• $9,5149
  • €11,0586
  • 548.93
  • 1519.25
12 Mayıs 2015 Salı

Hilton eski Türkiye müzesi

İstanbul Taksim’de Ermeni mezarlığı üzerinde kurulu Hilton Oteli, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Avrupa’da temelden inşa edilen ilk büyük oteldir. Hilton firmasının yöneticileri Ermeni mezarlığının varlığını elbette biliyorlardı ama insanların gülüp eğleneceği bu mekanı yaparken aşağıda yatan ölüleri düşünmediler bile. Zaten cevaplanmamış bir soru var, 1915 olaylarından sonra 60 yıl neden hiçbir ülkeden ses çıkmadı da, bazı ülkelerde tarih merakı Türkiye 1974’te Kıbrıs’a müdahale edince baş gösterdi? Demek ki mezarda yatan ölüler ancak jeopolitik çıkarlar gerektirdiğinde hatırlanıyor.

Öte yandan Hilton Oteli projesi soğuk savaş döneminde tamamen hayali bir kurt masalıyla gerçekleşmiştir. Hilton müdürlerinden Houser, 23 Haziran 1951 tarihinde Conrad Hilton’a yazdığı bir mektupla Komünist Rusların İstanbul’da 1000 odalı dev bir otel yapacaklarını ve kendisinin bizzat bu Sovyet planlarını gördüğü yalanını atmış, Bay Hilton da o dönemki Soğuk Savaş rekabetinde İstanbul’a büyük bir otel yapılmasının ABD için gerekli olduğu sonucuna varmıştır.
Cenazeye saygı bir yana, İngiliz hayalet efsaneleri ve Antiller zombi kültüründen etkilenen Amerikalılar mezarlıklar üzerinde ev, okul, otel kurulmasını uğursuzluk olarak görürler. Bu konuda birçok Amerikan filmi de vardır. Bu filmlerde toprağa gömülü ölüler dirilir ve çocuklarla gençlerin ruhlarını ele geçirir. Bunlardan en ünlüsü yakında yeni versiyonu çıkacak olan Poltergeist’tir. Ama dolar söz konusu olunca bunların ne önemi var!
Taksim Meydanı ve civarı beyaz Türklerin tarihsel kent merkezidir. ABD işbirliğinin sembolü olan Hilton gibi otellerin yanı sıra 1944 Varlık Vergisi sırasında azınlıklardan tanesi 1’er TL’ye kapatılmış bulunan Avrupai apartmanların, 1915’te ve mübadelede edinilmiş haksız servetlerin, 6-7 Eylül 1955’te el konulmuş ticarethanelerin semtidir. İşte Hilton Oteli 6-7 Eylül’den sadece 3 ay önce Hollywood yıldızlarının katıldığı muhteşem bir törenle açılmıştır. Hilton Oteli bugün faiz lobisinin rağbet ettiği mahalle olan Nişantaşı ile bu lobinin emrindeki kozmopolit liberal solcuların mahallesi Cihangir’in tam ortasındadır.
Nobel ödüllü yazarımız Orhan Pamuk eserlerinde birkaç kez Hilton Oteli ve arazisine değinmiştir. Bir kitabında bu arazinin eski mezarlık olması nedeniyle orada tenis oynamak istemeyen bir hanımdan söz etmiş, başka bir kitabında Hilton’da yapılan düğünlerin Batı hayranı ilkel Türk burjuvasının görgüsüzlüğünü yansıttığına değinmiştir. Ancak kendisi de geçtiğimiz 16 Nisan’da Hilton Oteli’nde Aydın Doğan’ın elinden bir ödül almıştır, tabii ki bu ödül Doğan medyasında en çok küfür edilen yazar ödülü değildir.
Hilton’un 55’inci yılı törenleri 2010 yılı Haziran ayında yapılmıştır. Fethullah Gülen’e yakınlığıyla tanınan eski Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Aydın Doğan’ın kızının elinden bir plaket alırken Hilton’un kendi kültürü ve hayatı için çok önemli olduğunu söylemeyi de ihmal etmemiştir. Ermeni Mezarlığı üzerinde kurulu Hilton Oteli’nin bu mutlu gününü organize eden değerli otel yöneticisinin de Armin Zerunyan isimli İstanbullu bir Ermeni olması ayrı bir ilginçliktir.
Hilton’un 55’inci yılında Rahmi Koç Müzesi’nden getirilen eski otomobiller birkaç ay boyunca sergilenmiştir. Geçmişte Hilton’da kalanlar arasında Kraliçe Elisabeth, George Bush, Şah Rıza Pehlevi gibi şahsiyetler vardır. Bugün Doğan Ailesi’yle anılan Hilton, bir eski dünya ve eski Türkiye müzesi gibidir. Altı ve üstüyle.

<p>Herkes şaşkındı. Onu sadece  belgesellerden tanıyorlardı. İstanbul Arnavutköy'de örneğine az rast

Mahallede kızıl akbaba şaşkınlığı

Türkiye'ye has uçak! Motoru dursa bile uçuyor

Çorum'da anne ile kızı aynı üniversitede eğitim görüyor

Kayseri'de Geç Roma-Erken Bizans dönemine ait mozaikli yapı bulundu