• $7,4162
  • €8,985
  • 437.845
  • 1467
10 Temmuz 2012 Salı

Heyecan

'Arap Baharı'nı yaşayan ülkelerde yani Tunus, Mısır ve Libya'da seçimler yapıldı. 'Yarı bahar' yaşayan Fas'ta ise kral yerinde kaldı ama İslamcılar hükümeti kurdu. Kuzey Afrika'nın bir diğer ülkesi olan Cezayir'de  Başkan Butaflika bahar rüzgarı estirdi ama İslamcılar bir varlık gösteremedi. Ancak tüm bu ülkelerde (Bahreyn ve Yemen'i unutun) estirilen bahar ve yarı bahar  havasına rağmen olması gereken heyecan yaşanmadı. Oysa ayaklanmalar başladığında bildik çevreler büyük devrimlerden söz ediyordu. Devrim ise halkların heyecanı demektir. Oysa bu heyecan bu beş ülkede yapılan seçimlerin hiçbirine yansımadı ve yapılan seçimlere katılma oranı tüm şişirmelere rağmen hep %50 civarında kaldı. Örneğin NATO işgaliyle 'özgürleştirilen' Libya'da önceki gün yapılan seçimlere katılım %40 civarında kaldı. Yani 'özgürleşen' halkların %50 kadarı 'devrim'lerden hiç heyecanlanmamıştı. Daha ilginç olanı ise heyecanlananların da heyecanı birkaç ay içinde bitmişe benziyor.
***
Anlaşılan 'Arap Baharı' devrimlerinin ya gazı bitti ya da devrimleri ateşleyen gazların yakma özelliği pek yoktu. Yoksa  hiçbir devrimin ateşi bu denli kısa süreli olamaz. Tabii bu devrimler gerçek ise. Yani hiç kimse herhangi bir toplumu kandırarak bir yerlere taşıyamaz. Taşır gibi gözükse de bu hemen anlaşılır çünkü o halklar olup bitenlerden hiçbir şey anlamaz. Ya da anladığında birileri ondan gerçeği saklar. Gerçek ise devrimlerin sloganları gibi gözükse de aslında o sloganları yazan ve dillendirilenlerin büyük oyunlarını anlatır. Yani hep oyun içinde oyun olur. Örneğin daha yeni seçilen Mısır'ın Müslüman Kardeş Cumhurbaşkanı Mursi, Obama'dan davet alır almaz ilk dış seyahatini Suudi Arabistan'a yapma kararı aldı (yarın gidiyor) ve Askeri Konsey'e kafa tutmaya başladı. Hep söyledim ve söylüyorum: Türkiye'nin son 50 yılda yaşadığı tüm iç tartışma ve çatışmalar mutlaka Mısır'da da yaşanacaktır. Mısır medyası ve sosyal-siyasal çevreleri şimdi ülkelerine model arıyor: Suudi Arabistan, Pakistan ve Türkiye... Bakalım Amerikan piyangosu kime çıkacak? Tıpkı Libya'da olduğu gibi . Çünkü herkes orada 'büyük ikramiye'nin Türkiye yanlısı İslamcılara gideceğini hesaplarken başta Fransa olmak üzere Batı yanlısı liberaller kazandı. Bakalım AKP şimdi ne yapacak? Türk işadamlarının Libya'daki milyarlık yatırımlarını hatırlayan var mı?
***
Özetle Mısır'da olacağı gibi Libya'yı da çok ciddi sorunlar bekliyor. Mısır ve Libya'da yaşanacak tüm süreçler, Türkiye'yi hem ideolojik hem de siysal ve ekonomik olarak yakından ilgilendirmektedir. Türkiye'nin dış politikası çok ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalabilir. Tıpkı Suriye'de olduğu gibi. İki yıl önce birleşme konumuna gelen iki ülke, bugün neredeyse savaşın eşiğine getirilmiş durumda. TBMM Başkanı Sayın Çiçek'in deyimiyle 'Ankara'ya gaz veren' Batılılar, Türkiye'yi Suriye'ye saldırtmak istiyor. Düşürülen uçak olayı ise onlar ve onların Türkiye'deki uzantıları için büyük bir fırsat oldu. Hatırlayın olayın ilk saatlerinde ve günlerinde televizyonlarda endam gösteren o 'süper zeka' uzmanlar, uçağın nasıl ve ne tür füzeyle nerede düşürüldüğünü emin bir şekilde anlatıp duruyorlardı. CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun deyimiyle 'Kanıtları açıklayın' denildiğinde herkes gerçeği saklıyor ve palavralara devam ediyor. Ta ki Milli Savunma Bakanı Sayın Yılmaz çıkıp 'Füze izi yok' deyinceye kadar. Fikret Bila ise dünkü Milliyet'te daha ilginç sorular sordu. Bu soruların yanıtları bulununcaya kadar savaş meraklılarının sevinci yarıda kalacak. O zamana kadar pilotların yakınları hariç herkes uçak olayını unutacak. Nasıl olsa bu hep böyle oluyor. Çünkü Osmanlı ''Hafıza-i beşer nisyan ile maluldür' demiş. Biz ise yalancının mumunun ne zaman söneceğini hesaplarken 'gavur' milleti beyindeki heyecanın kimyasını çözmeye çalışıyor!

<h3>Akşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kartoğlu, CHP'nin 'Militan' provokasyonunu AKŞAM TV

CHP neden 'Militan' provokasyonu yapıyor?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Rize'de gizlenen temaslılara karşı yeni önlemler uygulanmaya başlandı

Klozeti açınca dev yılanla göz göze geldi! İşte o korku dolu anlar...