• $8,6412
  • €10,1423
  • 493.372
  • 1407.46
22 Şubat 2020 Cumartesi

Moskova 'Adil İttifak' ilkesine uymalı...

İdlib’de TSK’nın kontrol noktalarının Şam rejimi güçlerince çevrelenmesi, askerlerimizin şehit edilmesi ve yüz binlerce Suriyelinin sınırlarımıza dayanması Türkiye’nin sessizce izleyebileceği, hazmedeceği bir durum değildi. Soçi mutabakatının çiğnenmesi, Rusya’nın keyfine göre sınıflandıracağı şekilde İdlib’deki silahlı grupları öne sürerek gerekçelendirebileceği bir durum da değil.

***

Türkiye bu konuda ne kadar ciddi/kararlı olduğunu Rusya ve İran’a gösterdi. Soçi mutabakatına maalesef bu iki ülke de riayet etmedi. Masaya oturmadan önce İdlib’i de yutarak ve etnik temizlik yaparak avantaj elde edilmeye çalışıldı. Ankara’nın duruma seyirci kalacağı, meselenin oldubittiye getirileceği hesap edildi. Bu bakış en azından Rusya için ciddi bir hataydı. İdlib’in Suriye meselesinde limitlerin tükendiği sınır olduğu görülmek istenmedi.

***

Bugün Türkiye ile Rusya’nın savaşma ihtimalini konuşuyor olmak, diplomatik bir başarısızlık olduğu kadar, tuzağa da düşmektir. Bunun sorumlusu Moskova’dır. Daha düne kadar Süleymani suikastı ve ABD/İsrail-İran olası savaşı ihtimali konuşulurken, bugün gündemin Türk-Rus çatışmasına evrilmiş olmasını özellikle Başkan Putin dikkate almalı ve bu durumu sorgulamalıdır.

***

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün Başkan Putin ile 18.00’de yapacağı telefon görüşmesine önem addediyordu. Esasen Sayın Erdoğan’ın “Bu görüşmenin neticesi bizim oradaki tavrımızı belirleyecektir” cümlesi Başkan Putin’e görüşme öncesi göndermiş olduğu bir mesajdır. Cumhurbaşkanı “Rejimin bu noktada İdlib halkına zulmü durdurmadığı sürece, oradan çekilmek söz konusu değil. Ateşkesi ancak bu şekilde yapabiliriz. Burada bu zulüm duracak” diye ekleyerek bu son şansın altını çiziyordu.

***

Başkan Putin’in tarihte olmadığı kadar gelişen ve karmaşıklaşan Türkiye-Rusya ilişkilerini tehlikeye atma heveslisi olduğunu zannetmiyorum. Burada Rusya’nın karar alma mekanizmalarının Putin’den ibaret olmadığı, diğer yandan Türkiye konusunda yanlış bir hesaplama yapıldığı kanaati taşıyorum. Tıpkı ABD gibi, sıkışma yaşanan alanlardan cesaret alarak Türkiye’ye politika dayatılabileceği hatasına Rusya da düşmüş olabilir.

***

Ancak Türkiye ile kurulan ilişkilerde “kazan-kazan” kadar, “Adil İttifak” ilkesine de artık uyulması, kurnazlığa kaçılmaması gerekir.

<a href='https://www.aksam.com.tr/aksam-tv/teknoloji/teknofest-2021-dunyada-esi-benzeri-olmayan-orga

Gençler TeknoFest'e yoğun ilgi gösterdi

Bodrum'un suyunu karşılayan Mumcular Barajı yüzde 10'luk seviyenin altına düştü

İETT tarihinin aynı hatta çalışan ilk şoför çifti

Van Gölü'nde binlerce yıllık mikrobiyalitler görüntülendi