• $17,2711
  • €17,6732
  • 968.105
  • 2412.43
23 Kasım 2012 Cuma

Gazze'de kim kazandı?

Gazze saldırısının başlamasıyla herkes olayla İsrail'de yaklaşan seçimler arasında bağ kurdu. Eğer öyle olsaydı ateşkesi kabul eden Netanyahu-Liberman ikilisi şimdi rezil olmuştu. Demek 'uzman'larımızın ortak analizi her zaman olduğu gibi doğru değildi ve olamazdı. Çünkü olay bu kadar basit değil. Son Gazze olayı bölgesel oyunun önemli bir parçasıdır. Şimdi gelin birlikte bu oyunda kimin ne kazandığına bakarak sonuca varalım.

İsrail:
1-
Hamas'ın çok önemli üç askeri kanat liderini öldürdü. Operasyonun amacı da buydu.
2- Üç hafta önce ABD ile ortak tatbikatında denediği Füze Kalkanı Sistemi ile Hamas'ın füzelerini test etti ve bunların 400 kadarını düşürdü.
3- Yapılan görüşmelerle Hamas tarafından atılabilecek füzelerin önünü kesti. Üstelik hem bunun hem de Gazze'ye yönelik ablukanın devamının mutlak garantisini  Müslüman Kardeş Mısırlı Muhammed Mursi'den aldı.

Hamas:
1-
Olaya savaş mantığıyla bakacak olursak, Hamas İsrail'e karşı büyük zafer kazandı ve ateşkesi kabul ettirdi.
2- Siyasi anlamda ABD sponsorluğunda İsrail karşısında bir taraf kabul edildi ve masaya oturdu.
3- Önemli askeri komutanlarını kaybetti ama Filistin halkı nezdinde ve Mahmut Abbas karşısında psikolojik üstünlük sağladı.

Mısır:
1- Hüsnü Mübarek döneminden farksız olarak Müslüman Kardeş Mursi yönetimindeki Mısır bir kez daha Hamas ve İsrail arasında tek arabulucu olduğunu ABD nezdinde tescil ettirdi.
2- ABD ve İsrail ise Mursi'yi parlatarak Hamas ile birlikte sistemin içine çekti.
3- Mursi ise hem Mısır hem de İslamcı Arap kamuoyunda Hamas'ı kurtaran ve İsrail'i masaya oturtan 'büyük lider' olarak takdim edildi.
4- Mısır bir kez daha ABD sisteminin vazgeçilmez parçası olarak bölgesel rolüne devam etme olanağı yakaladı. Yani Müslüman Kardeş Mursi Yahudi devleti İsrail'le 'Büyük ortak müttefik' ABD şemsiyesi altında iktidarını güçlendirdi. AB, ABD ve IMF Mısır'a 15 milyar dolar yardım kararı aldı.

SINIRA DİKKAT
ABD:
1-
Müslüman Kardeş Mursi'yi Mübarek çizgisine çekti ve garantiledi.
2- Mursi ile, terör örgütü dediği Hamas'ı denklemin parçası haline getirdi ve belki silahlı mücadeleden vazgeçirdi.
3- Obama yeni dönemine prestijli başladı ve Müslümanlar nezdinde 'Filistin halkını kollayan' lider pozisyonunda göründü. Yahudi lobisi sesini çıkarmadı!

Türkiye:
1-
ABD bölgedeki önder rolü Erdoğan'a değil, Arap Mursi'ye verdi.
2- Ankara ilk kez bölgesel bir masa çevresinde İsrail ile bir araya geldi. Bu da ABD'nin uzun süredir peşinde olduğu bir amaçtı.
Katar: Olup biten tüm detayların içinde yalnızca bir 'bonus' idi. Daha çok da 'bahşişçi başı' pozisyonunda!
Beşi bir yerde... Yani ABD, İsrail, Mısır, Türkiye ve Katar:
Suriye'deki olayların başlangıcında Halit Meşal ve ekibine baskı yaparak Şam'dan uzaklaştıran bu ülkeler son olayla Hamas'ı tümüyle kontrol altına aldı. Hamas artık İran ile ilişkilerini kesecek ve İsrail'i vurduğu Fecr füzelerini alamayacak. Gazze sorununu kendi planlarıyla çözenler şimdi yine Suriye konusuna yoğunlaşacak. Sonraki adım Suriye'yi sıkıştırmak. Belki de Lübnan'a yönelik bir provokasyon üzerinden. Sırada Irak var. Erbil- Bağdat gerginliği bunun provası. Sonrasında doğudan başlayarak Türkiye- Suriye sınırına dikkat! Nasıl olsa Gazze tatlıya bağlandı.

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

Fatih'in kılıcının aynısı yaptı! Yurt dışından gelen taleplere yetişemiyor

Türkiye'de 500 bin TL altında alınabilecek otomobiller! Listeler güncellendi

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı