• $13,5282
  • €15,3752
  • 772.088
  • 1809.65
26 Nisan 2018 Perşembe

‘Sisu’ ne demekmiş?

1

Öteden beri hep söyleyegeldiğim gibi;

Türkiye’de Batılılaşmacılığın, yabancılaşmanın, yerli olan her şeye karşıt/düşman olmanın, temsil değeri en yüksek, en gelişmiş örneklerinden biri de Ertuğrul Özkök’tür.

Özkök; kökenleri suyun öteki yakasına uzanan zengin ve aristokrat olmayan bir aileden gelmektedir, malumunuz. Bu vasfı onun temsil kabiliyetini yükseltmektedir. Aristokrat ve zengin bir aileden gelmiş olsaydı, işin tabiatı gereği aile içi bir geleneği tevarüs etmesi icap ederdi ki; bu onun köklerinden kopmasına ve tamamen başka dünyalara savrulmasına mani olabilirdi.

Bu haliyle o, Cumhuriyetin kurucu iradesini dönüştürerek, eski olan ne varsa onlara düşman nesiller yetiştirmek isteyen anlayışın en başarılı örneklerinden birisi olmuştur.

Böyle olunca bugün için Özkök bir kerteriz noktasıdır. Ona bakarak yönünüzü tayin edebilirsiniz.

2

Özkök salı günkü yazısında ‘sisu’ diye bir kavramdan bahsediyor. Fin kültürüne ait bir kavrammış. Özkök’ün aktardığına göre; “Moral kuvvetle, iyi ve kötü zamanlarda kararlı bir şekilde sonuç alma iradesi” anlamına geliyormuş.

Dikkat isterim; Özkök bu kavramı; “Karamsarlığınız daha da kapkara bir umutsuzluğa dönüşmüş durumda…” cümlesiyle başlayan yazısında söz konusu ediyor.

Biz de Özkök’ün malzemesinden hareketle deriz ki;

Türkiye için ‘sisu’; Özkök ne söylüyorsa/öneriyorsa bunun yıkıcı, parçalayıcı, dağıtıcı, yok edici bir şey olduğuna inanmaktır.

Özkök kimin yanındaysa, kimin adına konuşuyorsa onun karşısında olmak, o kime saldırıyor ise ona sahip çıkmaktır.

3

24 Haziran’da seçim yapılmasına dair kararın netleşmesinden sonra olup bitenlere bir de bu zaviyeden, Ertuğrul Özkök’ü kerteriz alarak bakmakta fayda vardır.

Erdoğan’ın adaylığına karşı muhalefetin birlikte hareket etme arayışlarına, ilk tura her parti kendi adayı ile mi katılsın, yoksa ortak adayla mı girilsin tartışmalarına, normal şartlarda imkansızı zorlamak/aramak anlamına gelecek CHP-İYİ Parti, HDP, Saadet Partisi’ni tek aday etrafında birleştirme çalışmalarına, bu bağlamda İlhan Kesici’den Abdullah Gül’ün adaylığına kadar birçok ihtimalin ortada dolaştığı manzaraya… vs.

Ertuğrul Özkök nerede duruyor, kimin karşısında, kimin yanında diye bakmak zannımca seçmen tercihinin belirlenmesinde ufuk açıcı ve kolaylaştırıcı bir rol oynayacaktır.

<p>Peki, Türk Devletleri Teşkilatı'nın hedefi ne? Erdoğan'ın Türkmenistan ziyareti teşkilat için yen

BAE ile yeni dönem... Mısır ve İsrail ile ilişkiler normalleşir mi?

Yunus polislerinin zorlu eğitiminden kareler

Misafirlerini kendi tasarladığı 'dönen ev'de ağırlıyor

Çöpe gidecek malzemeleri dönüştürüp dünyaya pazarlıyor