• $33,0793
  • €36,1681
  • 2608.32
  • 11139.5
3 Temmuz 2024 Çarşamba

Sokağa çıkanlara değil, çıkaranlara bak

Kayseri'de sokağa dökülen kalabalık gruplar Suriyelileri hedef alan saldırılar gerçekleştirdi. Sığınmacıların işyerlerini kundaklayarak yağmaladılar, evlerine saldırıp karşılaştıkları Suriyelileri linç etmeye kalkıştılar.

Bu görüntülerin ardından olaylar Afrin ve Azez başta olmak üzere Fırat Kalkanı Harekât bölgesine sıçradı. Özgür Suriye Ordusu içinde olduğu iddia edilen bazı silahlı kişiler, kitleleri de kışkırtarak Türkleri hedef alan saldırılar başlattı. Türk TIR'larının önü kesilip ateşe verildi, bu araçların şoförleri linç edildi; Türk askerine ve polisine karşı da saldırılar yapıldı; askeri araçlara ateş dahi açıldı ve Türk bayrakları indirildi.

Bu provokatif olaylar birbirini besleyerek sonraki gün Hatay ve Gaziantep başta olmak üzere sınırdaki il ve ilçelerimizde karşılık buldu. Gaziantep'te motosikletli çeteler konvoylar halinde Suriyeli avına çıktı. Bunların peşine takılan kalabalık gruplar da Suriyelilerin ev ve işyerlerini talan edip kundakladı.

Türkiye geneline yayılmak istenen bu saldırılar dün itibarıyla kontrol altına alındı. En azından böyle görünüyor. İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Suriyelilere yönelik provokatif eylemlerle ilgili 474 şahıs gözaltına alındı. Gözaltına alınanların 285'inin uyuşturucu, yağma, hırsızlık, mala zarar verme, cinsel taciz gibi suçlardan adli kaydı olduğu belirlendi.

Sokağa çıkan ve bu olaylara öncülük edenlerin sicili aşağı yukarı bütün kitlesel provokasyonlarda benzer bir özellik taşır. Kolayca suça bulaştırılabilirler. Bu kesim, biraz para ve milliyetçilik gazıyla, yağma motivasyonuyla kitlesel provokasyonların vazgeçilmez aktörleridirler.

Kayseri'de kameraya yansıyan görüntülerde de provokatörlerin kamyon kasalarında olayların çıkarıldığı mahale taşındığı görülüyor. Geri kalan kitle ise kışkırtmayla, galeyana getirilerek Suriyelileri hedef alan olaylara karışıyor.

Suriyelileri hedef alan bu saldırılar Türkiye'nin fay hatlarıyla oynandığını ve daha kötüsü, önümüzdeki süreçte oynanmaya devam edileceğini gösteriyor. Suriyeliler konusu, hali hazırda siyasi iktidarı köşeye sıkıştıracak bir araç olarak görülüyor; ayrıca iç ve dış politikada iktidara istikamet verecek bir koz olarak güç mücadelesinde kullanılıyor.

Siyasi muhalefet, Suriyeliler konusunu uzun süredir elinde bir koz olarak tutuyor; istediği zaman seçmeni kışkırtıyor, istediği zaman yatıştırıyor. Sadece bununla da sınırlı değil elbette; bu işin bir tarafında yabancı devletler ve istihbarat örgütleri bulunuyor ama diğer ucunda da içeride güç mücadelesine girişen çevreler var. Sokağa çıkanlardan daha çok sokağa çıkaranlara bakmak gerekiyor. Soruşturma buraya doğru ilerleyecek mi? Asıl mesele bu!

<p>Trump'ı 'kaçak göçmenler' kurtardı...</p><p>Yasa dışı göçmenlerle ilgili tabloyu okumak için başı

Trump'a suikast girişimi neden öngörülemedi?

Üniversite tercihi yapacaklar dikkat! İşte en çok para kazandıran meslekler

Kıbrıs Barış Harekatı'nın az bilinen fotoğrafları! İlk kez göreceksiniz

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (18 Temmuz 2024)