• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
23 Mayıs 2015 Cumartesi

Seçimde nefret oyu ve Mefisto

Bir partiyi desteklemek, savunulan görüş ne olursa olsun en doğal haktır. Kendi gerçek siyasal görüşlerini dürüstçe ortaya koyacak şekilde tercih yapanlar saygıya layıktır. Böyle doğal bir tercih yerine karşı oldukları partiyi zor duruma düşürmek, ülkede sorun çıkarmak veya başkalarının seçim kazanmasını engellemek için oy verenler ise sadece ‘nefret oyu’ kullanmış olurlar. Kendi düşüncelerine tamamıyla aykırı insanları sırf rakiplere zarar vermek amacıyla desteklemek siyaset ahlakına aykırıdır. Kolaylıkla anlaşılabileceği gibi Atatürk sevgisini ağzından düşürmeyen ve CHP taraftarı oldukları halde HDP’ye oy verecek insanlardan söz ediyorum.
Almanların meşhur Faust halk masalında hayatta bir türlü başarılı olup amacına ulaşamayan Doktor Faust şeytanla bir anlaşma yapar. Şeytan kendi büründüğü ruhlardan biri olan Mefisto’yu genç ve yakışıklı bir yardımcı görünümünde Doktor Faust’a yollar. Faust hikâyelerinden en meşhurunu büyük yazar Goethe yazmıştır. Onun eserinde Mefisto, Faust’u güzel Margaret’le tanıştırır. Faust ona âşık olur. Dindar bir kız olan Margaret de onu sevmektedir ama onunla evlenmek için Faust’un dinini yaşamasını ister. Margaret yani kısa adıyla Greçen, Faust’a Almanların “Greçen’in sorusu” adını verdikleri ünlü soruyu sorar ki çok önemlidir: ‘Dinle aran nasıl?’ Doktor Faust bu sorudan rahatsız olur ve geçiştirmeye çalışır. Cevap vermek yerine Mefisto’nun yardımıyla Margaret’in annesine uyku ilacı içirir, onu uyutur ve gece gizlice kızın odasına girer. Kendisini orada yakalayan kızın kardeşiyle düello yapar, onu öldürür. Bu arada aşırı uyku ilacı nedeniyle Margaret’in annesi de ölmüştür. Faust kaçar, hamile kalan kız rezil olur, bebek suda boğulur, Margaret kendi çocuğunu öldürmekten hapse atılır ve felaketler birbirini izler. Faust ölürken her şeye rağmen ruhunu Mefisto’dan kurtarır, tabii ki Margaret’in duaları sayesinde.
İşte bugün HDP’ye oy veren nefret seçmenleri tıpkı Faust gibi davranmaktadır. Mefisto ise Selahattin Demirtaş’a ne kadar da benzemektedir. Nefret etkisiyle, dolambaçlı düşünce ve hesaplarla verilen oydan kimseye bir yarar gelmeyeceği açıktır. Demokrasi için HDP’ye oy vereceklerini söyleyenlerin daha düne kadar aynı partiyi ülkenin birliği ve bütünlüğü için haklı veya haksız yere korkunç bir tehdit olarak gördüklerini hatırlatmaya gerek var mı? Demek ki AK Parti’yi zora sokmak ve oylarını düşürmek için ülkeyi bile feda edebilecekler. Bu aslında gerçek bir itiraftır.
HDP’li olmadıkları halde HDP’ye oy verenler bu tutarsızlıklar içindedir de HDP’nin kendisi farklı mıdır? Şiddet yanlısı aşırı sol bir parti olarak doğmuş, milliyetçi bir terör örgütüne dönüşmüş, bugün ise üzerine hiç uymayan liberal demokrat elbiseler giymiş trans politik bir ucube halindedir. Her bölgede başka bir yüzünü, her gün başka bir ruhunu göstermektedir. Nefret söylemi ve oyu aslında kendi başarısızlığından duyulan öz nefretin ifadesidir. Her başarısız seçim bunu daha da artırmaktadır. Türkiye’de eski elitin mensupları basmakalıp sol ve seçkinci düşünceleri hayata uygulayamayınca değişik formüllere yönelmişlerdir. 7 Haziran öncesi adeta bir tiyatro kumpanyasının peşine takılmış gitmekteler. Bu yamalı bohça gruba medya desteğini Doğan Medya, mali desteği Fethullah Terör Örgütü vermektedir. Demirtaş, Paralel Kainat Şeytanı’nın ruhlarından biridir. Bu nefret cephesinin etkisindekiler ruhlarını Mefisto’dan kurtarabilecekler midir? Umalım ki sağduyu galip gelsin. Yoksa onlar için yeni bir felaket kapıdadır, üstelik lanetlisinden...

<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından  yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!