• $9,3402
  • €10,8651
  • 533.438
  • 1428.82
11 Şubat 2016 Perşembe

Kelebek öldü!

1
Eskilerden bir hikâye:
Babası ölmüş, anneleriyle yaşayan zeki mi zeki iki kardeş mahalli medresede talim edilen ilimleri çok kısa bir sürede su gibi içip, herkesi geçince, hocalarını tiye almaya başlamışlar.

Hocaların tavassutuyla anaları bu oğlanları yakında bir dağda münzevi yaşayan bir bilgeye vermiş çırak olarak.
Oğlanlar, her güne, bilgenin cevap veremeyeceği yeni sorular bulmanın heyecanıyla başlar olmuşlar.

Nihayet bir gün büyük olanı küçük kardeşine; “artık sıkıldım bu ‘hoca’dan. Ama bugün onu alt edeceğim… Avucumun içine bir kelebek alıp, bizim ihtiyara soracağım: Avucumun içindeki kelebek ölü mü diri mi? Ölü derse avucumu yavaşça açıp kelebeği özgür bırakacağım, diri derse avucumu sıkıp, kelebeği öldürüp bizim ihtiyarın, az gören gözüne dayayacağım. Her halükarda kazanan biz olacağız.”

Heyecanla ertesi sabahı beklerler. Düşündüklerini harfiyen uygularlar. Bunun üzerine bilge; “Senin elinde evladım” der. “Kelebeğin ölü veya diri olması senin elinde…”
2
Bir bakar mısınız etrafınıza? Ne kadar çok kendini akıllı sanan, herkesten üstte olma tavrıyla etrafını küçümseyen, hep kazandım-kazandım-kazandım diyerek kasım kasım dolaşan kişiler var.

Keskin zekâsının, çevik bacaklarının, güçlü kollarının, ardı sıra gelen kalabalığın esrikliğiyle; caddelerde yürüyen, örgüt binalarında söylev veren; toplumda, cemiyette, mecliste oturumları kendi biricikliğinin eksikliğiyle natamam bırakmayan ne kadar yüce gönüllü büyüklerimiz mevcut.
3
Yazık, çok yazık… Bizim Ceml de, yakın zamanda elde edeceği kazanımların garantisiyle ve hazzıyla; kazanmış olmanın verdiği hak etmişlik duygusu eşliğinde gelişen özgüveniyle…

O kadar aceleci davrandı ve acemilik etti ki; kelebek daha avucuna konar konmaz, bir an önce zaferini ilan etmek için yumruğunu sıkıverdi. Kelebek öldü.

<p class=''>CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaorğlu  dostları tarafından iyice köşeye sıkıştırıldı. Açı

HDP'den Millet İttifakı'na Öcalan şartı

MTA Yerleşkesinde patlama oldu

Dünya'ya devasa bir asteroid çarpınca neler yapılacak?

WhatsApp'tan yeni güncelleme! Yedekler de korunacak