• $28,9919
  • €31,2252
  • 1866.62
  • 7913.76
28 Haziran 2023 Çarşamba

Reuters'in şantaj haberciliği

Cumhurbaşkanı Erdoğan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile İsveç'in NATO üyeliğiyle ilgili önemli bir görüşme gerçekleştirdi. ABD'nin bu görüşmeden beklentisi İsveç'in NATO üyeliğine yeşil ışık yakılması yönündeydi.

İkili görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin İsveç'in üyeliğine karşı yapıcı tutumunun devam ettiğini vurgulamakla beraber, "PKK/PYD/YPG yanlıları bu ülkede serbestçe eylem düzenledikçe, yapılan mevzuat değişikliklerinin bir anlamının olmadığını" ifade etti.

Erdoğan'ın bu sözleri Batı medyasında manşetlere çekilirken, anlaşılan ABD'de de büyük bir hayal kırıklığına yol açtı. ABD, Rusya ile girdiği güç mücadelesinde İsveç'in NATO'ya gecikmeden dahil olmasını istiyor.

Londra merkezli Reuters'in Bilal Erdoğan hakkındaki yalan haberi de bu gelişmeler ışığında değerlendiriliyor. Reuters, söz konusu haberinde "ABD ve İsveç'teki yolsuzlukla mücadele yetkililerinin, bir ABD şirketinin İsveç'teki iştirakinin rüşvet planlarıyla ilgili, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan'ın da adının geçtiği bir şikâyeti incelediğini" öne sürdü.

Haberdeki kilit kelime ise "rüşvet planları". Reuters'in incelemesine göre de İsveçli şirket Dignita'nın Türkiye'de düşündüğü bir yatırım için 'rüşvet verme planı' yaptığı ancak ortada ne bir yatırım ne de bir rüşvet olduğu belirtiliyor.

Baştan sona FETÖ izi taşıyan bir kurgu üzerinden Erdoğan'ın ailesine iftira atılıyor. Reuters, bunu 'özel dosya' olarak dünyaya duyuruyor.

Cumhurbaşkanlığı yetkilileri ve Dışişleri Bakanlığı ise bu yalan haberi bir tür "şantaj" olarak değerlendirerek Reuters'e tepki verdi.

Erdoğan, geçmişte de benzer şantaj ve dayatmalara maruz kalmış bir isim. FETÖ'nün sahte dosyaları ve montaj içeren tapeleri hâlâ hafızalarda. Erdoğan'ın bu türden şantajlara boyun eğmediği tecrübeyle sabit.

Türkiye, İsveç'in NATO üyeliğine ölümüne karşı bir duruş içinde değil. Mevzuatlarında yaptıkları değişiklikleri hayata geçirmeleri bekleniyor. Bir yandan terör örgütlerine destek verilmesini cezalandırmayı öngören yasa değişikliği yapıyorlar, diğer yandan terör örgütü üyelerinin faaliyetlerini görmezden geliyorlar. Bu çelişkiyi çözdüklerinde Türkiye, İsveç'in NATO üyeliğine yeşil ışık yakar. ABD, şantajla uğraşacağına İsveç'i verdiği sözleri yetirmeye ve tutarlı davranmaya ikna etmeli. Şantajla olacak iş değil bu!

Herkese iyi bayramlar.

<p>Kocaeli'nin Gebze ilçesinde palet fabrikasında çıkan yangına müdahale ediliyor.</p><p>Barış Mahal

Kocaeli'de palet fabrikasında yangın çıktı

BİM 12 Aralık 2023 aktüel ürünler kataloğu

Gazze güneş batmadan karanlığa gömülüyor... İşgalci İsrail'in durmayan vahşeti

İşgalci İsrail'den Gazze'ye yeni saldırı