• $7,3587
  • €8,957
  • 436.709
  • 1536.11
14 Temmuz 2012 Cumartesi

Yanlış savaş

22 Haziran'da düşürülen uçakla ilgili estirilen 'milli' hava ilk saatlerin heyecanı ile devam etseydi belki de bugün Suriye ile Türkiye  savaşıyor olacaktı. Çünkü Suriyeliler durduk yerde, uyarmadan, Türk uçağını kendi hava sahasının dışında füze ile düşürmüş ve özür dilememişti! O günlerde başta Başbakan Erdoğan ve Bakan Davutoğlu olmak üzere tüm yetkililerin Suriye'ye yönelik tehditkar demeçlerini hatırlıyoruz. Televizyonlara çıkan bildik-bilmedik garip tipler neredeyse füzenin seri numarasını verecek kadar askeri uzman kesilmiş ve herkesten daha fazla milliyetçi olmuştu. Ama Türk milleti adına değil! Böylesi garip bir rüzgara karşı gelenler ise hep vatana ihanetle suçlandı. Esad ile görüşmeye gitmek isteyen gazeteciler ise baskı ile engellendi. Esad'ın söylemleri ise sipariş üzerine o garip tipler tarafından yorumlandı. Bugün gelinen noktada herkesin ne kadar palavracı olduğu anlaşıldı. Fikret Bila dostumuz uçakla ilgili olarak tüm detayları anlattı, anlatıyor. Yani bir düşünün uçaktan dolayı Türkiye Suriye'ye savaş ilan etmiş olsaydı bugün Ankara 'Pardon uçağımızı Suriyeliler düşürmemiş' diyerek Şam'dan ve bu savaşta ölmüş olacak insanlardan özür dileyecekti.
***
Oysa mantıklı olunsaydı tüm bunlar yaşanmamış olacaktı. Olaydan hemen sonra Suriyeliler, Türk hükümetine 'Gelin ortak komisyon kuralım ve uçağın düştüğü yerde gerekli incelemeleri birlikte yapalım' dediğinde hükümet 'Biz gelmeyiz siz Ankara'ya gelin' dememiş olsaydı sorun daha ilk günde çözülmüş olacaktı. Ama olmadı. Olmadı ama herkes gerçeği halktan sakladı. Ya da hiç kimse gerçeği bilmiyordu. Bu ise çok daha ilginç. Bir düşünün İsrail, Tel Aviv yakınlarında kurduğu radarlarla 3000 kilometre uzağındaki İran'ı gözetleyebiliyor ve bu yetmiyor diye Malatya Kürecik'teki (yani düşen uçağın kalktığı yer) radarlardan yardım alıyor ama Türkiye kendi sınırlarına çok yakın bir yerde düşen kendi uçağının başına gelenleri bilmiyor. Sizce de bu olayda bir gariplik yok mu? Hadi bundan da vazgeçtik. Uçağın düştüğü bölgede Amerikan, İngiliz, İsrail, Rus ve daha bir çok ülkenin uyduları, radarları, casus uçakları ve daha bizim bilmediğimiz bir çok teknolojik aygıtları bulunmaktadır. Yani uçağın tüm hareketleri saniyesi saniyesine bilinmektedir. Ama Türk yetkililer ilk andan itibaren çeklişkili bilgiler veriyor. Sonunda da bu çelişkiler ortaya çıkıp medya tarafından tartışılınca kıyamet kopuyor. Sanki uçağı gazeteciler düşürdü ya da düşmesinden onlar sorumlu! Halk şehit düşen iki pilotun acısına rağmen gerçeği ama yalnızca gerçeği öğrendiğinde inanın bana herkes rahat edecektir. Hiç kimse halkı enayi yerine koyma lüksüne sahip değildir. Üç hafta içinde sürekli halka yalan söylenmektedir. Tıpkı Suriye olaylarının başladığı ilk günden bu yana olduğu gibi.
***
Batılı başkent ve medya bile Ankara'nın bu tavrına dikkat çekerek yakında Türkiye'nin tek başına kalacağının sinyallerini veriyor. Ben ise Suudi Kral ve Katarlı Şeyhlerle ele ele verip Suriye'yi karıştırmaya kararlı gözüken Ankara'nın onlardan ve müttefik Batılı dostlarından kazık yiyeceğini hep yazdım, söyledim ve söylüyorum. Yakında Türkiye uçak konusunda olduğu gibi genel olarak Suriye konusunda da tek başına kalacaktır. Belki bunun farkında olan bir çok meslektaşımız ve CHP lideri Kılıçdaroğlu, Bakan Davutoğlu'nu eleştirmektedirler. Onlara göre Davutoğlu'nın 'İdeolojik hayalleri Türkiye'yi derin bir yanlızlığa sürüklemekte ve stratejik derinliğin en derin noktasına  saplamaktadır'. Belki de bu nedenle şehit iki pilotun bedenini o derin noktadan bulup çıkaran Amerikan Nautilus gemisi arızayı gerekçe göstererek 'Ben bile Türkiye'yi bu derinlikten çıkaramam' deyip işini bırakıp kaçmaya hazırlanmaktadır! Türkiye ise kurtulmayı beklemeye devam ededursun. Bakalım Numan Kurtulmuş ve sonrasına Süleyman Soylu, Türkiye'nin bu kurtuluşuna ne kadar katkı sağlayacaklardır. Nasıl olsa herkes Ankara destekli Barzani'nin Suriye'li Kürtleri birleştirmesiyle meşgul. Bakalım PKK yakında iç savaşa sürüklenen Suriye'nin kuzey batısında yani Türkiye'nin güney doğusuna yakın bölgede özerklik ilan ettiğinde Ankara ne yapacak ?

<p>Sefirin Kızı'na transfer olan Tuba Büyüküstün neden bu kadar konuşuldu?</p><p>Rahatsızlığı sebebi

Haftanın Magazin Başlıkları

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Mehmetçik yeni kamuflajlarıyla görev başında

40 kilometrelik alanı kaplayan Nazik Gölü'nün yüzeyi buzla kaplandı