• $32,2511
  • €35,0023
  • 2418.47
  • 10676.7
17 Ocak 2019 Perşembe

Demokrasi mi dediniz?

1 Aşağıdaki ve benzer hikayeleri hepiniz mutlaka dinlemişinizdir.

Efendim; Londra’nın merkezinde zaten yeni bir bina yapamazsın ama diyelim ki periferide boş bir arsaya yeni bir bina veya mevcudu yıkıp yerine yenisinin yapılması söz konusu o takdirde mutlaka çevrede oturanlar nezdinde bir oylama yapılır, eğer bu oylamadan evet çıkarsa uygulamaya geçilir.

Efendim; İskandinav ülkelerinde diyelim ki belediye bir sokağa/caddeye yeni bir otobüs durağı kuracak.

Bunun için önce ilgili yere durak konsun mu, konmasın mı oylaması yapılır. Diyelim ki; sonuç olumlu çıktı; bu kez de durağın şekli oylama konusu olur. Hazırlanan durak veya duraklar ilgili yere konur, yanına da bir oy sandığı…

Ancak bütün bunlardan sonra uygulama mümkün olabilir.

2 Hepimizin ve bütün dünyanın malumu olduğu üzere, Avrupa Birliği’nden ayrılıp ayrılmama konusunda İngiltere bir referandum yaptı. Ülke çapındaki bu referandum sonucunda ayrılma kararı çıktı, yani ayrılalım diyenler çoğunluktaydı.

Bu referandumun üzerinden bunca zaman geçmesine rağmen ayrılık bir türlü gerçekleşmedi.

Üstüne üstlük geçen gün parlamentoda ‘AB ile varılan antlaşma mucibince ayrılmayı gerçekleştirelim mi?’ diye yapılan oylamada hayır oyları daha fazla çıktı.

Yani ayrılık kararı reddedildi.

3 Gerçi; onca sözlere ve iddialara rağmen İngiltere işgal ettiği ve sömürgeleştirdiği yerlerin hiçbirinde en ufak insan haklarına riayet etmediği gibi, ufak tefek demokratik hak taleplerine de şiddetle karşı çıkmış ve bastırmıştır.

Bu nedenle, genel söylem olarak denilirdi ki; bütün Batı’da olduğu gibi İngilizler için de demokrasi kendi insanları için geçerlidir, başkaları için asla…

Ancak son oylama göstermiştir ki; hayati alanlarda İngiltere’nin içinde de demokrasiye, serbest seçimlere itibar edilmeyebilmektedir.

Günlük hayata taalluk eden basit meseleler söz konusu olduğunda, tabiri caiz ise halkın gazını almak için oylamalar, soruşturmalar, sorgulamalar… Eyvallah.

Ama yıllara sari, ülkenin ve devletin geleceği söz konusu olduğunda yapılan iş: Halkı şöyle kenara alıp seçkinlerin kararına müracaattan başka bir şey değildir.

Bu son karar Batı aldatmacasının, Batılı medeniyet rüyasının boyalarının döküldüğü anlardan birisi olmuştur.

Gören gözler için…

<p>19 Mayıs'ta İbrahim Reisi ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham  Aliyev birlikte baraj açılışı yaptı.

İRAN CUMHURBAŞKANI İBRAHİM REİSİ KİMDİR?

Kapış kapış gidiyor: 80.000 TL'den başlıyor! İşte ikinci el araba modelleri

2024 bekçi alımı ne zaman?

Serenay Sarıkaya Mardin'de!