• $9,5298
  • €11,0895
  • 546.862
  • 1455.42
23 Ekim 2016 Pazar

‘Şimdi Giresun zamanı’

1

Hayatımın uzun bir bölümünü ‘hemşeri dernekleri’nden uzak durarak geçirdim bile isteye…

Çünkü; neredeyse her köy adına kurulan dernek çatıları altında toplanan hemşeriler, en koyusundan ‘mikro milliyetçiliğe’ saplanmalarının yanında, küçük küçük öbekler halinde gettolaşan yapılar kurduklarının belki farkına bile varmadılar.

Köy ortak paydasında bir araya gelen bu gruplar hiçbir yönde birbirlerini geliştiremedikleri gibi, belki de sığındıkları bu dernek çatıları olmasa yaşadıkları şehrin sosyal hayatına daha aktif katılıp, kendilerini geliştirdikleri gibi başkalarına da faydalı bireyler haline gelebilme imkanından da kendilerini mahrum ederler.

Bu ve başka bir çok nedenle, kendi çapında okur-yazar olmaya çalışan birisi olarak söz konusu yapıları küçümseyerek, yok sayarak hatta zararlı bularak yaşadım uzun yıllar.

2

Ancak;

Zaman geçtikçe; bilgimiz, görgümüz, yaşanmışlıklar üst üste bindikçe; her konuda olduğu gibi, genellemeci bir yaklaşımla, dernek yapılarındaki olumsuzluklardan yola çıkarak köklerimizi hatırlatan unsurlardan uzak düşmenin ne büyük hata olduğunu görme imkanı oluştu.

İnsanın istese de istemese de tarihini sırtında taşıdığı, tarih dışı bir hayatın söz konusu olmadığı düşünüldüğünde, fert için en yalın ve en belirleyici tarihin doğduğu coğrafya ve yetiştiği ortam olduğu kendiliğinden önem kazanmaktadır.

Nerede yaşarsak yaşayalım, geleceğe dair bir tasavvurumuz var ise, bunun geçmişimizden bağımsız olamayacağı ortada dururken köklerle ilişkinin ve ünsiyetin önemi daha da öne çıkar.

Bu bağlamda her zaman yaptığım bir analizi burada da tekrarlamak isterim.

İnsan hayatı çınar ağacı gibidir.

Ormancıların söylediklerine göre; toprağın üstündeki çınar ağacının bir simetrisi de toprağın altındadır. Çınar ağaçlarının dalları, yatay ve dikey boyutta, köklerinin ulaştığı yere kadar ulaşır.

Bu çerçevede insanın geleceğe dair ilgilerini çeşitlendirmesi, ufkunu genişletmesi, imkanlarını çoğaltması, ellerini uzatması kökleriyle ilgilidir. Ne kadar zengin bir geçmişe sahip ise o kadar güçlü bir gelecek inşa edebileceği de.

Yine uzmanların söylediğine göre; diyelim ki bir kanalizasyon çalışmasında oralarda bulunan bir çınar ağacının köklerinin bir kısmı kesilmiş olsun. Köklerindeki kesilmeye oranla toprak üstündeki ağacın bir kısmı da kurumaya maruz kalır.

Buradan hareketle; bir kısmı değil geçmişinden (tarihinden) tamamen habersiz yaşayan bir insanın halini varın tasavvur edin, edebilirseniz.

3

Demem o ki;

Kimi hayır ehli hemşerilerimiz içinde yaşadığımız bu devasa şehirde kimi etkinliklerle memlekete seyahat etmeden de bizi, atalarımızın ve bizlerin doğduğu topraklara götürüyorlar.

Bu etkinliklerden en bilineni ise ‘Giresun Federasyonu’nun her yıl düzenlediği Giresun Tanıtım Günleri.

Daha önce Feshane Kültür Merkezi’nde yapılan bu etkinliklerin 10.’su bu yıl Yenikapı Meydanı’nda yapılıyor.

Cuma akşamında başlayan ve Pazar günü gece yarısına kadar devam edecek bu etkinliğin gerçekleşmesinde başta Federasyon Başkanı Mehmet Kuğu olmak üzere emeği geçen herkesi tebrik eder,

Hemşerilerimize temiz ve bol eğlencenin yanında, bol bol hasret giderme imkanı bulmalarını, birbirlerini besleyecek bilgileri paylaşmalarını temenni ederim.

Birlikteliğimiz ve dostluğumuz daim olsun.

<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da bir kafede vatandaşlarla sohbet etti

Niğde'de 20 milyon yıllık fosil bulundu