• $8,658
  • €10,1795
  • 488.028
  • 1419.43
30 Eylül 2014 Salı

Onlar Kemalist değil İslam düşmanı

Yabancı turistleri Bodrum’da yakalayıp ‘buraya gelmeyin, burada İslamcı diktatörlük var’ diyenler Kemalist mi? Cumhurbaşkanının davetine katılan sanatçılara karşı linç kampanyası açanlar Atatürkçü mü? Hanımların örtünmelerinin AK Parti’den aldıkları 200 TL karşılığı olduğunu iddia edenler ‘endişeli modern’ mi? Toplumda yüzde 5’lik bir kesiminde mevcut olan aşırı ve çok sert İslam düşmanlığı ciddi bir analizi hak ediyor.
Tarihte emperyalizm olgusunun belirmesinden beri her emperyalist güç amacına uygun bir ideoloji yarattı ve dünyaya yaydı. Klasik İngiliz sömürgeciliğinin 19’uncu yüzyıldan itibaren geliştirdiği söylem ‘çağdaş uygarlık düzeyi’ idi. Sömürgeciler dünyanın dört bir tarafına güya medeniyet götürmek için gitmişlerdi. Sonuç katledilen milyonlar, yağma, açlık, sefalet ve ahlaki çöküş oldu. Tabii sömürgeciler bu uygarlık masallarını anlatırken onların kültürlerini ve yaşam tarzlarını savunan yerli işbirlikçiler de aynı ideolojiyi yaymakla görevliydiler.
Klasik İngiliz emperyalizmine karşı yeni süper güç olma iddiasıyla ortaya çıkan Nazi Almanya’sı, 1930’lardan itibaren yayılma ideolojisi olarak Yahudi düşmanlığını kullandı. Filozof Hannah Arendt’in de pek haklı olarak vurguladığı gibi aslında üstün ırk olarak sadece Cermenleri gören Almanya kendisine Romanya, Bulgaristan, Türkiye gibi ülkelerde müttefikler bulabilmek için antisemitizmi kullanmak zorundaydı. Almanya ile ittifak yapılması gerektiğini savunan Türk ırkçıları bu görüşlerini haklı göstermek için dünyayı gizlice yöneten Yahudilerin herkes için tehlike oluşturduğunu ve bu nedenle Nazilerle birlikte davranılmasının zorunlu olduğunu söylüyorlardı. Nazilerin antisemitizm ideolojisi insanlık için ezeli ve ebedi bir utançla sonuçlanmıştır.
İkinci Dünya Savaşı’ndan sonraki emperyalist jandarma ABD, antisemitizm yerine yeni bir ideolojik silah icat etti: Antikomünizm. Dünyanın sanki iki kampa bölündüğü soğuk savaş boyunca ABD etkileyebildiği güçleri çok acil bir tehlike olarak sunduğu komünizme karşı birleştirdi. Vietnam ve çevresinde, Asya, Afrika, Latin Amerika’da milyonlar bu boş ve temelsiz antikomünizm için öldüler. Ülkemizde darbelerin faili ve ölen binlerce gencin katili bu antikomünist ideolojidir. İçerideki uzantılar, Gülen’in devşirildiği komünizmle mücadele derneklerinde ve CIA kontrgerilla merkezlerinde eğitilmiş asker-sivil çeteciler Amerikalılar tarafından ‘bizim oğlanlar’ adıyla çağırıyorlardı.
Komünist seçkin sınıf Sovyetler’deki komünizmi bizzat kendi elleriyle yıkınca antikomünizmin de son kullanma tarihi gelmiş oldu. Küresel kapitalizmin merkezi yeni bir ideoloji icat ederek bütün müttefiklerini yeni bir hayali düşmana karşı birleştirmek istedi. Huntington gibi tüccar filozoflar yoluyla da bir İslam düşmanlığı ideolojisi olan İslamofobya’yı icat etti. Dünyada büyük bir ‘İslami terör’ tehdidinin mevcut olduğunu öne sürdü. Elindeki bütün olanakları, devletleri, dini cemaatleri, 28 Şubatvari darbecileri ve oligarşik medyayı kullandı. Batı’da İslamofobya konusunda yapılan araştırmalar bu ideolojinin etkisi altındakilerin yüzde 70’lere vardığını gösteriyor. Türkiye’de de İslam düşmanı yüzde 5 oranında azgın bir azınlık vardır.
Küresel kapitalizmin oyunu devam ediyor. İngiltere’nin medeniyet götürdüğünü söyleyen uygarlıkçılardan, Nazi Almanya’sının Yahudileri yok ederek dünyayı kurtaracağını savunan antisemitlere, sözde komünizm tehlikesine karşı ABD hizmetine koşan işbirlikçi ‘bizim oğlanlar’dan bugün aklını İslam’la bozmuş olan tescilli AK Parti düşmanlarına vardık. Bu insanları Kemalist, Atatürkçü, solcu gibi sıfatlarla anmak gerçeği gizler. Onlar ABD ve 51’inci eyaleti İsrail tarafından geliştirilmiş İslamofobya’nın Türkiye’deki taraftarlarıdır.
Ülkeye, hükümete ve dünyadaki tüm masumlara karşı körü körüne İslam düşmanlığı yapanlar 1990’dan beri sözde ‘İslami terörle mücadele’ adı altında dünyayı kana bulayanlarla aynı sorumluluğu paylaşmaktadırlar. Unutulmasın, İslamofobya bir insanlık suçudur.

<p>Dermatolog Prof. Dr. Mustafa Özdemir cilt sağlığımızla ilgili aşağıda merak edilen tüm soruları S

Güneş lekeleri nasıl geçer?

Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, geleneksel sporlar tesisinin açılışını yaptı

Galatasaray Kulübünde yeni kurulan kadın futbol takımı tanıtıldı

Bingöl'de 284 kilo 200 gram esrar ele geçirildi