• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
5 Ağustos 2014 Salı

Çobanın oyu ile CHP’linin oyu bir mi?

Oy kullanmak temsili demokrasilerde en önemli eylemdir. Kullanılan her oy bir diğerine eşittir. Herkes gibi dağdaki çoban da oy kullanırken ailesinin, köyünün ve ülkesinin geleceğini düşünür. Bu açıdan en iyi kararı verdiği kabul edilir. Bunun aksini savunan çevreler de vardır. Ülkemizdeki demokrasi karşıtları son yıllardaki seçim sonuçlarından hiç mutlu olmamışlardır. Bu nedenle eğitimli insanların oyunun daha değerli olduğu şeklindeki iki yüzyıl önceki görüşe geri dönmüşlerdir. Örnek olarak da ‘çobanın oyu’ kavramını tartışmaya sokmuşlardır.

Eğitimli olduğu iddia edilen CHP yönetiminin Cumhurbaşkanlığı seçiminde nasıl bir kampanya yürüttüğüne ve işlediği konulara bir bakalım.

CHP’nin çatı adayı olarak desteklediği şahsın seçim sloganı ‘Ekmek için Ekmeleddin’dir. Bu sözcükler halkın geçim sorununu ön plana çıkarmaktadır. Ama İhsanoğlu bir yandan da görevinin icraatla uğraşmak olmayacağını, sadece denetleme işi yapacağını söylüyor. O zaman neden ‘ekmek için’? CHP’li bilinçli seçmen bu çelişkiyi görüyor mu?
Bugün, Paralel Yapı ile süren bir mücadele var. CHP, bunun yolsuzluk soruşturmasının intikamı olduğunu söylüyor ve Paralel Yapı’yı destekliyor. ‘Unutkan’ CHP, 2012 yılında MİT Müsteşarı tutuklanmak istendiğinde de aynı tavrı almıştı. Paralel Yapı, 2010 yılında da Fidan’ın atanmasına karşı İsrail’in düzenlediği iftira kampanyasına katılmış ve CHP orada da destek vermişti. Paralel Yapı’nın geçmişi ve CHP’nin de tutumu ortada iken bugünkü mücadele nasıl 6 ay önceki yolsuzluk iddialarına dayandırılabilir? Paralel Yapı’nın ülkedeki tüm hukuksuzluklardan ve yargı krizinden sorumlu olduğunu önceki yıllarda vurgulayan da CHP’dir. Bugün hangi mantıkla F tipi adaleti savunuyor?

CHP’li seçmen doğal olarak partisinin programına, tanınan bilinen ilkelere, alışılan söyleme göre oy verir. CHP, yıllardır haklı veya haksız belli konuları işlemiştir. Bunlar da herkesin bildiği gibi laiklik hassasiyeti, cumhuriyet ve bağımsızlık ilkeleridir. Kılıçdaroğlu’nun ‘yeni CHP’ si ise eski ilkeleri ve tutumları bir yana koymakla kalmamış, asırlık ilkelerine karşı olan Fethullah Gülen’in etkisi altına girmiştir. Dahası, imajı bile kendisine zıt olan birini de cumhurbaşkanı adayı göstermiştir. Bu durumda CHP’liler kime, neye, hangi ilkeye ve hangi çizgiye oy verecek?

Oy verilirken alınan tavra göre bazı oyların ‘bilinçli’ ve ‘akılcı’ bir şekilde kullanıldığı, bazılarının ise ‘cehaletten’ kaynaklanan alışkanlıkların sonucu olduğu iddia eden CHP’liler İhsanoğlu’na oy verirlerse bizzat kendileri otomatize edilmiş basit reflekslerle davranmış olmayacaklar mı? Adaylarını tanımıyorlar, nereden çıktığını, kimlere danışıldığını, hangi süreçte tartışıldığını bile bilmiyorlar. Kendilerini çok bilinçli sanan bu insanlar bir istihbarat operasyonunu hissetmiyorlar mı?
‘Benim oyumla, cahillerin oyu bir mi’ diye boşuna kibirlenen CHP’lilere İhsanoğlu’na neden oy vermeleri gerektiği bugüne dek anlatılmadı bile. Kılıçdaroğlu evladını görücü usulüyle evlendiren Dersim’deki Kureyşan aşiretinden bir kız babası gibi konuşuyor. ‘Tanıdıkça seveceksiniz’ deyip geçiyor. Bilinçli CHP’liler kendilerine yapılan bu küstahlığı nasıl kabul edebiliyorlar?
‘Benim oyumla dağdaki çobanın oyu bir mi?’ cümlesini annesi otel hizmetçisi, babası güvenlik görevlisi olan, kendisi eski mankenlerden bir hanım meşhur etmişti. Ama aslında halkı, değerlerini ve geçmişini hor gören zihniyet CHP’nin destekçisi olduğu 28 Şubat darbesinin eseriydi.

28 Şubatçılar’ın bin yıl devam edeceğini sandıkları süreç beş yıl bile sürmedi. CHP de sonunda çareyi bugün bir sahte Mesih’in, bir paralelci vaizin peşine takılmakta buldu, gülünç duruma düştü.
Eğer CHP’liler mantığı da hiçe sayarak sadece şartlandırılmış Erdoğan düşmanlığıyla hareket ediyorlarsa, bilmeliler ki bugünkü taktikleri ve Paralel Yapı destekçiliği onları o hale sokar ki bugünü de mumla ararlar.
‘Tıpış tıpış gidip adam gibi oy vereceklerin’ oyunun dağdaki çobanın oyundan daha değerli olduğuna hâlâ inanan var mı?

<p>Futbol, sahaları aşıp evlerimizdeki televizyonlara, günlük  aktivitelere ve tabi ki son olarak oy

Neden PES Atarız?

Kütahyalı marangoz ahşaptan susuz ceviz soyma makinesi icat etti

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (22 Ekim 2021)

Eren-13 operasyonları kapsamında 4 terörist etkisiz hale getirildi