• $17,9529
  • €18,4197
  • 1034.08
  • 2855.23
12 Mayıs 2016 Perşembe

Bir okuma

1

Gecikmiş sayılmaz. 20 aydan beri sürdürdüğü AK Parti Genel Başkanlığı ve Başbakanlık görevinden ayrılacağını duyurma babında bir konuşma yaptı Ahmet Davutoğlu.
Düz bir okumayla rahatlıkla söyleyebiliriz ki; böyle bir ayrılma anında bundan daha şık, bundan daha fazla bağlamına oturmuş konuşma yapılamazdı.
Bunu elde bir deyip, bir kenara koyduktan sonra...
2
Konuşmanın asıl okunması gereken yönü; Ahmet Davutoğlu siyaseti bırakmamıştır, kimi zorunluluklar nedeniyle siyasete ara vermek mecburiyetinde kalmıştır.
Konuşma boyunca tekraren zikredilen; başarısızlık nedeniyle ayrılmıyorum vurgusu ; “ben başarılı bir siyasetçiyim ve Türkiye’nin benim gibi başarılı siyasetçilere her zaman ihtiyacı vardır” anlamı içermektedir.
Konuşmanın sonunda yapılan ‘hukuk ortamı tahsisine’ baktığımızda da benzer okumaları yapmamız mümkündür.
Teşkilatların hukukunu koruyacağını da söylerken aslında teşkilatların içinde potansiyel bir siyasetçi olarak varlığını muhafaza edeceğinin ifade etmiş oluyordu. Mesela önümüzde yapılacak herhangi bir seçimde görece olarak alınacak bir başarısızlık harekete geçmenin malul bir gerekçesi olacaktır. Adını minvalde ‘gönül coğrafyalarının’ hukukunda bahisle Türkiye Cumhuriyeti’nin sınırlarının dışına da kalıcı olunacağına dair bir mesaj gönderiliyordu.
Meselenin insani boyutunu hiç küçümsemeden, Sayın Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’dan da bahsederken; “birinci derece koruyacağım hukuk Tayyip Erdoğan’ın hukukudur” derken; Tayyip Erdoğan’ın tartışmasız liderliğini kabulün ötesinde; ‘Erdoğan’dan sonra ben varım’ diyordu, Davutoğlu.
Son bir değinide bulunmak gerekirse, “Tayyip Erdoğan’ın ailesi benim ailemdir” cümlesi ise; Erdoğan’dan sonra ailenin hamisi ben olacağım derken bir serzenişi de dile getirmiyor değildi.
3
Bu okumanın tamamen sübjektif ve belki de önyargılı bir okuma olduğunu söyleyebilirsiniz.
Hatta; (Allah ikisi içinde hayırlı uzun ömürler versin) bu dünyadan ayrılışı sıraya bağlayışımı alay konusu yapabilirsiniz. Bu değerlendirme bütün bunlar göze alınarak yapılmıştır.

<p> </p>

6'lı masa paralel bir YSK mı oluşturdu?

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?

'Şimdi Beşir düşünsün!' Aşk-ı Memnu'nun Cemile'si Pelin Ermiş'e kim 40 yaşında der ki...