• $13,5485
  • €15,4031
  • 790.59
  • 1979.83
1 Aralık 2016 Perşembe

‘Tarihsiz toplumlar’

1

Veri olarak; Avrupa Parlamentosu Türkiye ile ilişkileri dondurma kararı aldı; yüksek bir katılım ve yüksek oranda kabul oyu ile…

Cumartesi akşamı Kanal-7 televizyonu İskele-Sancak programında bu konuyu tartışıyorken,

Program sahibi Mehmet Acet’in, “Bundan sonraki gelişmeler nasıl olacak?” sorusuna;

“Benim gün gün, kronolojik olarak operasyonel düzlemde söyleyeceğim fazla bir şey yok” diye cevap vermem üzerine tartışmanın dışına düştüğüm andan itibaren düşündüm:

Peki, gündelik gelişmelerle ilgilenmiyorsam nedir peşinde koştuğum ve dert edindiğim?

2

Daha önce bu sütunlarda anlattım mı hatırlamıyorum.

Bir fıkra var: Adamın biri yeni bir eşek almak üzere pazara gitmiş. Bakmış görmüş ki pazarda ortalama rayiç bir fiyat oluşmuş, diyelim ki 1.000 TL.

Gözüne takılan bir tanesinin fiyatını sormuş. Satıcıdan aldığı cevap biraz şaşırtmış köylüyü. Beğendiği eşek; ayaklarının yüksekliği, tüylerinin parlaklığı, diriliği vs. yönleriyle diğerlerinden biraz daha yukarıda; ama satıcı daha ucuz bir fiyat söylüyor, diyelim ki 750 TL.

Bu durumdan kuşkulanan alıcı eşeği daha dikkatli ve daha yakından inceler, bir kusuru mu var diye ama bir şey bulamaz. Sonunda dayanamayarak satıcıya sorar: “Niçin daha az fiyat istiyorsun, bir ayıbımı var eşeğin?” Satıcı “Hayır, fiziki hiçbir ayıbı ve noksanı yok. Sadece ‘i…’dir” diye cevaplar.

Adam “bana ne eşeğin i…liğinden” der, parayı öder, eşeği satın alır. Yeni eşek sahibi olarak fazlaca alışveriş yapar, eşeğe yükler ve evine gitmek için yola revan olur.

Eve ulaşmak için suyu eşeğin ancak bileklerine kadar çıkan bir dereden geçmek gerekmektedir. O derenin tam ortasına gelindiğinde; bir tarafında bir çuval un, bir tarafında bir çuval şeker yüklü olan eşek derenin içine yatıverir.

Adam çıldırır. Eşeği kaldırmaya teşebbüs bile etmeden kasabanın yolunu tutar. Satıcıyı bulup hesap sormaktır niyeti.

Nihayet bir kahvede domino oynarken bulur satıcıyı ve ağzına gelen hakaretleri ardı ardına sıralar. Sakince oyununa devam eden satıcı “Ne oldu ki hemşerim?” diye sorunca köylü olup biteni anlatır hiddetle.

Satıcı yine çok sakin bir biçimde “Ama ben size söylemiştim eşeğin i… olduğunu, i…nin ne zaman ne yapacağı belli mi olur?” der.

3

Şimdi: Biz genel olarak iki tür tarih felsefesinden bahsederiz. Bir: Dairevi tarih anlayışı, ki özelde Müslümanlar genelde doğu toplumları bu anlayışa mensupturlar. İki: Doğrusal tarih anlayışı ki, aydınlanmacı ve ilerlemeci Batı anlayışının temel taşlarından biridir.

Bir üçüncü anlayış var ki; Batı’nın kendi dışına, aktüel düzlemde Türkiye’ye bakışını çok net bir biçimde ve anlaşılır bir şekilde ortaya koyuyor: Tarihsiz toplum anlayışı.

“Modern düşünce bağlamında, Hegel ile biçim kazanan Avrupa dışı toplumların tarihsiz oldukları iddiası(…) İnsan olmak, kültürel yapının tarihselliği ile mümkünse, tarihsiz olmak iddiası insan olmamak anlamına gelmektedir.” (Evren Tasavvuru, Ayhan Bıçak)

Bilmem mesele anlaşıldı mı?

Batı için İslam Tarihi, Türk Tarihi, Selçuklu-Osmanlı Tarihi, Türkiye Tarihi diye bir şey yok.

Eğer Batı, Avrupa dışındaki dünyanın da bir tarihi olduğuna, yani kendi coğrafyalarının dışında da insanların yaşadığına inansaydı;

Ne bugünkü Ortadoğu olurdu;

Ne Avrupa Birliği Parlamentosu’ndan Türkiye hakkında böyle bir karar çıkardı.

4

Öyleyse, acil olarak yapılması gereken; dairevi anlayış çerçevesinde yeni bir tarih yazılımıdır. Not: Tabiidir ki bu tarihte Batılılar da ‘insan’ olarak yerini alacaktır.

<p>1-DUNE</p><p>Okunması zor bir kitabın sinema uyarlamasını pek çok insan dört gözle bekledi

2021'in öne çıkan ve en çok konuşulan filmleri

Topladığı tahtalardan öyle bir şey yaptı ki...

Son hali hayran bıraktı! Hurdalıktan 2000 dolara satın aldı

Tesla'nın koltuğunu kestiler! Bakın içerisinden neler çıktı