• $9,4848
  • €11,0494
  • 542.696
  • 1455.42
3 Eylül 2017 Pazar

İNADINA...

1

Bayram günlerinin, modernitenin dayattığı ‘yeni tip birey’ olma ve ‘modern topluma’ katılmama konusunda direncimizi artırması bakımından önemi tartışmadan varestedir.

Bayramlar sayesinde kadime ait olduğumuzu daha derinden hissedip gelenekteki insanlığa bitişik yaşama arzumuzu daha bir bilinç haline getirme imkanı bulmaktayız.

2

Bu bayramda da onlarca seneye ulaşan ‘kurban kesme geleneğimizi’ aynen
sürdürdük. Allah’ın izniyle.

Kurbanımızı yine bahçede kestik.

Sadece, hayvanın boğazlanmasında işinin ehli kişilerden yardım alıp, geriye kalan bütün işleri (hayvanın derisinin yüzülmesi, iç organlarının çıkarılması, kemiğin ayrı etlerin ayrı parçalanması, ortaklar arasındaki paylaşım vs) ortaklar olarak kendimiz yaptık.

Üstelik özellikle Ertuğrul Özkök’e ve onun şahsında tüm özkökgillere inat bu işlemlerin tamamını çoluk çocuğun gözü önünde yaptık.

3

İslam yorumları (mezhep-meşrep) için de kurban kesmeye en yüksek seviye olarak ‘vacip’ hükmü (farz değil) verilmesine rağmen Kurban’ın asıl önemi kelimenin kökenine inildiğinde anlaşılır. ‘Yakın’, ‘yakın olma’, ‘yakınlaşma’ anlamlarıyla kurban kesmek bize; gerektiğinde ve vakti geldiğinde; Allah için, Allah rızası için... ve hatta milletin maslahatı için en yakınlarımızdan vazgeçebilme şuurunu vermesiyle öneme haizdir.

Bu anlamıyla, kurban kesmekten vazgeçmek, imtina etmek; Allah için sevdiklerimizden, kıymetlilerimizden, yakınlarımızdan vazgeçmenin de imkansızlaşacağını içermesi bakımından dikkate değerdir.

Böyle olunca; kurbanını bizzat kesmeyip/kestirmeyip hayır kurumlarına ve başkalarına hibe etmek tavsiyeye mazhar olmaktan çıkmaktadır.

4

Yanlış anlaşılmasın; bizimkisi fıkhi bir yorum (fetva) falan değildir. Sadece sosyolojik ve psikolojik bir düşünce yoklamasıdır, o kadar.

Bayramınız mübarek olsun.

<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da bir kafede vatandaşlarla sohbet etti

Niğde'de 20 milyon yıllık fosil bulundu