• $9,5221
  • €11,044
  • 548.954
  • 1519.25
21 Nisan 2015 Salı

Türk tipi başkanlık, Türk tipi insanlık

Kimileri ‘Türk tipi başkanlık’ ifadesini duyar duymaz hemen hüküm verip itirazlarını sıralıyor ve ülkemizde uygulanacak bir sistemin ‘evrensel kurallar’a uygun olması gerektiği uyarısında bulunuyorlar. Sanki ‘Türk tipi’ olmak kural dışı olmakmış gibi. Demokratik sistemde, güçler ayrılığı ilkelerine uygun bir başkanlık sistemi her ülkenin kendi koşullarına göre oluşabilir, değişik özellikler taşıyabilir. ABD’deki başkanlık sistemiyle bu sistemin uygulandığı dokuz ayrı G-20 ülkesindeki anayasaların hepsi birbirinden değişiktir.

Ama biz medyada uzman ve aydın kimlikleriyle boy gösterenlerin ‘evrensel kurallar’ ifadesiyle neyi kastettiklerini hemen anlıyoruz. Onların dilinde evrensel sözcüğü, evrenin gerçekte hiç de tamamını kapsamayan ama sadece 3-4 ülkeye, egemenlere işaret eden bir kavramdan ibarettir. Onlar Türkiye’deki anayasa değişikliğinin Batı’nın icazet ve gözetiminde yapılmasını talep ediyorlar. Bence tam tersine, Türk tipi başkanlık sistemi ‘demokratik’ olacaksa, hak ve özgürlüklere saygı gösterilecekse onların istediği ve kastettiği ‘o kurallara’ hiç de uygun olmamalıdır.
Onların kastettiği o ‘evrensel kurallar’ın geçerli olduğu ülkeler Mısır’daki askeri darbeye, diktatör Sisi’ye, siyasal idamlara destek vermişlerdir. Onların ‘evrensel kurallar’ı Doğu Avrupa’yı büyük bir ekonomik çöküntüye ve mafya yönetimine sürüklemiş, Ukrayna’yı parçalayıp neo-Nazileri güçlendirmiş, Ortadoğu’yu kan ve ateş içinde bırakmış, Kuzey Afrika’yı kaos ve yoksulluğun pençesine atmıştır. Kısacası söylenen bütün yalanlara ve parlak laflara rağmen çevresine demokrasiyi değil diktayı yaymıştır.
O ‘evrensel kurallar’ı uygulayan yönetimler son 10 yılda Akdeniz sularına gömülen 25 bin mültecinin ölümünden sorumludurlar. Bakınız, bugün savaştan kaçmış 2 milyon kadar Suriyeliyi Türk insanlığı misafir ediyor. O ‘evrensel kurallar’la yönetilen 27 ülke ise sadece 130 bin Suriyeliyi, o da diplomalarına bakıp seçmece barındırıyor. Demek ki, biz de onların evrensel değerleriyle yönetilmiş olsaydık ülkemize sığınan kadın ve çocukları bile kovacak, zavallı insanların suda boğulma manzaralarını seyretmekle yetinecektik.
Batı tapıncı ülkemizde o kadar yayılmıştır ki, malum medya bizim değerlerimizi rahatça faşizm ve saldırganlıkla bir tutabiliyor. Bizim ülkemizde de yabancı düşmanlığı vardır ama bugüne dek misafirlerimize silah, sopa ve molotoflarla saldıran örgütlü komando gruplarına hiçbir şekilde rastlanmamıştır. Oysa Batı Avrupa’da artık bu gruplar günlük yaşamın bir parçasıdır. O ‘evrensel değerler’e uygun anayasaların bulunduğu ülkelerde aşırı sağ giderek güçlenmekte ve Fransa’daki son yerel seçimlerde görüldüğü gibi kimi ülkelerde birinci siyasal güç haline gelmektedirler.
Bizim insanlık değerlerimiz ve uygarlığımız önce doğayı, sonra insani duyguları daha sonra diğer insanları ötekileştiren, yok eden ve en sonunda kendini de imha eden o ‘evrensel değerler’e asla benzetilemez. Bugün Türk tipi anlayışın teröre karşı kararlılıkla mücadele ederken bir yandan da bu yanlışa kapılan insanları kazanmak için barış süreçlerine ve açılımlara giriştiğini gözlemekteyiz. O ‘evrensel değerler’in uygulandığı ülkeler örneğin Irak’ta ABD işgalinden sonra devletten tamamen dışlanıp baskı gören Sünni toplumların haklı taleplerine biraz olsun kulak verselerdi bugün Ortadoğu’yu kasıp kavuran korkunç şiddet yaşanmayacaktı. Onların ‘evrensel değerler’inde Felluce’deki Ebu Gureybe Cezaevi de vardır, Guantanamo ve dünyanın dört bir yanına dağılmış işkence evleri de.
Onların ‘evrensel kurallar’ının egemen olduğu dünyamız bugün büyük bir değişimin içinde ve bir kaosun eşiğindedir. Birçokları her büyük altüst oluşta olduğu gibi bunun farkında olmaksızın basmakalıp düşünceleri yineliyorlar. Bu büyük değişim dalgası başlarken taklitçiliğe, hele kötüyü körü körüne taklide hiç gerek yoktur. Yaklaşan bu fırtınadan sapasağlam ve daha güçlü çıkmamızı sağlayacak olan kendi yapımıza uygun, demokratik ve etkin bir Türk tipi başkanlık sistemidir.

<p>Afrika'nın güneybatısı. Yük gemisi Togo'dan  Kamerun'a gidiyordu. Gine Körfezi'nde geçiyordu. Kor

Korsanlar yük gemisine saldırdı

Türkiye'ye has uçak! Motoru dursa bile uçuyor

Çorum'da anne ile kızı aynı üniversitede eğitim görüyor

Kayseri'de Geç Roma-Erken Bizans dönemine ait mozaikli yapı bulundu