• $15,8106
  • €16,8568
  • 946.28
  • 2356.75
2 Aralık 2014 Salı

Putin’in İslam düşmanı örgütü

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in siyasal görüşleri nedir? Türkiye’de pek tartışılmamış olan bu konuda bazı ipuçları verelim ve kuzey komşumuzla ilgili ticari ilişkiler dışında olmadık hayallere kapılanları uyaralım.

Rusya’nın Sesi, Putin’in katıldığı G20 zirvesinden sonra ‘Putinofobya’ (Putin korkusu) başlıklı bir yazı yayınladı. Yazıda, ABD’nin tek başına bir dünya imparatorluğu kurmayı amaçladığı, bu amaçla Avrasya’yı ele geçirmeye çalıştığı ve buna direnen Rusya ve Putin’i etkisizleştirmek veya parçalamak istediği vurgulandı. Bu saptamanın gerçekçi içeriği ayrı bir tartışma konusu olmakla birlikte devamı bizim için daha önemlidir. Yazı şunu vurguluyor: ‘ABD Rusya’yı bir düşman olarak göstermek istiyor, fakat Rusya Başkanı ABD’yi asla düşman olarak tanımlamamış, radikal İslam’ı düşman olarak görmüştür.’
Yazıda Putin’in Hıristiyan âleminin eski geleneklerini savunduğu, Eski Yunan’dan kaynaklanan Batı uygarlığının bekçiliğini yaptığı belirtiliyor. Kremlin ideologları ‘Yeni Rusya’nın totaliter bir deneyimin hatasını anlayıp eski geleneklere döndüğünü’ söylüyor. Yazının üslubu da içeriğine uygundur. Hıristiyan azizi Yorgo’nun canavarı yendiği gibi İslam’ı yenmekten söz edilerek ‘radikal Hıristiyancılık’ yapılıyor. Ayrıca Putin’i eleştirenler için kullanılan ‘sürüngen’ sıfatının, eski totaliter liderlerin kullandığı dilden alınmış bir sözcük olması dikkat çekiyor.
Son yıllarda rejimin teorisyeni haline gelen Avrasyacı Aleksand Dugin’in neo faşist fikirleri bilindiği zaman Putin’in siyasal görüşleri de ortaya çıkmaktadır. İtalyan düşünür Julius Evola ve Alman Ernst Junger’den devşirilmiş bu akım totaliterlikten arındırıldığı söylenen fakat hiyerarşik ve anti demokratik özellikleri devam ettirilen bir toplum biçimi öngörmektedir. Bu Putin’in teorisidir, bir de pratiğe bakalım.
Fransa’nın Lyon kentinde 29-30 Kasım’da Batı Avrupa’nın en büyük neo faşist partisi göçmen ve İslam düşmanı Front National’in (Ulusal Cephe) genel kurulu yapılmıştır. Toplantının onur konuğu Rusya Meclis Başkan Yardımcısı, Putin’in partisinden Andrey İsayev konuklara ‘yoldaşlar’ diye hitap etmiş ve AB Komisyonu liderliğini Amerikan uşaklığıyla damgalamıştır. Kurultaydaki hepsi genelde İslam dünyası ve özellikle Türkiye düşmanı olan Hollandalı Wilders, İtalyan Salvini, Avusturyalı Strache, Belçikalı Cleys ve Çek Janaçek nefret söylemleri ve Rusya övgüsüyle süsledikleri konuşmalar yapmışlardır. Burada Bulgaristan’ın komik ırkçı parti lideri, Türk düşmanı Karakaçanof’un da ‘Avrupa’nın sembolü Jan Dark’tır, (sakallı kadın sanatçı) Konçita Vürst değildir’ şeklinde bir konuşma yaptığını hatırlatalım.
Fransa’da toplanan Türkiye ve İslam düşmanı bu grup maalesef Rusya tarafından finanse edilmektedir. Fransız Front National Partisi, Rusya’dan 9 milyon avro kredi aldığını kabul etmiştir. Ayrıca Kıbrıs Rum Kesimi eski KGB Yöneticilerinden Yuri Kudimov’un bankası VEB Kapital aracılığıyla bu partinin lideri Le Pen’e 2 milyon avro yollamıştır.
Putin’den medet uman ulusalcılar bilmelidir ki, dünyada savaş, yıkım ve barbarlık şu veya bu ülkenin politikalarından kaynaklanmadığı gibi ilkesiz ittifaklar veya salt coğrafi bloklarla engellenemez. Mücadele küresel kapitalizm merkezlerine karşı direnme ise Putin’in ne böyle bir çizgisi vardır ne de amacı görülmektedir. Tam tersine, geçmişte tüm benzer otoriter rejim ve devletlerin yaptığı gibi sisteme direnen ülkelere ve akımlara karşı kapitalizm merkezlerine hizmet önermekte, karşılığında da bazı tavizler koparmaya çalışmaktadır.
Geçmişte totaliter bir rejime karşı mücadele veren Balkan Müslümanları, Kafkasya - Kırım halkları ve Orta Asya Türkleri herhalde Rus ulusalcısı rejimin de peşine takılmayacaktır. Tıpkı yeni Çin oligarşisiyle savaşan Uygurlar gibi. Elbette diplomasi fikir dünyasından değişik bir alandır ve karşılıklı çıkarlardan bilgece bir kompozisyon hazırlama sanatıdır. Ama önce kendi gücümüze güvenmemiz ve ‘artık ümit Ankara’ demek şartıyla.

<p>CATS, İnsansız  Hava Araçları, helikopterler ve uçaklar dahil sabit kanatlı veya döner kanatlı  h

İnsansız hava araçlarının gözü 'CATS'

''TEKNOFEST Azerbaycan'' için geri sayım başladı! İşte ilk fotoğraflar

''Dağların kartalları'' dosta güven, düşmana korku veriyor! Ansızın vuruyorlar

Ayasuluk Tepesi'nde tarihe ışık tutacak keşif! 800 yıl sonra bulundu