• $12,8966
  • €14,5655
  • 743.371
  • 1808.79
18 Eylül 2014 Perşembe

Davutoğlu’nun barfiks modeli

1

Gün geçtikçe devlet yönetiminde Ahmet Davutoğlu’nun kendine has yol ve yöntem, anlayış ve işleyiş farkları oluşturacağı görülmeye başlandı.
Bunun en bariz kavramsallaştırmalarından bir tanesi de ‘barfiks modeli’dir.
Davutoğlu topluma ve idareye hedef verirken çıtanın yüksek tutulmasından yana olan inancını bu model çerçevesinde söyleme dönüştürmekte.
Nasıl ki, barfiks çekenler tutamağı boyundan yüksek tutar ve ona sıçrayarak ulaşırsa, toplum ve idareler de mevcut durumlarından daha yüksek bir hedefe ulaşma çabasıyla ancak gücü ve kalitesini artırabilir inancında Davutoğlu.
Olur ya insanı boyundan daha alçak bir barfiksle karşı karşıya bırakırsak o kişinin kamburlaşmasından başka bir sonuç elde edemeyiz düşüncesinde.
2
Ak Parti iktidarından önce idare toplumun önüne ‘halter’ koymaktaydı.
Tek tek insandan ve toplumdan çoğu kez altlarında ezilecekleri halteri kaldırmalarını istemekteydi. Aradan çıkacak bir iki kişi velevki önüne konan ağırlığı kaldırmayı başarsa bile, bu başarı vücudunun deforme olmasından bir çok psikolojik travmalara kadar kaçınılmaz acı sonuçlar doğurmaktan başka bir işe yaramıyordu.
Kaldı ki sonuçta halterci olmayı başaran bünyeler sadece ağırlık kaldırmaya elverişli kas yığını olmak gibi estetik yoksunu bir yapıya bürünmekteydi. Ak Parti iktidarı döneminde ise benzer sportif branşlarla konuyu anlatmaya çalışırsak toplumun önüne ‘paralel’ aleti kondu.
Davutoğlu’ndan önceki Ak Parti tam da bunu vaat ederek halkın teveccühünü kazanıp iktidar oldu.
Ak Parti kurucuları şuna inanıyordu; toplum her haliyle yönetimin önünde bulunmaktadır. Yönetimler ise sürekli kendini aşmış toplumu kendi aşağı seviyesine çekmekle meşgul olmaktaydı.
Öyle ki, başta R. Tayyip Erdoğan olmak üzere Ak Parti kurucularının her fırsatta dillendirdiği ‘Bizim partimizi halk kurdu, biz sadece tabelayı astık’ sözleri tam da bunu gösteriyordu.
Yeni toplumun talep ve beklentilerine cevap vermek, kamusal alanda toplumun sesi olmak.
Ak Parti bu misyonunu layıkıyla ve fazlasıyla yerine getirdiği içindir ki bu noktada yeni bir anlayışın, okumanın ve tasavvurun muhatabıdır toplum.
3
Başbakan Ahmet Davutoğlu Ak Parti iktidarının toplam başarı ve kazanımlarını bir veri olarak kabul edip bundan sonraki safhayı işaret etmektedir.
Bundan sonra yine halkın sesi olmaya dikkat etmenin yanında topluma daha yüksek sesle haykırmayı teklif etmekte,
İlerlemesini ve yürüyüşünü daha tempolu, daha hızlı, daha büyük adımlarla sürdürebileceğini söylemekte.
Anlaşılan o ki Davutoğlu Başbakanlığındaki yeni iktidar Türkiye’nin geçmiş dönemlerde kaybettiği zaman ve imkanı telafi etmek, gelişmiş dünya ülkeleri ve toplumlarıyla arasında oluşmuş mesafeyi kapatmak için hem kendisi çok çalışacak hem toplumu koşturmaya gayret edecek.
Merakla ve heyecanla izlemeye değer doğrusu.
Allah kolaylık versin.

<p> </p>

Sergen Yalçın'ın istifasına ret kararı

Uşak'ta dere yatağında patlamamış top mermisi bulundu

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (29 Kasım 2021)

Kuvvetli lodos hayatı olumsuz etkiliyor