• $32,4705
  • €34,7395
  • 2475.33
  • 9530.47
30 Nisan 2020 Perşembe

Bir pandemi olarak muhalefet...

Her gün insanlarımızı kaybediyoruz ve bu gerçekten çok üzücü. Bu salgında ölen vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Bu üzücü tabloya rağmen, diğer sonuçlar çok şükür ki sanki tepe noktasını geçtiğimizi gösteriyor. Ölüm sayısındaki geri çekilme ve iyileşenlerin sayısının hastalananlardan daha fazla olması, ventilatöre bağlı ve yoğun bakım hastalarındaki oranın aşağı yönlü seyri bizlere gelecek için ümit veriyor.

***

Eğer dikkat eder ve gevşemezsek, Ramazan’dan sonra çifte bayram yapmamız mümkün gerçekten de...

***

Kriz çok büyük. Dünyanın karşılaştığı en derin sorunlardan birisi. Bu salgın bize dünyanın en gelişmiş ülkelerinin bile insan merkezli kurgulanmadığını gösterdi. Sistemler insan değil, fayda ve kar merkezli olunca, yıllar boş tartışmalarla akmış, böyle bir salgın veya başka bir felaket için yeterli altyapı yatırımı yapılmamış, kaynak ayrılmamıştı.

***

Ülkemiz ise bu konuda pozitif biçimde ayrışıyordu dünyanın çoğu gelişmiş ülkesinden. Sadece kendi ülkesindeki değil, dünyanın dört bir yanındaki vatandaşları ile tek tek ilgilenen, onları ülkesine getirip karantina ve tedavi hizmetini en iyi şekilde veren, tüm bunları da bedelsiz yapan bir Türkiye söz konusuydu.

***

Hatta darda olan birçok ülkeye de yardım gönderildi. Cibuti’de mahsur kalan Yunan askerleri bile ihmal edilmedi; bir teşekkür çok görülse bile...

***

Tüm dünya Türkiye’nin bu farkını görür ve takdir ederken, muhalefetimiz böyle büyük bir belayla mücadele eden ülkelerini zayıf düşürmek için ellerinden ne gelirse yaptılar. Onlara yakışan buydu, yine şaşırtmadılar.

***

Ancak bu sefer kendi tabanlarını bile ikna edemediler. Herkes krizin ciddiyetinin farkında ve çoğu bu dönemde ülkenin çok iyi yönetildiğinin hakkını veriyor. Abartılı yalanlar, söz konusu insanların kendi hayatı da olunca pek itibar görmedi.

***

Muhalefet ahlakını tamamen yitirmiş durumda. Salgının kötü yönetilmesini, çığırından çıkmasını ve o çok özledikleri bir kaosun baş göstermesini ümit ettiler. Böyle olursa vatandaşımız bedel ödermiş kime ne gam? Yeter ki Erdoğan gitsin.

***

Düşünsenize bu salgına CHP iktidarında yakalansak neler olabilirdi?

***

O yüzden bu millet kendi can sağlığı için bu muhalefete asla iktidar yüzü göstermeyecek.  

<p>Beyoğlu'nda çalıştığı bir mekandan ayrılarak başka mekanda işe başladığı için eski patronlarının

İstanbul'da işi bırakan DJ'ye silahlı saldırı kamerada

Karadeniz'in peştamalını dünyaya tanıttı

Antalya'daki teleferik kazasının enkazı havadan görüntülendi: Facianın boyutu gözler önüne serildi

Sırrı ortaya çıktı: Makarna suyunu dökenler pişman oluyor!