• $16,7502
  • €17,4871
  • 976.1
  • 2443.77
12 Mart 2015 Perşembe

Kıskançlık hali

1

- Abdullah Gül milletvekilliğine aday olacak mı?
- Hakan Fidan milletvekilliği için istifa etti, Cumhurbaşkanımız bu istifayı onaylamadığını, kendi onayı olmaksızın istifanın gerçekleşmesi dolayısıyla kırgın olduğunu söyledi, bunun üzerine malum çevreler tarafından olmadık senaryolar dillendirildi… Sonra da Fidan talebini geri çekti yeniden MİT Müsteşarı oldu. Peki bütün bu olup bitenler neyin göstergesiydi?
- Doların yükselmesi dünya ekonomisinin kaçınılmaz bir sonucu mu, yoksa Sayın Cumhurbaşkanı’nın MB Başkanı hakkında söylediklerinin bir etkisi var mıydı?
- CHP Genel Başkanı, bazı yayın organlarına Fuatavni-Umut Oran konuşmalarını yayımladığında bunları ‘deli saçması’ olarak nitelendirirken, aynı twitter fenomeninin “CHP kapatılacak” demesine dört elle sarılmasının mantıklı bir izahı var mıydı?
- Kürt barışında, Dolmabahçe’de sürecin en tarihi anı yaşanmışken, başta HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş olmak üzere kimi Kürt siyasetçilerin tavrı nasıl yorumlanmalıydı?
- Barış deklarasyonundan sonra bazı yazarların “Kürtler bize ihanet mi etti?” tarzındaki söylemlerin ideolojik, sosyolojik, psikolojik ve ontolojik karşılıkları nedir, sorusu ne kadar açılabildi?
- Enver Arsever isimli adamın(!) bir televizyon programında Halime Kökçe’ye ‘Kabataş Olayı’ üzerinden “yargılanacaksınız!” diye parmak sallamasından sonra, 13 köşe yazarının ‘Diliniz kaba vicdanınız taş’ ortak başlığıyla yazılar yazması üzerine bu kez, başta Ertuğrul Özkök olmak üzere bu kişilere saldıran zevatı nasıl tanımlayacak nereye koyacaktık?
- Doludizgin seçime doğru giderken, daha çok ve en çok iktidar partisindeki gelişmelerin gündemi doldurması, muhalefetin nal toplamasını siyaset bilimi açısından nasıl yorumlayacaktık?
Bir kısmını zikrettiğimiz daha birçok, birçok gündem ve konu varken…
Bütün gazetelerde, televizyon programlarında, internet sitelerinde bu konulara ilişkin uzun uzadıya yazılar yayımlanırken…
Ben bir türlü bunların içine dalıp, şöyle dört başı mamur, bol ayrıntılı, uzun tahliller içeren, yol yordam gösteren, ufuk açan yazılar yazamamanın sıkıntısını yaşamaktayım.
Bu konularda, neredeyse her gün yayın kuruluşlarının kendilerine tanıdığı ‘vuruş’ sınırını da aşan yazılar yazan meslektaşlarımı kıskanıyor, çaresizlik içinde kıvranıyorum.
2
Farkındaysanız hâlâ bir şey söylemedim.
3
Entelektüel olmadığım gibi, entelektüel meselesine takıntılıyım.
Madem kendim bir şey söyleyemedim entelektüellerle ilgili Marker Eseyan’ın yazısından bir alıntıyla durumu kurtarmaya çalışalım.
“Tony Judt şöyle tanımlar bu ruh durumunu; ‘… entelektüeler hassas konulara müdahale edip akademik ya da artistik pozisyonlarının kendilerine kazandırdığı söz hakkını sürekli hatırlatırlar.
Modern entelektüeller, bilgiyi yazan kişi olarak faydalı bakterilere benzetilebilirler. Ama fark etmeden hastalık üreten virüs kaynağına dönüşebilirler.”
Başka coğrafyalarda, başka memleketlerde ‘bakteri’ görevini de gören entelektüeller vardır bilemem, ama bizim memleketimizdeki entelektüeller sadece ‘virüs’ görevi görmüşlerdir… Yaşadıklarımız bunun şahididir.
Ayrıca bizim entelektüellerimizin(!) tek özelliği vardır; din ve dinin görünür olmasına tahammülsüzlükleri.
Bakmayın; Kürtlerle, Alevilerle, otoriteyle, sınırımızdaki savaş haliyle, seçimle onunla bununla ilgilenmelerine,
Bakmayın sabah akşam ‘yaşam tarzı’ üzerinden demokratlık söylevlerine.
Tek sıkıntıları din ve dindarlardır.
4
Bazı köşe yazarları seçim sadedinde, bazı adaylara dikkat çekiyor.
Buradan cesaretle ben de Diyarbakır’da AK Parti’den milletvekili aday adayı olan Ömer Serdar Kaplan’a dikkat diyorum. Özellikle ‘Barış süreci’ bağlamında Ömer Serdar’ın parlamentoda olması Türkiye için bir şans olacaktır.
5
Bu arada, bunca toz duman arasında görülemiyor olabilir diye hatırlatmakta fayda var; Yeni Şafak’ta Gökhan Özcan’ı okursanız biraz göğsünüz genişler diye umarak hatırlatmış olalım.

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı

Yumurtayı sirkenin içinde bekletirseniz! Sonucu sizi çok şaşırtacak

Duvarın içinden gelen seslerin kaynağını öğrenince gözlerine inanamadı