• $9,2472
  • €10,8028
  • 530.171
  • 1432.8
9 Ağustos 2014 Cumartesi

CHP’nin Fethullah ‘Rabıta’sı

Merhum Uğur Mumcu’nun kitaplarını okumuş olan CHP’liler bilir. Mumcu ‘Rabıta’ adlı kitabının 189’uncu sayfasında Ekmeleddin İhsanoğlu ‘ndan söz eder. Uğur Mumcu yaşasaydı İhsanoğlu’nun cumhurbaşkanlığı adaylığı için ne diyecekti acaba?

‘Rabıta’ rahmetli Mumcu’nun en çok tanınan kitabıdır. Neredeyse laik kesimin el kitabı olmuştur. Buna rağmen yeterince yorumlanmamış, ne demek istediği vurgulanmamıştır. Kitabın genel eğilimi laiklik konusunda aşırı hassas bir tutumu yansıtmaktadır. İslami çizgideki tüm kurum ve kuruluşları töhmet altında bırakmak için de kullanılmıştır. Ama kitap bugün yeniden okunduğunda asıl önemi anlaşılmaktadır. Kitabın sonuç bölümündeki ana fikri ABD ve Suudi yanlısı İslami görünümlü bir yapılanmanın gelecek için tehlike oluşturduğudur. İşte bu tehlike bugün Paralel Yapı gerçekliği olarak önümüzde durmaktadır.
1979 yılında İran İslam devrimi olmuştur. Anti emperyalist karakterde olan bu devrim ABD ve İsrail’i korkutmuştur. 12 Eylül rejimi, bu nedenle Batı yanlısı bir sözde İslami yapılanma oluşturmuştur. Uğur Mumcu, bu yapılanma içindeki isimleri açıklarken İhsanoğlu’nun yanı sıra Fethullah Gülen’den de söz etmektedir.
Merhum Mumcu Türkiye için tehlike olarak İran’ı değil de Amerikancı yapılanmayı göstermişken neden cenaze töreninde toplanan on binler ‘mollalar İran’a’ diye bağırtılmıştır? Neden 1990’larda laik aydınlara yönelik olarak işlenen cinayetler, İran yanlısı Selam ve Tevhid gibi hayali örgütler üzerine yıkılmıştır? Burada amaç Türkiye ile İran’ın arasını açmak ve İsrail’i Türkiye’ye yerleştirmektir.
Bilindiği gibi ABD, 1980’lerde İran’la savaşan Irak lideri Saddam’ı desteklerken, 1990’daki Kuveyt tuzağından sonra Irak’a savaş açmıştır. Bu ortamda, bölgede İran’ın güçlenmesinden çekinen emperyal güç, Türkiye’de kumpaslar organize etmiştir. Bu işte de başrolü tabii ki F tipi Paralel Yapılanma oynamıştır. O gün kamoyunu yanlış yönlere sevk etmek isteyen polis şefleri de işte bugünkü Paralellere yönelik soruşturmaların hedefindeki isimlerdir.
Gülen, İran’a başından beri şiddetle karşıdır. Şiileri Müslüman olarak bile kabul etmemektedir. Nitekim Yeni Yüzyıl gazetesinde 27.07.1997 tarihinde yayınlanan bir röportajında şöyle demiştir:
’Türkiye İran gibi olamaz, bir kere din esprisi çok farklı. Kaynaklar itibarıyla da çok farklı. Esas, imamet meselesi akideleridir. Dinin hükmüdür. Sünnilikte böyle mesele yok. Din bir değildir ki, Türkiye İran olsun. ‘
Aynı şekilde İran devrimini zararlı bulduğunu söyleyerek Müslümanlarla Batı arasındaki ilişkilerin bu nedenle bozulduğunu iddia etmiştir:
‘İslam adına hareket etmeleri kötü oldu. Hadiseler öyle sevimsizce cereyan etti ki, dünyanın dört bir yanında Müslümanlığa karşı bir nefret uyandı… İran'daki hareketin halkına faydası ne oldu bilemem, ama diğer Müslümanları töhmet altında bıraktılar. Şimdi bütün Müslümanlar, "Acaba böyle bir emelleri var mı?" diye tüm dünyada mercek altına alınır oldu... Müslümanlık adına İran'daki hareket zararlı olmuştur’ (Milliyet, 12.01.2005 Mehmet Gündem). Bu sözler hiçbir kuşkuya meydan vermeyecek şekilde İslamofobiya’ya hizmet eden bir mezhep ayrımcılığıdır.
Paralel Yapı, Mumcu cinayetini örtbas etmek için ortaya attığı ve 1990’larda CHP’liler tarafından da uyduruk örgüt olarak nitelenen sözde İran yanlısı Selam ve Tevhid örgütleri iddiasını hükümeti suçlamak için tekrar piyasaya sürmüştür. Hatta bazı paralel polis şefleri gözaltına alınırken kollarını havaya kaldırıp ‘acem uşakları’ diye bağırarak AK Partili bakanları hedef almışlardır.
İşin en tuhaf tarafı ise ABD yanlısı ve Şii düşmanı bu zihniyetin bugün milyonlarca alevinin oy verdiği CHP’yi de esir almış olmasıdır. Gülen ve İhsanoğlu’nun çatısı altında yaşamayı içlerine sindiren CHP’liler bu seçimde Uğur Mumcu’yu ve CHP’nin trajik halini düşünmeliler.
Bay Kılıçdaroğlu eline tutuşturulan her şeyi kabul etmekte özgürdür, ama Ekmeleddin’e oy isteyerek bu tavrına tüm partilileri de ortak ediyor. Bu tarihsel utanç neden paylaşılmalı? Bu sorunun bir yanıtı var mı?

<p>Trump için Rahip Brunson neyse Biden  için Osman Kavala o mu? 10 ülkenin büyükelçisinin yayınladı

ABD'nin Kavala ısrarı neden?

21. yüzyılın en iyi dizisi seçildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya Cumhurbaşkanı ile ortak basın toplantısı düzenledi

Mersin'de TURKOVAC Faz-3 çalışması kapsamında gönüllüler aşılanıyor