• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
24 Ekim 2015 Cumartesi

Konforlu aydınlar

Genellikle aydınlar için kullanılan Batı dillerinden alınma bir ifade vardır. Konformist aydınlar denilir. Burada maksat kendisini içinde bulunduğu sosyal grubun genel eğilimlerine ve yaygın fikirlerine uydurarak (konforme ederek) mahallesiyle barışık yaşamayı tercih eden okumuşları eleştirmektir. Ama bizim ‘yurdum’ aydınları eh işte öyle okumuş oldukları için bu konformist deyimini “konfora düşkünlük” zannederler. “Adam konformist birader” derler, “beş yıldızlı otelden aşağısında kalmıyor!” Bu komik hata yine de belli bir gerçeği ifade ediyor. Çünkü güzel ülkemizin güzel aydınları içinde bulundukları gurubun yaygın fikirlerine kendilerini konforme etmezlerse İstanbul sermayesinin kendilerine sağladığı konfordan da yararlanamazlar.

Son günlerde yeni bir moda çıktı. Eline kalemi alan, PKK’nın terörist olmadığını kanıtlamaya çalışıyor. O kadar ileri gitmeyenleri ise “PKK’nın terörist olmadığını savunmanın suç olmayacağını” yazıyor. Üstelik bu pozisyonlarını bir cesaret örneği olarak gösteriyorlar. Halbuki konu aslında çok basittir. Terör yani yıldırma amacıyla yapılan her türlü şiddet eylemi terör eylemidir. PKK’nın eylemlerinin çok büyük çoğunluğu halkı, güvenlik kuvvetlerini veya kendisi gibi düşünmeyenleri yıldırma karakterini taşımaktadır. Ayrıca bu konu mahkeme kararlarıyla kesin hükme bağlanmıştır. Pozitif hukuka göre PKK bir terör örgütüdür. Bu örgüt, uluslararası kurumların terör listesine de girmiştir. PKK’nin belli kesimlerden destek alıyor olması hiçbir şekilde terör örgütü niteliğini tartışmaya sokmaz.
Terörizm suç olduğuna göre bir terör örgütünü başka türlü göstererek, ona yardımcı olmak terörü övmek ve terörün amaçlarına katkıda bulunmak anlamına gelir ki bu da suçtur. Yalnız, bir örgütün terör örgütü olup olmadığının tartışılması bilimsel bir çerçevede ve kuramsal bazda ele alınıyorsa, bu tür fikirler ifade özgürlüğü kapsamında ele alınabilir. Ancak televizyon kanallarını gezerek PKK’nın terör örgütü olmadığını ilan edenler bu tür fikirleri birinci dereceden eylem teşviki olarak ele alabilecek kitlelere seslendikleri için açıkça suç işlemektedirler. TV programları özellikleri gereği bilimsel değil, ajitatiftir. Bu suçu işleyenler yiğitlik mi gösteriyorlar dersiniz? Bence hayır! Çünkü arkalarında Batı’yı ve ABD savaş endüstrisini hissediyorlar. Amerikan uçaklarının gölgesinde Arap katliamı yapan işbirlikçi PKK-PYD ve diğerlerinin yiğitliğidir bu!
Konu Suriye’ye gelmişken şu noktanın altını çizmeden geçemeyeceğim. Eğer az ya da çok kitle desteği bir örgütün terörist olup olmadığını belirleyecekse bu konforlu aydınlarımız El-Kaide, Taliban veya IŞİD’in kitle desteğini niye tartışmıyorlar acaba ? Kaldı ki bunlardan bazıları artık örgüt olmaktan çıkıp neredeyse devletleşmiştir. Taliban büyük şehirler dışında Afganistan’ın önemli bir kısmını yıllardır kontrol ediyor. IŞİD de Şikago büyüklüğündeki 2,5 milyonluk Musul şehri başta olmak üzere bir buçuk yıldır geniş toprakları bilinen şekilde yönetiyor, para basıyor, her düzeyde yargı erki kullanıyor, doğal kaynakları işletiyor. Artık bir örgüt değil savaşın taraflarından biridir.
Türkiye’nin resmi tutumu bu gurupların tümünün terörist olduğudur. Hiç kimse Türkiye’yi PKK, PYD, YPG ve IŞİD-DAEŞ arasında fark gözetmekle suçlamasın. Şunu da kabul etmeliyiz, bugüne dek Türkiye’de IŞİD’in yaptığı iddia edilen iki büyük eylem vardır ki bunlardan biri Suruç, diğeri de Ankara Garı eylemidir. Her ikisinde de kesinleşmiş bir mahkeme kararı yoktur. Ülkemiz PKK ve PYD’den kaynaklanan yoğun bir terör saldırısı altındadır. Bugüne dek PKK terörü başka hiçbir terör örgütüyle karşılaştırılamayacak boyutta Türkiye’ye zarar vermiştir. Binlerce şehidimiz vardır. Bu konular konforlu aydınların televizyonlarda şov yapacağı konular değildir. Yargı sıradanlaştırılmaya çalışılan terör reklamına kayıtsız kalmamalı.

<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından  yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!