• $ 8,2397
  • € 9,6763
  • 496.866
  • 1126.99
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

O Kadın'a dair

Son günlerde, bizim mahallede, CHP’nin İBB’de üst düzeyde görevlendirdiği bir kadının yaptıklarına dair haklı olarak yazmayan, konuşmayan kalmadı.

Çünkü, yapılanlar ve söylenenler geçiştirilecek cinsten şeyler değildi.

Bu vesileyle biz de CHP zihniyeti hakkındaki tespit ve düşüncelerimizi bir kez daha hatırlayalım/hatırlatalım istedik.

BİR;

Bazı arkadaşlar onu görevlendiren/yetkilendiren Başkan’a hitaben söz konusu kişiyi derhal görevden almasını söylemekte ve ilave etmekteler; “Eğer bunu yapmazsan annene hakaret edilmesine ses çıkarmamış olacaksın. Çünkü o kadın başörtüsünü aşağılamıştır, senin annen de başörtü takmaktadır.”

Bize göre bu yol hiç de işlevsel bir yol değildir. O kadın görevden alınabilir; durduk yerde problem çıkardığı ve siyasi konforlarını bozduğu için. Ama asla başörtüsüne hakaret ettiği için değil. Çünkü, anası başörtülü de olsa her CHP’li aynı düşüncededir. Dinden/İslam’dan uzaktırlar, dahası düşmandırlar.

Bazen satır araları önemli ipuçları verir.

Hani, İstanbul’un CHP’li Başkanı deprem bölgesi Elazığ’a uğrayıp Palandöken’e kayak yapmaya gittiği için eleştirilmişti ya. O da bu eleştirilere cevap verdi kendisince. Diyordu ki; mealen; deprem bölgesine uğradım, depremzede vatandaşlarımızı ziyaret ettim, göçükleri dolaştım, kendi belediye mensuplarımın çalışmalarını denetledim, cemevine uğradım vs. vs…

Dikkat isterim, adım başı karşılaşmış olması muhtemel herhangi bir camiye girip şükür namazı kılmıyor, dua etmiyor, arayıp bulup cemevi ziyaret ediyor.

Anasının başörtüsüne gelince, diğer İslami ritüellerle birlikte onların tamamı seçim için, özellikle de Ak Parti’ye ve Tayyip Erdoğan’a bir ders vermemiz lazım diye yanıp tutuşan Ak Partililere yönelik kullanışlı bir malzemeydi, o kadar.

Anasının başında da olsa, onlar için başörtüsü ‘Cumhuriyet kadını(!)’na yakışacak bir şey değildir.

İKİNCİ HUSUS;

Yine bazı dostlar, doğrudan kadına seslenerek, bekar kadınlarla itfaiyecileri bir gecede buluşturma teklifine karşı yine haklı olarak sormaktalar; “sende hiç ahlak, edep, haya yok mu?” diye.

Bakın arkadaşlar! O kadın, kendince karşısındaki kadınlara yardımcı olmaya çalışmaktadır. Nasıl mı? Medyaya yansıdığı kadarıyla kendisi de bekarmış. Anlaşılan o ki kendileri bekarlığının iktizası gereği böylesine bir çok geceye katılmıştır ve kendi deneyimlerini başkalarıyla paylaşmak istemişlerdir.

Demem o ki; bunlar şaşılası şeyler değil.

CHP zihniyeti için Batı’ya ait, modern ne varsa iyidir, çağdaştır, yapılmalıdır; geleneğe dair, din de dahil ne varsa reddedilmelidir, yok edilmelidir.

Hâlâ anlaşılmadı mı?

Not: Hakarete uğrayan kadınların anında tepki vermeyip, altı ay sonra işten atılmaları üzerine konuşuyor olmaları başka bir problem ve sıkıntılı bir durum. Ancak bu CHP zihniyetinin neler yaptığını/yapabileceğini görmemizi engelleyesi değildir.

Hüseyin Besli Diğer Yazıları

DAN DAN

19.01.2020

Hadi be!

12.01.2020

Charlie Hebdo neyin peşinde?

Charlie Hebdo neyin peşinde?

Sertab Erener ve Yonca Evcimik Bodrum'da çöp topladı

Sertab Erener ve Yonca Evcimik Bodrum'da çöp topladı

Amerika sokakları yeniden karıştı

Amerika sokakları yeniden karıştı

Başkentte drone destekli narkotik uygulaması yapıldı

Başkentte drone destekli narkotik uygulaması yapıldı