• $12,4902
  • €14,1202
  • 713.051
  • 1776.41
19 Mayıs 2019 Pazar

Peki neymiş?

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, partisinin CHP adayına desteğini açıklama sadedinde şöyle bir cümle kuruyor: “23 Haziran sadece bir belediye başkanlığı seçimi değildir.”

Okur okumaz bu cümle bize Gezi olaylarını hatırlatmıyor mu?

Şehri yakıp-yıkan, ülkeyi kaosa sürüklemek isteyen mezkur olayları tanımlamak için de birisi “mesele ağaç meselesi değil, hala anlamadınız mı?” dememiş miydi?

Olaya, var olan olguların ötesinde mecazi anlamlar yükleyen bu çağrı gerçekten de karşılık bulmuş; normal şartlarda kolay kolay bir araya gelmeleri mümkün olmayan unsurları bir araya getirmişti.

İktidar karşıtlığı üzerinden, en uçlarda yer alan, katilliği tescillenen DHKPC ile çok sayıda liberal ve hatta bir kısım İslamcılar rahatlıkla bir araya gelebilmişti.

Temelli’nin de işaretinden anlıyoruz ki bugün de durum aynı.

Yine iktidar karşıtlığı (temelde İslam düşmanlığı) üzerinden nice birbirine benzemez bir araya gelmiş durumda.

O kadar ki; PKK’nın siyasi uzantısı olan parti ile Erbakan Hoca’nın (ruhaniyetine selam olsun) varisleri olmak iddiasındaki Saadet Partisi ve bir kısım ülkücü birlikte bir ‘demokratik platform(!)’ kurmak amacıyla bir araya gelip, işbirliği yapabiliyor.

Bu durum bizler için, Türkiye için yeni bir şey değil.

Osmanlı’nın son döneminde pozitivist ve materyalist bir gurup Mekteb-i Tıbbiyeli’nin kurduğu İttihat ve Terakki’de Abdülhamit karşıtlığı üzerine kurulmuştu ama ‘mesele sadece Abdülhamit değil, asıl mesele hürriyet, eşitlik, kardeşliktir…’ diyerek milliyetçisinden İslamcısına kadar bir çok insanı bünyesine katmayı, yanına çekmeyi başarmıştı.

Sonrasını hatırlamaya gerek var mı, bilmiyorum.

Malumunuz emeline kavuştu İttihat Terakki, Abdülhamit’i halletti, iktidar oldu. Ama fazla değil on yıllık döneminde Osmanlı’yı bitirdiği gibi bu milletin içine pozitivist ve materyalist bir unsurun yerleşmesini temin etmiş oldu.

İktidar olup, icraatlarını gördükten sonra başta destek veren İslamcı, milliyetçi, liberal vs. unsurlar örgütten ayrılıp yanlışları dillendirseler de iş işten geçmişti.

İşte; o günkü pozitivist ve materyalist İttihat Terakki zihniyeti bugün CHP olarak karşımızdadır.

Ne kadar anlatabildikse…

(Not: Yeri ve zamanı mıdır sorusu baki olmak üzere, bir soruda biz bırakalım ortaya; Mekteb-i Tıbbiye’nin eğitim lisanı Fransızca mıydı?)

<p class='MsoNormal'>Aykut  Enişte 2 filmiyle beyaz perdeye dönmeye hazırlanan Melis Babadağ, iki  s

Gişeci'de Aykut Enişte 2 sohbetleri... Bölüm 2: Melis Babadağ

Galatasaray'a Malatya'da coşku seli

Hibe desteğiyle mantar tesisi kurdu! Şimdi siparişlere yetişemiyor

400 bin uçuş saatini başarıyla tamamladı! Türkiye'nin ilk milli ve özgün SİHA'sı