• $9,3181
  • €10,8231
  • 530.469
  • 1417.11
14 Kasım 2016 Pazartesi

Kürt kartı elden gidince Avrupa’dan “ambargo” tehdidi geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Avrupa’daki siyasi durumu değerlendirirken, “şirazeden çıkmış bir yapı var” demesi boşuna değil. Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, Avrupa’nın Türkiye’ye karşı ekonomik yaptırımlar uygulamayı düşünebileceğini söyledi. Gerekçe ise “muhalefet partisi milletvekillerinin, akademisyenlerin ve gazetecilerin” tutuklanması.

Terör örgütünün siyasi uzantısı HDP’ye yönelik operasyon anlaşılan Avrupa’yı çileden çıkarmış. Batı’yı öfkelendiren aslında “Kürt kartının” elden çıkması. Yani ellerindeki terör kartının ve Kürt kozunun, Türkiye Cumhuriyeti devleti ve milleti tarafından işlevsiz kılınması.

PKK terörünü destekleyerek, HDP’ye arka çıkarak Türkiye’yi içeriden çökertmeye çalışan Avrupa’nın planları, Ankara’nın terörle mücadeledeki kararlılığı karşısında neticeye ulaşamadı, sonuçsuz kaldı. Terörle arasına mesafe koymadığı gibi terörün şehirlere taşınmasına yataklık eden HDP’ye yönelik operasyonlar ise Avrupa’nın tüm hesaplarını altüst etti.

Öfkelenmeleri, çıldırmış gibi davranmaları, Ankara’yı “ambargo” ile tehdit etmeleri; istedikleri “Kürt politikasını” Türkiye’ye kabul ettirememelerinden kaynaklanıyor. PYD, nasıl ki ABD ve Avrupa’nın Suriye’deki ortağı ise terör örgütü PKK ve HDP de ABD ve Avrupa’nın Türkiye’deki ortakları sayılır. Avrupa, buradaki işbirlikçilerine dokunulmasını kabullenemiyor, bir türlü hazmedemiyor.

Bundan dolayıdır ki Ankara’yı “ambargo” tehdidiyle korkutarak hizaya getirmeye ve HDP’ye dokunulmasının önüne geçmeye çabalıyor.

Ancak bu çabaların nafile olduğunu ve Ankara üzerinde herhangi bir şekilde tesir etmeyeceğini söylemek gerekiyor.

Batı’nın maskesi düşeli çok oldu; Batılı güçlerin Türkiye’deki terör örgütlerini silahlandırdığı artık belge ve dosyalarla kanıtlanmış durumda. Türk milleti nezdinde AB ve AP, “Kürt kartını” kullanarak Türkiye’yi içeriden bölmeye çalışan yapılar ve kurumlar.

Bu noktadan sonra ister ambargoyla tehdit etsinler, ister müzakerelere son verme kararı alsınlar, Türkiye’ye geri adım attıramazlar. Ankara üzerinde baskı kurarak teröre bulaştıkları gerekçesiyle tutuklanan HDP’lileri serbest bıraktıramazlar. Avrupa nasıl teröre müsamaha tanımıyorsa Türkiye de teröre müsamaha tanımıyor, tanımaz.

Avrupa’nın bundan sonra gündeme getireceği hiçbir ambargo tehdidi de işe yaramaz; Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın son açıklamalarına bakarak Ankara’nın son derece rahat olduğunu ve artık eskisi gibi Avrupa’yı ciddiye almadığını söyleyebiliriz.

Türkiye, milletle devletin kenetlenerek birlikte insanî bir gelecek inşa etmek için inisiyatifi ele aldıkları bir ülkedir artık. Bizi bu istikametten ne Avrupa ne de ABD geri döndürebilir.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Haftanın gündemine oturan en önemli gelişmelerden biri Uzay Yolu

Elon Musk ve Jeff Bezos arasında sular durulmuyor | TeknoZone #5

Cerrahpaşa'da yeni yoğun bakım servisleri açıldı

Kargaların şaşırtıcı zekası ve alet kullanabilme becerisi

Dev şirketlerinin logolarındaki gizli anlamlar