• $8,1026
  • €9,7079
  • 454.755
  • 1378.37
08 Mart 2021 Pazartesi

Bu öğretmenlerle asla/3

4

Topluma karşı bunca karamsar olmaya hakkınız var mı?.. deyişinizi duyar gibiyim.

Bir milyondan fazla (hâlâ yenileri atanmakta, yani durmadan çoğalmaktalar) öğretmenin toptan insafa ve izana gelmeleri mümkün olmayacağına göre, başkaca yapılması gerekenlere dair benim aklıma bir şey gelmiyor, bilgim daha fazlasına yetmiyor.

Ancak şu kadarını biliyorum.

Behamahal mevcut öğretmenlerin (öğretmen anlayışının) tasallutundan kurtulmak gerekiyor.

Ammavelakin,

Ne, bir takım Batı kaynaklı sözcüklerin başına 'İslami' ibaresi getirmekle Müslümanca bir inşanın söz konusu olmayacağını;

Ne de, Batılı sistemlerin başına ya da ardına 'milli' kelimesi eklenmekle bize ait, bize dair bir yapı kurulamayacağını bilmemiz gerekir.

Bir ihtar: Bunları konuşurken bir yerlerden önünüze merhum Akif'in "Alın ilmini Garb'ın, alın sanatını/ (...) Çünkü kabil değil yaşamak artık bunlarsız." Dizelerini sürebilirler. O günün şartlarında, bir beşer tarafından söylenmiş her sözün eleştiriye açık olduğu bir tarafa merhum dahi iki mısra sonra; "Kendi 'mahiyyet-i ruhiyye'niz olsun kılavuz" diyerek bize her ilmin her sanatın bir felsefesi, bir metafiziği olduğunu hatırlatır, unutmayalım.

Bari somut bir öneri ile bitirelim.

Her aile daha okula/kreşe göndermeden mümkün olduğu kadar çocuklarının zihnini öğretmenin her söylediğinin doğru olmadığı/olamayacağı hususunda donatmalı, okul boyunca çocuklarına mukayyet olmalı.

Öyle; "... biz çocuğumuza karışmıyoruz. O zaten akıllı bir çocuk, ne yapacağına, ne okuyacağına, ne olacağına vs. kendisi karar versin istiyoruz." Saçmalıkları da bir tarafa bırakılmalı.

Çocuğuna karışmayacaksa, yetişmesine katkıda bulunmayacaksa anne-baba olmanın anlamı nasıl tahakkuk edecek ki... (Malum, bu meseleyi her fırsatta tartışıyoruz, yine tartışırız.)

(Not: Bu yazı yazılırken paralel olarak, Zeytinburnu Belediyesi'nin yayınladığı 'Kemal Tahir Kitabı, Bir Aydın Üç Dönem' kitabındaki, Kurtuluş Kayalı'nın 'Kemal Tahir'in Düşünsel Farklılığı Konusunda Birkaç Tespit' isimli makalesi paralel olarak okunmuştur.)

(Not 2: Garip tecelli: Bu yazıda adı geçen Hasan Ali Yücel, İstanbul doğumlu ama Göreleli bir aileye mensuptur. Bedri Rahmi Eyüpoğlu ise Trabzonlu bir aileye mensup olup Görele doğumludur. Yani benim hemşerilerimdir.)

<p>Spor Toto Süper Lig'de Fenerbahçe konuk ettiği Gaziantep FK'yi 3-1 mağlup ederek şampiyonluk yarı

Fenerbahçe-Gaziantep FK Maç Yorumu

Güvenliğin dikkati, hayatını kurtardı

Polisin ikna çalışması sonucu teslim olan terörist ailesiyle buluşturuldu

Osmanlı döneminde padişahların iftar sofralarını süsleyen yemekler