• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
4 Ekim 2014 Cumartesi

İslam düşmanlarının özel taktikleri

İslamofobya nedir, kimlere hizmet eder, nasıl yaratılır? Konunun muhatabı Müslümanlar da, diğerin saf sahipleri de bu ideoloji hakkında bilgi sahibi olmalıdır. İslam düşmanlığı temeline dayanan bu akım, komünist kampın çöküşünden sonra saldırgan politikalarına gerekçe arayan ABD tarafından özel olarak yaratılmıştır. Bu ideoloji terör tehdidi konusunu ön plana çıkarması bakımından eski antikomünist ideolojiyi devam ettirir. Ancak bir başka yanıyla da eski bir saldırgan ideoloji olan antisemitizme benzer. Bir dini ve o dine inananları olduğu gibi karalar. İslamofobya akımında yine emperyalizmin yaydığı ‘çağdaş uygarlıkçılık’ da bulunur. Bu görüşe göre dinler ve gelenekler gelişme denilen ‘çağdaş yaşam’a aykırıdır. Bu nedenle Batı, diğer halkları kendi inançlarından gerekirse zorla koparmalı ve onları ‘uygarlık yoluna’ sokmalıdır. İslamofobya’nın ideolojik kaynakları antikomünizm, antisemitizm ve uygarlıkçılıktır ki üçü de emperyalizmin çıkarları gereğidir.
İslamofobya profesyonellerinin her ülkede kullandıkları özel taktikler şöyledir:
İnsanları ve özellikle aydınları İslam’a karşı mücadelenin demokrasi ve dünya için gerekli ve iyi olduğuna inandırmak.
Uzlaşmayı reddetmek. Olumlu bir İslam anlayışı olabileceğini kabul etmemek. Bu şekilde düşünenlerin oyuna geldiğini söylemek. İslam’la İslamcılığın tek bir düşünce olduğunu ve ikisiyle de savaşmak gerektiğini savunmak. Tek amacının dünyayı yönetmek olduğu iddia edilen ‘düşman’ı sonuna kadar şeytanlaştırmak. ‘Onlar’ ve ‘bunlar’ söylemi kullanmak. Küçük bir grubun çelik çekirdeğiyle çevresini, etkilediği insanları, hatta etkilemediklerini, tarafsız kalanlar da dâhil olmak üzere aynı kefeye koymak.
Çeşitli politikacıların ve devlet kurumlarının ‘İslamcılarla işbirliği içinde oldukları’ iddiasını sistematik olarak savunmak.
Dünyadaki İslam’la ilgili tüm kuruluşlara ‘İslamcıların’ sızdığını savunmak.
Medyanın önemli bir kısmını İslamcılara hoşgörülü davranmakla, sessiz kalmakla suçlamak ve bu konularda ilginç ve sembolik olduğu savunulan örnekleri sürekli tekrarlamak.
Bu saptamalar kendisi de bir dönem İslamofobya etkisindeki gruplar arasında bulunmuş olan araştırmacı Jean- Paul Gourevitch’in ‘İslamcılık Haçlı Seferi’ adlı 2011 yılında Fransızca olarak yayınlanmış kitabından alınmıştır.
Dünya jandarması ABD’nin soğuk savaş yılları boyunca politikasının müttefiklerini ürküterek kendine muhtaç bırakma şeklinde olduğunu gördük. ABD politikaları karşısında isteksizlik gösteren olursa sanki derhal düğmeye basılıyor, bu ülkelerde vahşi sol terör eylemleri birbirini izliyordu. Çok iddialı sol terör örgütleri mantar gibi bitiyor ve Avrupa’nın sakin insanları kendilerini koruması için ABD’ye sığınıyorlardı.
Bugün de senaryo değişmemiştir. Küresel kapitalizmin İslamofobya stratejisinde El Kaide tehdidi IŞİD’le devam ettiriliyor, ‘Horasan’ adlı örgüt ise devrede bekletiliyor. Bugün ABD tarafından açık hedef gösterilecek eski Sovyetler gibi ülkeler bulunmamaktadır. Bu nedenle James Bond filmleri örnek alınarak dünyayı saran bir ahtapot şeklindeki hayali bir İslami örgütü kurgulanmıştır.
Başka bir Fransız araştırmacı Pascal Boniface, uluslararası bir İslam komplosunun varlığına inanmak isteyenlerin aslında 1930’larda Avrupa’da Yahudilere karşı kullanılan ön kabulleri tekrarladıklarını kanıtlamıştır: ’Onlar bizim gibi değil’, ’dinleri bizim toplumla bağdaşmaz, büyük tehlikedir’, ‘ülkeyi veya dünyayı ele geçirmek için gizli bir planları var’, ’nüfus kağıtlarında ABD’li, İngiliz, Fransız yazsa da Batılı olamazlar’...
Bu taktikler ülkemizdekilere ne kadar benziyor değil mi? Adeta bir el kitabı var ve bazıları önceden yazılı yöntemleri uyguluyorlar. Bir zamanların kontrgerilla sahra talimatnameleri gibi. Tıpkı eskinin kendinden nefret eden ve hatta antisemitizmi savunan bazı Yahudileri gibi bugün de bazı Müslümanlar İslamofobya’nın sözcülüğünü yapıyorlar. Ne acı!

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Yeni varyant hızla yayılıyor... Kovid geçirip, tat ve koku kaybı

Beynimizin parmak izi, hastalıkları veya kişileri tanımak için kullanılabilir mi?

Dünyanın yeraltı kaynakları zengini ülkesi hangisi? Türkiye kaçıncı sırada?

Selimiye Meydanı kazılarında Roma döneminden kalma aile mezarlığı bulundu

Binlerce yıllık oluşum yok olma sürecini yaşıyor