• $12,4032
  • €14,0099
  • 709.986
  • 1776.41
15 Nisan 2018 Pazar

İTHAF

Bir nisan Pazar’ında, bu Pazar;

En son mükalememiz nedeniyle başta Kemal Öztürk ve Cumartesi günkü yazısı nedeniyle Mustafa Öztürk olmak üzere bütün dostlara ithafımdır.

Acaba aradığımız, muhtaç olduğumuz şey bu mudur, bu ses midir?

“Hele bir gece hiç unutamam. Onu Yunus Emre’nin bir parçasını inlerken görüp dinlemiştim. Aman ya Rabbi, o seste öyle içerikli bir yanıklık, bu yanıklıkta öyle ince ve gölgeli bir uyanıklık vardı ki… Sanki koca Yunus’un o daima kaynaşıp taşan deryalar gibi aşkı bu pest (yavaş, alçak) ve hazin, fakat besim (gülümseyen) ve rauf (esirgeyici) seste tamamiyle yatışıyor, sakin ve nermin (yumuşak) uykusuna dalmak için de tatlı rüyalarına açılmak istiyordu!

Kapalı gözlerimi açtığım, o tatlı ve hudutsuz rüyalara hayalimi kaptırıp yükseltmekten sükut ettiğim (düştüğüm) zaman Rıza Bey’in, bu siret (karakteri, ahlakı) ve sureti birbirinden güzel üstadın iri ve kerim gözlerini nemli görmüştüm. O vakit hükmettim ki Rıza Bey bütün beşeriyetin hicranlarını, hüsranlarını, dert ve ıstıraplarını yüklenmiş pek büyük bir vicdan, pek yüksek bir irfandır…”

Not 1: Yukarıdaki metin TOKİ’nin hazırlatıp yayınladığı ‘İstanbul’un Ressamı Hoca Ali Rıza’ isimli kitapta yer alan Muallim Vahyi’nin uzun makalesinden alınmıştır.

Not 2: Hayatı boyunca, yaşadığı şehri kalıcı kılmak için, Kütahya resimleri yapan Ahmet Yakupoğlu kitabından sonra, bu kez de, bir İstanbul aşığı, özellikle eski Üsküdar ve Boğaziçi’ni resmeden Hoca Ali Rıza kitabını yayınlaması ile TOKİ’nin bugün, elan yaptığı iş arasındaki münasebetin adını koymayı siz okuyucularıma bırakıyorum.

<p class='MsoNormal'>Aykut  Enişte 2 filmiyle seyirci tarafından tanınıp benimsenen Mekin Sezer, iki

Gişeci'de Aykut Enişte 2 sohbetleri... Bölüm 3: Mekin Sezer

Fenerbahçe'ye İzmir'de coşku seli

Galatasaray'a Malatya'da coşku seli

Hibe desteğiyle mantar tesisi kurdu! Şimdi siparişlere yetişemiyor