• $9,3444
  • €10,867
  • 530.445
  • 1417.7
20 Haziran 2021 Pazar

Gel de yazma!

Güya karar vermiştim. Özel yaşanmışlıkları yazı konusu yapmayacaktım. Gel gör ki bazen -argo bir deyişle- şarter atıyor...

İster istemez her gün gazetelere -dijital ortamda da olsa- bakıyorum, köşe yazılarını okuyorum.

Geçenlerde, Ak Parti'den ayrılanların kurduğu partileri desteklemekle maruf gazetede yazan birini okuyunca, gayri ihtiyari dudaklarımdan 'gel de yazma' kelimeleri döküldü...

Arkadaş mevcut iktidarı, hassaten Erdoğan'ı sert bir biçimde eleştirirken saygı, hakkaniyet, yerine koyma, hakkını verme, ahde vefa, nimete şükran gibi insani değerlerin tümünü tekmeliyordu.

Oysa, bu arkadaş, bir zamanlar, Sayın Erdoğan'ın Başbakan olduğu yılların bir bölümünde makam arabasının sol koltuğunu işgal ediyordu.

Ben ise henüz Erdoğan'ın konuşma metinlerini yazan ofisin sorumluluğunu taşıyordum.

Günlerden bir gün, bu arkadaş, bizim ofisin yazdığı -isimde verebilirim ancak söz konusu arkadaş bu bağlamda isminin kayıtlara geçmesini istemiyormuş- bir metne bizlere haber de vermeden müdahalede bulunur.

Bunun üzerine bizim arkadaşlarla, sol koltuğun mukimi arkadaş arasında ciddi bir tartışma çıkar, sonunda ister istemez bende devreye girdiğimde bu arkadaşın söyledikleri hala kulaklarımda.

"Niçin metne müdahalede bulundunuz?" sorusuna

Bu arkadaşın verdiği cevap, geçte olsa, bugün kayda girmeli diye yazmadan duramadım.

Bana dedi ki arkadaş: "Sizin ezik bir diliniz var. Belki, bu güne kadar böyle bir dil kullanmakta mazursunuz. Çünkü bu hareket toplumun çeperinde, çevrede başlamıştı. Ama şimdi Tayyip Erdoğan merkeze yerleşmiş durumda ve çok güçlü. Bu duruma uygun bir dil kullanmalıyız, bunun için müdahale ettim..."

İmdi; bu arkadaş şimdi Tayyip Erdoğan'ı tek adamlıkla, otoriterlikle vs. suçluyorsa zamanında Erdoğan'ın bugün eleştirdiği şekilde olmasını arzulaması bize, acaba o zaman özel bir eleman olarak mı Erdoğan'ın aracının sol koltuğuna oturtuldu ihtimalini düşündürüyor.

Ya da dün övdüğü, güzellemeler düzdüğü durumu bu gün eleştiriyorsa bunun nedeni oturduğu sol koltuğu kaybetmenin öfkesi ve/veya hıncıdır demek durumunda kalırız.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Haftanın gündemine oturan en önemli gelişmelerden biri Uzay Yolu

Elon Musk ve Jeff Bezos arasında sular durulmuyor | TeknoZone #5

Cerrahpaşa'da yeni yoğun bakım servisleri açıldı

Kargaların şaşırtıcı zekası ve alet kullanabilme becerisi

Dev şirketlerinin logolarındaki gizli anlamlar