• $17,9331
  • €18,4099
  • 1039.38
  • 2864.25
27 Ağustos 2016 Cumartesi

Cerablus müdahalesi oyunu bozdu

Türk tanklarının Suriye topraklarına girmesi kuşkusuz ciddi bir dış politika hamlesi sayılır. Stratejik önemi büyük olan Cerablus’un Türkiye’nin kontrolüne geçmesi, başta ABD olmak üzere koalisyon güçlerinin hesaplarını alt üst edecek.

Türkiye’yi güneyden kuşatma planları Cerablus operasyonuyla boşa çıktı. Irak’ın kuzeyinden başlayan, Türkiye-Suriye sınırı boyunca uzanan güzergâhta “Kürt koridoru” oluşturma projeleri şimdilik askıya alınmak zorunda.

Türkiye, geç de olsa Kuzey Irak’tan başlayan ve sınırımız boyunca Akdeniz’e kadar uzanan terör koridorunun tam ortasına bir set çekti.

15 Temmuz darbe girişimi de dahil olmak üzere PKK’nın terör saldırılarının arkasında, aslında güney sınırımızda oluşturulan bu terör koridoru vardı. Türkiye’yi içeriden terörle meşgul ederek sınırlarımızda bir oldu bitti gerçekleştirilmeye çalışılıyordu.

Ancak Cerablus operasyonuyla Türkiye, bu terör koridorunu tam ortasından bölmeyi başardı. Türkiye, Tel Abyad’ın bir çatışma tiyatrosuyla PYD’ye terk edildiği gibi Cerablus’un da bir oldu bittiyle PYD’ye terk edilmesini ve kantonların birleştirilmesi girişimini bu sınır ötesi operasyonla önledi.

Cerablus’un ÖSO’nun kontrolüne geçmesine ilk tepkinin PYD lideri Salih Müslim’den gelmesi, bu nedenle anlaşılırdır. Çünkü PKK/PYD’nin kantonların birleştirme hayali Cerablus operasyonuyla suya düşmüştür. Sırtını PKK ve PYD’ye yaslayan HDP’nin de tepki gösterenlerin başında gelmesi, bu anlamda manidardır. Güney sınırımızda kurmak istedikleri terör devleti hayali suya düşmüştür. Ne ABD, ne Esed rejimi ne Rusya Türkiye’nin Cerablus operasyonunu engelleyebilmiştir. Türkiye’nin kararlılığı karşısında, özellikle ABD kerhen de olsa Cerablus operasyonuna rıza göstermek zorunda kalmıştır.

PKK’nın Cizre’de dün bomba yüklü kamyonla saldırmasının sebebi Cerablus’tur; Türkiye, yanı başında oynanan oyunu bozunca PKK adeta çıldırmışçasına bomba yüklü kamyonlarla terör saldırıları düzenlemeye başladı. PKK hâlâ terör saldırılarıyla Türkiye’ye geri adım attırabileceğini sanıyor.

Teröre prim verilen dönemler geride kaldı. PKK, HDP’ye oy veren seçmenden bile artık yüz bulamayacak hale geldi. PKK’nın “finans kapitalin” güdümünde "üst aklın" bir taşeron örgüt olduğu anlaşıldı; bundan sonra hangi terör saldırısını gerçekleştirirse gerçekleştirsin PKK kimseye diz çöktüremeyecek, muhatap alınmayacaktır.

Güneydoğu’nun bütün şehirlerinde Kürtler, Türkiye’nin siyasi birliği ve toprak bütünlüğü için bütün Türkiye vatandaşları gibi ayakta ve PKK terörünü kınıyor.

PKK artık Kürtlerden yüz bulamayacak. Kürt halkının temsilcisi olduğunu iddia eden PKK’nın bir terör örgütü olduğu iyice gün yüzüne çıktığından eylemleriyle asla amacına ulaşamayacaktır.

<p> </p>

Suriye'ye harekatı kimler neden istemiyor?

İbrahim Kendirci panikledi: Annemden saklıyordum!

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?