• $13,6195
  • €15,4408
  • 784.03
  • 1981.04
2 Nisan 2018 Pazartesi

İyi insan...

Paskalya Bayramı sabahında yazıyı yazmak için koltuğuma oturdum. Paskalya, bahara denk geldiğinden ve İsa Mesih’in ölümden dirilişi kutlandığı için, doğanın da taze başlangıçlarını sembolize eder. Umut ve iyimserlik, bu zor hayatta hepimizin ihtiyacı olan duygulardır. Hayat zor diye ona küsemeyiz. Sadece bunun insanın sorunlarını çözmeye bir faydasının olmamasından değildir bu. Umutlu olmak, iyi bir insan olmaya çalışmanın da adeta yakıtıdır.

Çünkü aslında, temel mesele dünyanın zor ve kötülüğün kol gezdiği bir yer olmasından öte, bizim tüm bu olup bitenleri nasıl algıladığımızla ilgilidir; yani duruşumuzla. Bakış açımız doğru yere oturduğunda, başımıza gelenlerin kendisinin değil, onları bizim nasıl değerlendirdiğimizin önemli olduğu ortaya çıkacaktır.

Mesela, dünyada serbestçe dolaşan birçok insan, bakış açılarındaki hatalar nedeniyle tutsak bir yaşam sürerken, yanlış yere hapse düşmüş bazıları kendilerini oldukça hür hissedebilirler. Paralarını koyacak yer bulamayan insanlar fakir bir hayat yaşarken, üzerindeki elbisesinden başka hiçbir varlığı olmayan kişi, ruhta zengin bir yaşam sürebilir. Norveç’teki talihsiz kişi “Daha fazla dayanamıyorum” notunu bırakarak intihar ederken, Suriye’de üzerine bomba yağan şahıs geleceğe ümitle bakıyor olabilir.

Bu bakış açısının edinilmesinde başımıza gelenlerin önemli olduğu doğrudur. Dünyanın ve şahsımızın durumu da gözardı edilemez. Ama dünyaya bakışımızda, asıl etken bunlar değil, ruhsal olgunluğumuzdur. Çünkü, bir önceki paragrafta verdiğim örnekleri tersine çevirmek de mümkündür. Hapiste hapis hayatı, Suriye’de intiharın eşiğinde, yoksulluk nedeniyle hayata küsmüş kişiler de vardır.

Bu örnekleri vermemin nedeni, şartların etkin ama sonucu tayin etmekte tek etken olmadıklarıdır.

Kişinin çok ciddi içsel bir potansiyeli vardır. Bu potansiyel adaleti sağlayan bir unsurdur. Mutlu ve huzurlu olmak maddi bir duruma indirgenmiş olsaydı, ona erişenler ile erişemeyenler arasında büyük bir adaletsizlik ortaya çıkmış olurdu. Ama öyle değildir. Bunu aslında herkes bilir.

O zaman her ahval ve şeraitte insan için her zaman umut vardır. Can çıkmadıkça insandan ümit kesilmez. Bu bir gariban avuntusu değildir. Bilakis, belki de herkesin bildiği bu hayatın en önemli sırlarından birisidir.

Tüm Hıristiyan âleminin Paskalya/Diriliş Bayramını kutluyor, dünyamıza ve ülkemize esenlik getirmesini diliyorum.

<p class='MsoNormal'>Ezgi Aşık soruyor, TürkMedya Ankara Temsilcisi Melik Yiğitel  yanıtlıyor.</p>

Kılıçdaroğlu neyin peşinde?

AFAD'dan Afganistan'daki ihtiyaç sahibi 2 bin aileye gıda yardımı

Antalya'yı fırtına vurdu! Dev dalgalar oluştu, ağaçlar devrildi

1,5 ton skunk ele geçirildi