• $ 8,2737
  • € 9,7382
  • 499.63
  • 1126.99
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Değil mi zaten?

Cumhurbaşkanı Erdoğan karşısında olabilecek tüm siyasi/gayrısiyasi hatları birleştirdiler. Kaset komploları vs. bunda etkili oldu şüphesiz; ancak yirmi yıla yakın süregiden ve siyasi alanı domine eden Erdoğan gerçekliği karşısında muhtemelen böyle bir eğilim oluşabilecekti. Haliyle bu eğilim mühendislik peşinde koşanların işini kolaylaştırdı. Erdoğan nefretini kışkırtmaları yeterli oldu.

***

Ama yeterli olmayan, hala oranların Erdoğan karşısında yeterli gelmemesiydi. Muhafazakarları bölmek gerekiyordu. Bunun için çok yönlü, eklektik yollar seçildi. Saadet Partisi yeterli olmazdı. AK Parti’yi Erdoğan’ın elinden kaçıramayan Davutoğlu hedef küçülterek butik partisini kurdu. Dış piyasaların prensi Babacan da onu takip etti.

***

AK Parti ve Erdoğan’a oy verenler siyasi gerçekliklere göre hareket ediyorlardı. Poşet paralı olduğunda veya patates soğan fiyatları arttığında bunun maliyeti oy kaybı olabiliyordu. Oysa CHP ve HDP tabanında böyle bir risk çok daha az gözüküyordu. Her ikisinde de ideolojik nedenler tüm kusurları örtüyordu. Ama hala bir şeyler eksikti. “Adam kazanıyordu.”

***

Derken muhafazakar tabanı rahatsız edecek suni tartışmalar sökün etmeye başladı birden. Dualizm tartışmaları örneğin. Gençlerin dinden uzaklaştıkları vs. Eh bu gençler Erdoğan döneminde doğmuşlardı, bir suçlu varsa o olmalıydı. Akla bu gelirdi. Direkt Erdoğan’ı hedef almıyorlardı; ama mesela KADEM’e vuruyorlardı, aileyi hedef alıyorlardı.

***

Muazzam bir olay olan Ayasofya’nın ibadete açılması haftalar sürecek pozitif bir gündem olacaktı ki, ortaya hilafet tartışmaları atıldı. Şimdi de 2011 yılında herkesin gözü önünde imzalanan bir sözleşme Erdoğan ve kitlesi arasına nifak sokulmak üzere gündemde tutuluyor. Zaten Cumhurbaşkanı Erdoğan bu tartışmaları artniyetli bulduğunu ifade etmişti.

***

Üslup ve zamanlamalara baktığınızda konuların üzüm yemek için ortaya atılmadığını, bir operasyona dönüştüğünü fark ediyorsunuz. Halkın taleplerini düstur belleyen bir liderin, halkın değerleri ile çeliştiğine inanmamızı bekliyorlar.

***

Hiçbir işe yaramayacak; tüm bu zahmet koalisyon, bilemedin 15 Temmuz darbesi başarılı olmadığı için değil mi zaten? 

28 Ekim 2020 Güncel Haberler

28 Ekim 2020 Güncel Haberler

Sertab Erener ve Yonca Evcimik Bodrum'da çöp topladı

Sertab Erener ve Yonca Evcimik Bodrum'da çöp topladı

Canlı altın fiyatları ne kadar? 28 Ekim gram, çeyrek ve tam altın

Canlı altın fiyatları ne kadar? 28 Ekim gram, çeyrek ve tam altın fiyatları kaç TL?

İstanbul'da sabah erken saatlerde toplu taşıma araçlarında korona

İstanbul'da sabah erken saatlerde toplu taşıma araçlarında koronavirüs denetimi başladı