• $33,1952
  • €36,0226
  • 2551
  • 11156.2
10 Temmuz 2024 Çarşamba

Erdoğan'ın ceketi kapış kapış...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın klasikleşen ceketinin rakip siyasetçiler tarafından da tercih edilmesi tansiyonu hayli yüksek olan siyasi gündemi bir nebze olsun yumuşattı. Ciddiyetle kasılan yüzlerin biraz gevşemesine yol açtı.

Evet; mühim insanların etrafında olmak, onlara yakın durmak veya mühim insanlara benzemek kınanacak bir davranış değil, aksine -kendi içinde zaaf barındırsa dahi- insanidir. Erdoğan'ın bakanları ve milletvekilleri de o ceketi giyiyor, rakip partinin önde gelen isimleri de. Özgür Özel de Ekrem İmamoğlu da.

Erdoğan'ın ceketini ilk deneyenlerden biri Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu'ydu. Dönemin Başbakan'ıydı aynı zamanda. O ceket başlarda Erdoğan'a duyduğu sevgi ve sempatiyi, yakınlığı yansıtıyordu; fakat, sonradan Erdoğan'ın yerine geçebileceği duygusuna kapıldı herhalde. İnsan zihni karışıktır; bir siyasetçi ve lider olarak Erdoğan'ı model alırken, aynı zamanda, karşı konulmaz bir şekilde Erdoğan'ın yerine geçmek isteği de duyabilir.

Günahına girmeyelim tabii, her şey Davutoğlu'nun o ceketi giymesiyle başladı. Ceket biraz büyük duruyordu üzerinde ama Davutoğlu zihin aynasında o ceketin üstüne tam oturmuş gibi durduğunu gördü. Erdoğan'ın ceketi deyip geçmeyin, giyenin zihnini de ele geçiriyor olabilir. Yoksa, üzerinde bu kadar bol duran ceketi Ahmet Bey neden çıkarmak istemesin ki?

Karşı konulmaz bir istek yaratmasa bazı siyasetçiler neden ateşten gömleği üzerine geçirmek için birbiriyle yarışsın?

Bakınız, Özgür Özel. CHP'nin yeni genel başkanı. 31 Mart seçimlerinin başarılı ismi. O da Erdoğan'ın ceketini sırtına geçirip kameraların önüne geçti.

Özgür Özel neyi anlatmaya çalıştı?

Erdoğan'ın yerine geçecek ismin kendisi olacağını mı? Yoksa Erdoğan'ın alternatifi ve muadilinin kendisi olduğunu mu?

Ortada şöyle bir zavallılık da yok değil hani; Erdoğan'a karşı başarılıyız mesajı verirken bile onun ceketini kullanıyorlar! Başka kullanacakları başarı, güç sembolleri yok. Siyasi başarılarınız varsa sembolleriniz nerede? Erdoğan'ın ceketiyle size ait bir başarı hikayesi nasıl olabilir?

Ne var ki Erdoğan'ın ceketi kendi partisinden daha çok rakip partide kapış kapış gidiyor. Özgür Özel'den sonra Ekrem İmamoğlu da o ceketi giyerek kameraların karşısına geçti. Değişik açılardan Erdoğan ceketiyle pozlar verdi. Kamuoyu, bunu Özgür Özel'e bir mesaj şeklinde yorumladı; fakat Ekrem İmamoğlu'nun mesajı daha çok Erdoğan'a gibi: "Özgür Özel'den daha iyi anlaşabiliriz sizinle."

Evet, Erdoğan'ın ceketi deyip geçmeyin. Kul Ahmet'in ceketi o. Toplumsal bir duruşu, siyasi bir liderliği temsil ediyor. Ateşten gömlek aslında. Aklı olan kaçar, o kadar sorumluluğun altına neden girilsin? Bütün hayatını, canını, ruhunu, nefesini milletin işlerini görmek için harcayacaksın ama işler biraz zora geldiğinde yaptıklarının hepsi görmezlikten gelinecek. Bu yüzden o ceketi giymeye heves edenlere dikkat etmek lazım. Millete hizmetse niyetleri, güzel; ama kılık değiştirip, sureti haktan görünüp milleti dolandırmaksa amaçları aman dikkat, derim!

<p>Uçaklarda en güvenli koltuk hangisi?</p><p>Her şey saniyeler içinde oldu.</p><p>Yolculardan bir b

Uçaklarda en güvenli koltuk hangisi?

Endonezya'da volkanik hareketlilik! Kül bulutları ve lav akıntıları oluştu

Yanardağ hareketlendi... Ülkede 3. seviye alarm verildi!

Tahta kaşık kullanıyorsanız dikkat