• $15,9288
  • €16,8283
  • 929.473
  • 2394.83
13 Ekim 2018 Cumartesi

Ermeni Vakfı’nın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkürü…

Biliyorsunuz, AK Parti iktidara geldiği ilk günden beri önyargılara, engellere hiç takılmadan reform gündemini sürdürdü. Bunların her bir kalemi de, bizlerin 1990’larda “asla yapılamaz” dediğimiz ya da aklımıza dahi getirmediğimiz reformlardı. Şimdiki neslin anlaması haliyle kolay değil. Ama bizlerin, tarihi hatırlatma, gelişimin boyutunu ortaya koyma görevimiz var.

Geçen günlerde birkaç müjdeli haber birden aldık. Ortaköy Surp Tarkmançats Kilisesi Vakfı’nın çok değerli bir arazisi iade edilmişti. Öte yandan, Üsküdar’da bulunan Surp Haç Tıbrevank Ermeni Lisesi Vakfı’nın “Bulgurlu Davası” diye bilinen süreci pozitif sonuçlanmış, kamulaştırma bedeli okula ödenmişti. Eş zamanlarda “Fenerbahçe Davası” diye bilinen bir başka gayrimenkul iade süreci de vakıf lehine kesinleşmişti. Böylelikle Rahmetli Menderes’in, Rahmetli Patrik Karekin Haçaduryan ile dostlukları sayesinde ihya edilmiş bu okul, denk bütçeye kavuşabildi.

Bu yılın mayıs ayında ise, Mardin, Midyat ve çevresinde bulunan Süryani vakıflarına ait manastır, kilise ve mezarlıkların da bulunduğu 50 taşınmaz bir kanun ile Süryanilere iade edildi. Süryaniler Cumhuriyet tarihinde ilk kez bir ilköğretim okulunu Yeşilköy’de bu dönemde açtılar. Bu konularda hükümetimiz tamamen vatandaşlarının yanındadır. Süreçlerde oluşan gecikmeler veya aksaklıklar da siyasi irade dışında olmasına rağmen, onun yardımıyla çözülmekte veya çözülmeye çalışılmaktadır. Buradaki iyi niyet barizdir.

Nitekim hatırlanırsa, Hrant Dink ve eşi Rakel Hanım’ın da eğitim ve vazife gördükleri Tuzla Ermeni Yetimhanesi Kampı sorunu Vakıflar Yasası reformu düzenlemesi konusu dışında kaldığı için hükümetimizin iradesiyle çözüldü. 2015 yılında Cumhurbaşkanı, Başbakan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Tuzla Belediyesi, İstanbul İl Başkanlığı’nın iradesi ve naçizane benim de kolaylaştırıcılığımla bu mülk vakfa iade edildi. Tapuyu bizzat ellerimle vakfa verirken, meselemiz bir mal kazanma sevinci değildi. Ülkemiz, ırkına, mezhebine bakmadan tüm vatandaşlarını kucaklıyor, onların yanında yer alıyordu. Bu esasen bizim ilk kez AK Parti döneminde yaşadığımız bir pratikti.

Surp Haç Tıbrevank Lisesi Vakfı gazetelerimize ilan vererek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ettiler. Şüphesiz, bu hakların iadesi bir lütuf, iane değildir. Ama bu haksızlıklara geçmişte neden olanların da, CHP gibi Vakıflar Reform Yasası’nı Kılıçdaroğlu imzasıyla Anayasa Mahkemesi’ne götürenlerin de, bunu bugüne kadar çözmemiş olanların ve bilakis çözenlerin de hakkını teslim etmek adalet gereğidir.

Geçenlerde vefat eden Charles Aznavour da bir barış adamı ve Türk dostuydu. Bu konuda sıkça lince uğrardı. Biz kim ne diyor bakmadan doğru eylemlerimizi, dürüst ahlakımızı sergileyecek ve barıştan yana olacağız.

Ben de Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan ve emeği geçen herkese teşekkürü bir borç biliyorum.

<p>Bu yıl bir ilki  gerçekleştiren ve 8 gün boyunca sürecek olan SAÜFEST, farklı alanlarda düzenlene

SAÜFEST: Festival Anlayışında Yenilik

Perlit'e talep yağıyor! Dünyadaki rezervinin yüzde 75'i Türkiye'de

Çinliler sonunda bunu da yaptı! Kendi kendine giden yemek arabasıyla yemek hizmeti başladı

Bakan Kurum'dan Atatürk Havalimanı ile ilgili açıklama