük Oruç’un son gününde, geçen cuma akşamı, AK Parti Şişli İlçe Başkanlığımızın Hıristiyan vatandaşlara verdiği oruç açma yemeğine katıldım. Geçen sene olduğu gibi, Şişli İlçe Başkanımız Ömer Fuat Günday ve ekibinin nazik davetiyle kalabalık bir katılımın yaşandığı bu iftar, gerçekten bana çocukluğumun sıcak anılarını anımsattı. Bakırköy gibi Hıristiyan vatandaşların yaşadığı diğer ilçelerin de aynı geleneği sürdürdüğünü de burada hatırlatmak lazım. Yine bazı kililerimizin Ramazan ayında iftar verdiklerini de…

Ortodoks, Katolik ve Protestan cemaatlerin dini büyüklerinin ve müftümüzün de katıldığı bu anlamlı iftarda, konuşulanlar protokol gereklerinden uzak, son derece içten ve samimiydi. Farklılıkların Allah’ın bir kuralı olduğu, bunun bir zaaf değil, bir zenginlik olarak algılanması gerektiği, birbirimizi sevmenin yine Allah’ın bize bir emri olduğu hatırlatıldı.

Kur’an-ı Kerim’de Hucurat 13. ayette çeşitliliği Allah’ın birbirimizi tanımak için bir kural olarak tayin ettiği, İncil’de ise birbirimizi sevmenin tüm emirlerin özeti olduğu ifade edildi. Bu ayetler, dünya varlığını sürdürdükçe geçerliliğini koruyacak evrensel ahlakın temel direkleridir. İslam ve Hıristiyanlık ırkçılığı, ayrımcılığı, adaletsizliği, kardeş kavgasını, tamahkarlığı, velhasıl, bugün dünyada görülen musibetlerin kaynağı olan her türlü kötü eylemi yasaklamaktadır. Tabii aynı durum Musevilik için de geçerlidir.

Ben Şişli İlçe Başkanımız Ömer Fuat Günday’a bu güzel iftarı tertip ettiği için çok teşekkür ediyorum. Bizler kardeşliğimizi güçlendirdikçe, hem toplum, hem devlet hem de bireyler olarak güçlenecek, daha huzurlu, daha müreffeh ve daha demokratik bir Türkiye’ye doğru ilerleyeceğiz. Saldırılara karşı Çanakkale ve 15 Temmuz’da nasıl birlik içinde direndiysek, gelecek için de birlikte çalışacağız. Böylelikle “böl ve yönet”çilere büyük bir darbe indirmiş olacağız.

<p>Diyarbakır'ın Silvan İlçesi'ne bağlı Usluca  Mahallesi'nin büyük bir bölümü baraj suyu altında ka

Servis yok, kayık var

Peru'daki kazılarda bulundu! 800 ile 1200 yıllık olduğu tahmin ediliyor

Bursa'da aracın metro alt geçidi merdivenlerine düşmesi sonucu bir kişi öldü

AFAD'dan Afganistan'daki ihtiyaç sahibi 2 bin aileye gıda yardımı