• $31,3879
  • €34,0706
  • 2100.98
  • 9097.15
18 Ekim 2021 Pazartesi

İmamoğlu ile Kılıçdaroğlu kapışıyor

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun çıktığı yurt turunun dünkü adresi Diyarbakır'dı. İmamoğlu, burada yaptığı konuşmada "İstanbul'da başardık, Türkiye'de de başarırız" dedi. Bu sözler açıkça adaylık ilanı anlamına geliyor.

Uzun süredir zaten söylüyoruz; Ekrem İmamoğlu'nun aklı da fikri de 2023'teki adaylıkta. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun -doğrudan dolaylı- tehditlerine rağmen İmamoğlu geri adım atmadı ve adaylık turları başlattı.

Hatırlayacak olursak; Kılıçdaroğlu araya adam sokmuş ve "aday değilim" diye açıklama yapmasını istemişti İmamoğlu'ndan. CHP haber siteleri, İmamoğlu'nun ağzından "Cumhurbaşkanı adayı değilim" röportajları yayınlamıştı. Ki İmamoğlu, bu yönde herhangi bir ifade kullanmamıştı.

CHP Diyarbakır İl Örgütü'nün iptal edildiğini duyurmasına rağmen Ekrem İmamoğlu Diyarbakır'a giderek burada HDP'nin önde gelen isimleriyle poz verdi. Ve "İstanbul'da başardığımızı Türkiye'de de başarırız" diyerek adaylık iddiasını ortaya koydu.

Bu tabloya bakarak diyebiliriz ki adaylık için Kemal Kılıçdaroğlu ile Ekrem İmamoğlu kapışıyor. Hem de ne kapışma; öne çıkmak için iki aday da elinden geleni yapıyor. Kılıçdaroğlu provokatif, saldırgan videolar paylaşarak öne çıkmaya, daha doğrusu "ulusal ve uluslararası karar vericilere" yaranmaya çalışıyor. Ekrem İmamoğlu da cumhurbaşkanlığı adaylığının Diyarbakır'dan geçtiğini düşünerek "uluslararası karar vericilere" buradan mesaj gönderiyor.

Kimin aday olarak ipi göğüsleyeceği hala meçhul. Belki bir üçüncü isim aday olarak ortaya çıkacak. Ancak son kararı Türkiye'deki muhalefeti dizayn eden Pensilvanya'nın vereceğinden kuşku yok. Pensilvanya, şimdi iki adayı da kapıştırıyor. Bu çok eski bir FETÖ taktiğidir; adayları kapıştırıp en çok verim alacağı adayı seçer. Hangisi daha çok Cumhurbaşkanı Erdoğan'a saldırsa, istikrarsızlık ve kaos mesajı verse ibre onda duracak.

Ne var ki kaderlerini millete değil de yabancı başkentlere, istihbarat örgütlerine, Pensilvanya'ya bağlayanlar kaybedecek. Zira o günler çoktan geçti. PKK ve FETÖ'ye teslim edilecek bir Türkiye artık yok. Eski vesayet düzeni tarih oldu. Bunu anladıklarında umarım çok geç olmaz!

<p>ABD'nin California eyaletine bağlı Sierra Nevada bölgesini kar fırtınası vurdu. Sabah saatlerine

California'da kar fırtınası

Sağlık çalışanları Filistin için ''sessiz yürüyüş'' yaptı

Hak mahrumiyeti cezası bulunan başkan kiraladığı yük asansöründe takımının maçını izledi

Park halindeki araçta ceset bulundu! İstanbul Bahçelievler'de dehşet